Vágólapra másolva!
Az amerikai titkosszolgálat, a CIA súlyos elmaradottságot mutat az információtechnológiai eljárások használata terén - áll egy elemzésben. Készítője az okot az eltúlzott biztonsági törekvésekben keresi.
Vágólapra másolva!

A szolgálat honlapján is hozzáférhető tanulmányt a CIA megbízásából készítette egy kutató. Bruce Berkowitz a CIA titkosszolgálati igazgatóságán (DI) dolgozó elemzők, ügynökök és a modern informatikai eszközök használatának viszonyát mérte fel, a tanulmány készítésének célja végső soron a munkavégzés hatékonyabbá tétele volt.

A jelentés alapvető problémákat sorol fel a hatalmas mennyiségű információval dolgozó DI munkavégzésének mindennapjaiból. - Az igazgatóság munkatársai "elvesznek" a különböző, egymással sok esetben nem kompatibilis, nem összevethető adatbázisok között - írja Berkowitz. Aki szerint szintén probléma a titkosított adatok kezelése: a CIA bizalmasnak minősített információi nehezen jutnak át a kormányszervek, így például a védelmi minisztérium egyébként hozzáférési joggal rendelkező illetékeseihez, s ez igaz fordítva is. Komoly probléma, hogy belső számítógépeken sokszor nem, vagy csak korlátokkal lérhető el az internet és az internetes információkeresési eszközök, így a munkatársaknak a CIA hetvenes évekből származó, CIRAS nevű adatbázis-rendszerével kell dolgozniuk.

A kutató vélekedése szerint a CIA munkatársainak végső soron egy, a külvilágtól sok esetben izolált informatikai környezetben kell dolgozniuk, ahol nem férnek hozzá a mai információgyűjtési lehetőségekhez.

Berkowitz ennek okát az eltúlzott biztonsági törekvésekben véli megtalálni: az ügynökségnél amúgy alapkövetelménynek számító biztonságnak több terület, így a modern IT-eljárások meghonosodása is áldozatul esik. Erre példaképpen a kéziszámítógépek használatának tilalmát hozza fel a kutató, ezt a korlátozást csak nemrégiben szüntették meg.

Informatikai kőkorszak az FBI-nál/techbazis/20020730informatikai.htmlFBI: géppisztollyal hackerre/techbazis/20020131fbigeppisztollyal.html

Berkowitz-éhoz hasonló vélekedések többször felmerültek az amerikai szövetségi nyomozóirodával szemben is: 2002 nyarán a Los Angeles Times publicistája hívta fel a figyelmet az FBI-nál uralkodó informatikai elmaradottságra. A cikk írója szerint az ügynökségnél alapvető fejlesztések csúsznak, vagy maradnak el, s ennek oka többek közt az attitűdben keresendő: egy igazi ügynöknek egy jegyzetfüzeten, egy tollon és a fegyverén kívül nincs szüksége egyéb eszközre - idézett ekkor egy FBI-ügynököt az újságíró.

A CIA-ról szóló jelentésében Berkowitz az "arany középutat" javasolja: vélekedése szerint halaszthatatlan az ügynökség működésének modernizálása, s ezt úgy kell véghezvinni, hogy a biztonsági követelmények ne sérüljenek.