Techtrendek 2003-ban

Vágólapra másolva!
Moziszerű játékok, csökkenő árú laposképernyők, egyre erősebb processzorok, szélessávú internet: csak néhány kulcsszó az idei év technológiai vonulataiból. Ezeket vettük górcső alá.
Vágólapra másolva!

Jóslatokból az idén sincs hiány. Vannak, akik csendes évre számítanak, de vannak olyanok is, akik viharos változásokat jövendölnek: a National Semiconductor elnöke, Brian Halla például a novemberi Comdexen egy új technikai forradalomnak már a pontos dátumát is bejelentette, hogy bennünket, közönséges halandókat se érjen teljesen készületlenül a dolog: 2003. június 21-én ugyanis soha nem látott ipari fejlődés veszi majd kezdetét. A PC World boszorkánykonyhájából ugyan hiányoznak a jövőbelátáshoz szükséges kellékek, de a várható trendekről, érdekességekről azért mi is elárulunk egyet-mást a kedves olvasónak.

Irodai vagy otthoni asztalunk környékét az idén sem söpri üresre a változások szele, de azért felfigyelhetünk majd néhány megszokott dolog eltűnésére. Búcsút inthetünk végleg a floppynak, és vele a többi hordozható lemezes félmegoldásnak is. Az USB-s flash-memóriák elterjedésének és drasztikus árcsökkenésének köszönhetően (128 MB-os, közvetlenül USB-portra dugható "pen drive" már ma is tíz-húszezer forint körül kapható). De húsz év után nyugdíjba vonul a (főleg régebbi külső modemek kedvéért létező) soros, és az USB-s nyomtatók elterjedésével a párhuzamos port is. Ja, és ne vegyünk több PS/2-es egeret vagy billentyűzetet se, válasszunk azokból is USB-set!

Csak a doboz marad a régi...

Forrás: ORIGOTalán meglepő, de a mai gépházak hatékony hűtésének egyik gyakori akadálya az életünket más rafinált módokon is megkeserítő (túl rövid, túl széles, túl sérülékeny) IDE-kábel, különösen, ha kettő is van belőle a dobozban. Az új Serial ATA csatoló, amely egy kényelmesen vékony és hosszú kábellel nemcsak jobb szellőzést, de 150 (hamarosan 300) Mbit/s átviteli sebességet is jelent, ugyanazon az áron lesz elérhető, mint a mai IDE/ATA interfészek, ráadásul egy adapteren keresztül kompatibilis lesz a régiekkel, vagyis megtarthatjuk meglévő vincsesztereinket is. (Érdekes kérdés, hogy miért nem a már évek óta bevált, és a Serial ATA-nál több szempontból is jobb FireWire szabvány (IEEE 1394) tölti be ezt a szerepet; sokaknak az Apple és az Intel közötti állandó rivalizálás jut eszébe a magyarázaton töprengve, másoknak talán a csúnya FireWire logó.)

64-bites processzorok

Hogy szükségünk van-e rá, vagy nincs, vitatható, de a 64-bites processzorok már itt toporognak az ajtóink előtt, és év végéig csak egyre többen lesznek... Az Athlon 64 (művésznevén: ClawHammer) és az Opteron (SledgeHammer), ha késve is, az idén beállnak a sorba az Intel Itaniumok mögé, mellé, vagy elé, és ezzel az izmok harcában új súlycsoport nyílik. Az egyelőre csak hardver-hírekből ismerős nevek év végére már az árlisták megszokott - ha nem is épp a legolcsóbb - darabjai lesznek. Az AMD ez év második felében kibontakozó üzleti stratégiája szerint a 64-bites processzorokat egyre több klasszikus asztali konfigurációban kínálják majd a szállítók (olyan gyártókkal együttműködve, mint ATI, Matrox, 3DLabs, SiS). Az Itanium továbbra is inkább a vállalati piacon hódít majd (bár pl. Linus Torvalds, a Linux atyja, szerint az IA-64 platform vesztes stratégia).

Az "Intel kontra AMD" ügy folytatódik

Ami az erőviszonyokat illeti, a tavalyi nem volt épp az AMD éve, és az Intel Pentium 4 töretlen népszerűségét a 3 GHz fölötti órajelek vagy a HyperThreading technológia az idén még tovább erősíti. Az Intel 85% fölötti piaci részesedését a korábban reméltnél kevésbé fogja megszorongatni a régóta várt 64 bites "ClawHammer" (Athlon 64) és az új generációs Athlon XP/MP is, késedelmes (tavaszi) piacra kerülésük miatt. Az órajelek szokásos növekedése mellett ráadásul ősszel megjelenik a 0,09 mikronos Pentium 5 is, de az AMD első 0,09 mikronos riválisa, az Opteron 4400+ is elkészülhet még az év vége előtt. A lemaradások ellenére az "AMD kalapácsa", az x86-64 architektúra, az azt támogató (12GB/s-is sebességre képes) HyperTransport adatátviteli technológiával (jóval az Intel hasonló fejlesztése, a PCI Express jövő év eleji megjelenése előtt) hosszú távon is stabil és erős platformot jelenthet, ráadásul kompatibilitása is sokkal jobb a 32-bites alkalmazásokkal, mint az Itaniumé.

De érdekes dolgokat sejtet az Intel noteszgépekbe szánt új processzora, a Banias is, amely mikrohullámú Wi-Fi csatlakozáshoz beépített 802.11a és 802.11b modult is tartalmaz (a Wi-Fi várható elterjedéséről külön is szólunk). A küzdelem tehát továbbra is izgalmasnak ígérkezik, és ez minden valószínűség szerint az idén is jót tesz majd a pénztárcánknak.


USB 2.0 mindenütt


Ahogy az alaplapokra integrált USB 2.0 hirtelen 480 Mbit/s-ra növeli az 1.1-es verzió 12 Mbit/s-os sebességét, ezentúl fajra és nemre való tekintet nélkül szinte bármit csatlakoztatni tudunk majd számítógépünk valamelyik USB-portjára (amelyekből már tavaly is kevés volt két darab), beleértve a gyors átvitelt igénylő digitális kamerákat, külső háttértárolókat, vagy épp egy másik számítógépet.

LCD-k

Az LCD-k látványos árcsökkenése tovább késik. A happy end persze nem fog elmaradni (a katódsugárcsöves monitorok eladásai máris visszaesést mutatnak), de a gyártókapacitások erősítésével is csak 2003 második felében remélhető, hogy a növekvő igényeket a szállítók képesek lesznek kielégíteni; addig maradnak a 100 ezer forint körüli kezdő árak. A jó hír, hogy a képméret is növekszik, és a tavaly (megfizethetősége okán) sláger 15 coll után 2003-ban egyre több távolkeleti gyártó is beszáll a 17 collos modellek versenyébe, ami a várva várt árcsökkenés esélyeit tovább javítja.

Videokártyák


És hogy mit láthatunk majd vadonatúj LCD-inken? Hihetetlen dolgokat: A tavalyi fejlődés példátlan tempója a két vezető gyártót, az Nvidiát és az ATI-t nemhogy kifárasztotta volna, de mintha most jönnének csak igazán bele vetélkedésbe.

Az Nvidia GeForce FX-e (kódnevén NV30), megduplázva legutóbbi kártyájuk, a GeForce4 Ti4600 teljesítményét, az ATI jelenlegi bajnokát, a Radeon 9700 Pro-t, pedig 30-50%-kal túlszárnyalva, várhatóan már év elején közel film-minőségű valós idejű renderelést hoz az asztalunkra. (Akik az ilyen híreszteléseket nevetséges marketing-fogásnak tartják, azoknak John Carmack, az id Software vezető fejlesztője, a video-kártya ipar egyszemélyes hajtómotorja, azt üzeni: "Senkinek ne legyenek többé kétségei afelől, hogy ez a lehetőség, ha nem is az FX-szel, de hamarosan mindennapi realitássá válik.")

A "piros sarokban" az ATI tél vége felé megjelenő Radeon 9900-ese a gyorsabb DDR2-es RAM-okkal (és várhatóan szintén 0,13 mikronos technikával, mint az Nvidia FX) hoz majd látványos sebességnövekedést, nyáron pedig kijön a Radeon 10000-es, amelyről egyelőre csak annyit tudhatunk biztosan, hogy kemény ellenfele lesz az Nvidia FX utódjának, az NV35/40-nek.

DVD-írók

A tömegesen elterjedt CD-írók létjogosultságához kétség nem férhet, de a CD-k korlátozott 650 MB-os kapacitása ma már egyre több felhasználási célra teszi őket alkalmatlanná. A DVD-írók látványos szaporodási rátája a biztosra vehető gyors árcsökkenés, vagy például az inkompatibilis DVD-R/RW és DVD+R/RW formátumokat közös nevezőre hozó Sony meghajtók megjelenésének hatására azonban elkezdhetjük szoktatni magunkat az átállás gondolatához. Az árak egyelőre 60-80 ezer forint körül kezdődnek, de ugyanígy kezdték pár éve a ma már tízezer forint körül kapható CD-írók is.