Reklámcsíkban terjed a trójai program

Vágólapra másolva!
Újfajta számítógépes károkozót fedeztek fel szakértők: a QHosts nevű trójai program az Internet Explorer egy még kijavítatlan biztonsági résén keresztül települ fel trükkös reklámcsíkot tartalmazó weboldalak felkeresésekor.
Vágólapra másolva!

Biztonsági szakemberek egy újfajta kártékony trójai program tevékenykedésére hívták fel a figyelmet. A Qhosts névre hallgató alkalmazás a Windows operációs rendszerekbe integrált Internet Explorer böngésző egy olyan kritikus biztonsági résén keresztül települhet a PC-re, amelyhez a Microsoft mindeddig nem adott ki javítást.

Symantec: Növekvő veszélyek az interneten/techbazis/internet/20031002symantec.html

A trójai falóként funkcionáló programot készítője egy, a FortuneCity.com-os webtárhelyen elhelyezett reklámcsíkba rejtette, s gyakorlatilag szinte minden olyan Windows-t futtató PC-re képes feltelepíteni magát, amelynek használója az Internet Explorerrel böngészi a hálót, s egy olyan webhelyet tekint meg, amely a kérdéses bannert tartalmazza. A trükkös reklámcsík egyébként felnyíló böngészőablakot használ arra, hogy a káros töltetet a látogató számítógépére juttassa.

A Microsoft illetékese a trójai programmal szembeni védekezésül azt ajánlja, hogy a felhasználók az Internet Explorer biztonsági beállításaiban az ActiveX komponensek letöltését és futtatását vagy tiltsák le, vagy kössék engedélyhez. Bár a szoftvercég tervezi a hibát orvosló javítás kiadását, egyelőre nem ismert, hogy ez várhatóan mikor lesz elérhető.

Könyvajánló: Hacker, cracker, warez - A számítógépes alvilág titkaihttp://www.partnerlink.hu/cgi-bin/clickthru.cgi?id=6762237376676573006467767123647369797784737270677263&page=http://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/start.cgi/apps_fokusz/display/index.html?termek.id=67797&tag=1

A Qhosts program egyébként a Windowst futtató számítógépek hálózati tulajdonságaiban a DNS (domain name service) beállításokat módosítja. A többek között az internetszolgáltatók által is üzemeltetett DNS szerverek arra szolgálnak, hogy a felhasználók a numerikus formátumú IP címek (pl: 195.228.240.145) helyett informatívabb, szöveges webcímeket (pl. www.origo.hu) is használhassanak a világháló böngészésekor. A trójai alkalmazás a fertőzött gépeken egy alternatív DNS kiszolgálót állít be, amely biztonyos webcímek begépelésekor az ahhoz tartózó valódi webcím helyett teljesen más szerverekre irányítja át a mit sem sejtő felhasználókat.

Craig Schmugar, a biztonsági szoftvereket fejlesztő Network Associates cég szakértője elmondta, a Qhosts által használt csalárd DNS szervereket a trójai program felfedezését követően leállíttatták, ám egy esetleges új verzió megjelenésével a már inaktív kiszolgálókat újabbakra cserélhetik le a rosszindulatú program készítői. A víruskereső alkalmazásairól ismert Symantec cég közlése szerint a Qhosts nem fertőzött meg nagyszámú számítógépet.