Vágólapra másolva!
Kipróbáltuk, mire képes a Nikon kicsiny, 4 megapixeles kompakt digitális fényképezőgépe, a Coolpix 4300-as.
Vágólapra másolva!

A Nikon Coolpix 4300-as, a sorozat egyik legújabb tagja a már jól ismert minőségi paraméterekkel rendelkezik. Nem túl idős modell, hiszen a tavalyi Photokina kiállítás egyik főszereplője volt a Nikon-standon. Kivitelére a szokásos kompakt formavilág jellemző, amely a "mindent egy helyen" és "szinte egy gombnyomással" elvet vallja. Ennek ellenére nem is annyira egyszerű ez a kis gép, így azok számára is megfelel, akik a fotózást már haladó szinten művelik. A miként és a hogyan mindenki számára egy pillanat alatt világos, hiszen az üzemmódok önmagukért beszélnek. Legyen az automatikus, illetve a teljesen manuális beállítás, egyszerűen használható a gép segítségével.

A tudás hatalom

Forrás: ORIGOA kis gépben sokkal több szolgáltatás rejtőzik, mint azt az első pillanatban gondolnánk. Az objektív 3x-os optikai zoomtartománnyal rendelkezik. Ez a legnépszerűbb fókusztartományokat öleli fel, így a nagylátószögű tartomány 38 mm-nél kezdődik, míg a teletartomány 114 mm-ig tart. A fényereje 2,8 és 4,9 között változik a zoomtartomány függvényében. Amennyiben szükségét érezzük, a zoomot tovább növelhetjük digitálisan, akár 4x-es mértékig. Ez azonban nem minden! A gép képérzékelőjének nettó felbontása 4 millió képpont, míg a CCD mérete 0,55 col. A maximálisan létrehozható képméret 2272x1704 képpont, ami akár A4-es nyomatok készítését is lehetővé teszi.

A gép autofókusz-rendszere TTL-elven alapul, és kontrasztkülönbségek alapján állítja be a helyes élességet. Az élességpontok száma összesen 5, amelyek közül bármelyik kiválasztható a kompozíciónak megfelelően. Az AF spotmérés így egészen különleges helyzetekre ad optimális megoldást. A fókuszbeállítás egyébiránt többféle lehet. Ilyen például a folyamatos AF-beállítás, valamint az egyképes AF-rendszer. Emellett manuális élességállításra is van lehetőség. Ez azonban nem fokozatmentes, hanem 49 lépésben módosítható. A gép közelpontja széleslátószögű tartományban 30 cm, míg telebeállítást használva 60 cm távolságban van. A gép azonban makro üzemmóddal rendelkezik, mely lehetővé teszi, hogy mindössze 4 cm távolságból készítsünk felvételeket. Érzékenysége több fokozatban változtatható. Egyrészt megadható neki az automata érzékenységválasztás, másrészt manuálisan is kiválaszthatók az ISO 100, 200 és a 400 értékek! A megvilágítás-korrekció +/- 2 fényérték között történhet manuálisan, és mindezt 1/3-os lépésekben tehetjük meg.

Mindenes

Forrás: ORIGOHogy egy fényképezőgépet jónak nevezzünk, ahhoz korántsem elegendő a rengeteg szolgáltatás, hanem ergonómiailag is ésszerűnek és kedvező kialakításúnak kell lennie. Ennél a gépnél gondosan elhelyezték az egyes kezelőszerveket, bár kétségtelenül igaz, hogy a kisebb kezűek kicsit jobban járnak. A kompakt készülékház ugyanis meglehetősen kicsi, de ennek ellenére meg lehet találni rajta azt az ésszerű fogást, amellyel a gép stabilan tartható. A hátoldal legnagyobb részét a kb. 4 cm átlójú LCD-panel foglalja el, amely képkeresésre és a képek ellenőrzésére egyaránt használható. A kis monitor alatt olyan gyorsbillentyűket helyeztek el, amelyek a fotózás során egyrészt a képek ellenőrzését teszik lehetővé, másrészt pedig a menü lehívását biztosítják. A közvetlen funkciógombokkal így törölhetjük a nekünk nem tetsző képeket, módosíthatjuk a megvilágítás-értékeket, mozaikképként kirakhatjuk az elkészített felvételeket. Hasonlóképpen kapcsolhatjuk be a makro üzemmódot, a tájképfunkciót vagy éppen az önkioldót. Egy gombnyomással módosíthatjuk a vakubeállításokat, portré vagy egyéb témák készítése folyamán.

A menürendszer lehívása után a jól ismert kép fogad minket. A felvételmenü két jól elkülöníthető részre oszlik. Az egyes menüpontban alapbeállításokat tehetünk meg, a fehéregyensúly-beállítás, mint a digitális felvételek kulcsfontosságú tényezője itt adható meg. Összesen 5-féle lehet, olyan gyári programok, amelyek tipikus fényviszonyokhoz igazodnak. Így a beállítás lehet napfény, műfény, neon, borult idő, tehát szórt fény, továbbá villanófény. Emellett a készülék teljesen automatikusan is képes a helyes értéket beállítani, de amennyiben nem vagyunk elégedettek a végeredménnyel, úgy manuálisan is beállíthatjuk.

Alapozó: Digitális fényképezés 1./techbazis/multimedia/20020311alapozo.htmlAlapozó: Digitális fényképezés 2./techbazis/multimedia/20020314azexpozicio.htmlAlapozó: Digitális fényképezés 3./techbazis/multimedia/20020319alapozo.html

A fénymérés tekintetében is mindentudónak nevezhetjük. Egyszerűen azért, mert összesen négyféle beállítás között választhatunk. Ez lehet spotmérés, mátrix, középhangsúlyos és az AF-spot, amely a beállított pontokon méri az értékeket.
A felvétel módja szintén ebben a menürészben adható meg. Túl azon, hogy egy-egy képet rögzíthetünk, számos lehetőségünk van még: folyamatos felvétel, 16 képes multi-üzemmód, VGA filmklipek felvétele, illetve nagy sebességű felvétel. A képek készítése során beállíthatók az alapértékek, melyek meghatározzák a képek milyenségét. Ez lehet normál, de emellett kiemelhető a kontraszt és a fényerő is, de éppúgy csökkenthetjük is ezeket az értékeket. Természetesen mindezeket a paramétereket a gép automatikusan is képes beállítani. Az élesség módosítása hasonlóan történik. Egyrészt rábízhatjuk magunkat az automatikára is, másrészt pedig normál, magas és alacsony értékek között válogathatunk. Előtétlencse használata esetén szintén itt kell megadnunk a megfelelő beállításokat, amelyek alkalmassá teszik a telekonverter (2x, 3x), a halszemoptika, vagy éppen a diamásoló használatához.

A menürendszer második részében további alapbeállításokra van mód: a képek minőségének beállítására, amely több fokozatban lehetséges. Legrosszabb a képminőség basic módban, míg a legjobb a HI-beállítás használata esetén.
A képméret szintén tág határok között módosítható. A legnagyobb képméretet a 2272x1704 képpontos beállítás jelenti, míg a legkisebb a VGA szabványnak felel meg.

Forrás: ORIGOAz expozíciós módok között menün keresztül kiválasztható a program és a manuális mód. Az AF-rendszer részletesen bekalibrálható egyéni ízlésünk szerint. Ez annyit jelent, hogy a fókuszterület kiválasztható automatikusan vagy éppen manuálisan. Az AF-beállítás, témától függően lehet egyképes, illetve folyamatos, ennek beállításához is a menüt kell segítségül hívni, közvetlenül nem tudjuk átállítani. Különleges funkció az automatikus expozíciós sorozat (auto bracketing), amely nagymértékben segíti a lehető legjobb kép elkészítését. További érdekes és legalább annyira hasznos funkció a BSS, azaz a best shot selector, amely sorozatfelvételből választja ki a lehető legjobb képet.

A menürendszer azonban nemcsak erre a két részre tagolódik. A setup beállításokkal számos funkciót könnyen és gyorsan beállíthatunk. Ilyen például a képméret, illetve a képminőség beállítása. A képeket egyébként felhasználók szerint is könyvtárakba rendezhetjük. A monitorbeállítások között megadható, hogy mire is kívánjuk használni az LCD-t. Ez egyrészt állandóan mutathatja a látott képet (képkereső funkció), de mutathatja csak az előnézeti, illetve az utólagos kontrollképeket. Természetesen, amennyiben nincs rá szükségünk, ki is kapcsolhatjuk. Számos egyéb beállítás is végezhető, mint amilyen az expozíció-kontrolllámpa ki- és bekapcsolása, a képek sorszámozása, formatálás stb.

Gyakorlat teszi...

Forrás: ORIGOA gépet kezünkben tartva meg kell szokni bizonyos megoldásokat. Annak ellenére, hogy kicsi, elég jól kézbe illik, így nagyon stabilan tartható. A kurzormozgató gombok egyrészt alkalmasak a menü teljes navigációjára, a fókuszpontok kiválasztására. De manuális módban éppen úgy kikapcsolhatjuk vele az LCD-t is, sőt változtathatjuk a blende- és a záridőértékeket is. A blendetartomány kicsit szűkösre sikerült, mert összesen négy beállítás között választhatunk, látószögtől függően. A záridő ezzel szemben sokkal nagyobb tartományban módosítható, hiszen 8 és 1/1000 másodperc között változtatható. A képek letöltése értelemszerűen a minőségtől függően változó. A legnagyobb képméret és a legjobb felbontás használata esetén több másodpercet is igénybe vesz a művelet. A felvételek készítése során eldönthetjük, hogy szükségünk van-e a képre és megerősítjük, vagy pedig közvetlenül töröljük. Vaku használata esetén nem kell túl sokat várni az újratöltéséhez.
A kamera képminősége viszont kiváló. Színei, felbontása és rajzolata is nagyon jó. A színegyensúlyt helyesen állítja be. A makro-üzemmód is nagyon jól kihasználható, szép képek készíthetők vele. A nagy teljesítményű akku jól bírja az igénybevételt. A monitor bizonyos idő múlva kikapcsol, amely az expozíciós gomb ismételt megnyomására újraaktiválódik. A géphez a Nikon View5 szoftvert adják gyárilag, amely a képek könnyű megtekintését teszi lehetővé.

Ajánlás

A 4300-as gép nagyon jó minőségű, egyszerű kezelhetőségű amatőr fényképezőgép. Rengeteg szolgáltatással rendelkezik, talán mindet ki sem tudjuk használni. A kezdő fotósoknak kíváló tanulóeszköz, a haladóbbak pedig kiélhetik vele kreatívitásukat.

Klinger Zoltán