Lemond az amerikai kiberbiztonsági főnök

Vágólapra másolva!
Távozik pozíciójából az amerikai elnök informatikai különleges tanácsadója. Richard Clarke a szeptember 11-i terrortámadások után lépett hivatalba.
Vágólapra másolva!

Richard A. Clarke-ot 2001. október elején nevezte ki George Bush az Egyesült Államok információs infrastruktúrájáért felelős elnöki tanácsadónak. Clarke feladata volt többek közt a kormányzati e-biztonsági törekvések összehangolása a magánszektor IT-cégeinek tevékenységével, s ő áll a jelenleg készülő amerikai nemzeti kiberbiztonsági stratégia (National Strategy to Secure Cyberspace, NSSC) készítésének mögött. Lemondása hátterében az áll, hogy nem elégedett az Egyesült Államok-beli kormányzati átszervezés révén létrejövő belbiztonsági minisztériumban számára felajánlott új pozícióval - adta hírül a Reuters, kormányzati forrásokra hivatkozva.

Az amerikai politika régi motorosának számító figura az NSSC aláírása után távozik posztjáról, legkésőbb február végén. Tanulmányait a Pennsylvaniai Egyetemen és a Massachusetts Institute of Technology-n végezte. Az 1970-es években a nukleáris fegyverek kérdésének és az európai biztonsági helyzet elemzője volt, majd tevékenyen részt vett Reagan, Bush és Clinton kormányának munkájában. Clarke az utóbbi évek során többször figyelmeztetetett az USA technológiai függésének veszélyére, felvázolva egy "elektronikai Pearl Harbor" veszélyét.

Egyelőre nem ismeretes, hogy márciustól kiveszi át a megüresedett tanácsadói posztot.