Ingyenes szerver- és tűzfalprogramok

Vágólapra másolva!
Bizonyára mindenkiben felmerült, ha csak ötletszinten is, hogy ne csak böngészésre és letöltésre használja internetelérését, hanem éppen ő tegyen elérhetővé mások számára weboldalakat, programokat. Az alábbiakban pár ingyenes segédprogramot mutatunk be, melyekkel ezek az elképzelések megvalósíthatók.
Vágólapra másolva!

Címzés szempontjából alapvetően két típusú kapcsolat létezik: a fix, állandó IP címmel megáldott, valamint a dinamikus, minden kapcsolódáskor új címet kapó megoldás. Fix IP címmel rendelkező gépekre könnyen hivatkozhatunk a világháló bármely pontjáról, de dinamikus megoldások esetén problémás lehet kideríteni egy adott gép aktuális címét (ilyen például a legtöbb otthoni ADSL kapcsolat). Erre szolgálhat megoldásként a No-IP DUC v2.1.3 nevű internetes segédprogram. Működéséhez először is regisztráltatnunk kell magunkat a gyártó weboldalán (ez teljesen ingyenes), majd le kell foglalnunk a magunk számára egy szimpatikus webcímet a no-ip tartományon belül. Magyarra lefordítva ez azt jelenti, hogy választhatunk egy tetszőleges kedvencweboldalam.no-ip.org vagy kedvencweboldalam.no-ip.net mintájú URL-t. Tulajdonképpen itt a kedvencweboldalam kitalálása a lényeg. Ezek után, amikor elindítjuk a kis segédprogramot, az megpróbál bejelentkezni a fejlesztők szerverére, és ott aktuális IP címünket felveszi a nyilvántartásába. Ezután elég bárkinek ismerni a webcímünket ahhoz, hogy eltaláljon hozzánk; a NO-IP kiszolgáló útbaigazítja. Természetesen nem csak dinamikus IP címek esetén van értelme használni ezt a szolgáltatást - alkalmazható statikusra is, így legalább nem egy számsort kell megjegyezni, hanem egy könnyebben memorizálható webcímet. Fontos még tudnunk, hogy a szolgáltatók általában 30 percnyi inaktivitást követően, illetve 24 óránként egyszer mindenképpen bontják az ADSL vonalat. Előbbi Windows XP használata esetén nem probléma, az operációs rendszer ugyanis önmagától életben tartja a kapcsolatot, utóbbi estében pedig egynapi automatikus rendszer-újraindítás jelenthet megoldást.

Így készül a kiszolgáló

Ahhoz, hogy gépünk elérhető legyen, valamilyen szerverfunkciókat ellátó programra van szükség. Hogy a Windowsoktól ez mennyire nem idegen, azt mi sem mutatja jobban, mint hogy a Windows 95 óta minden telepítőlemezen megtalálható a Microsoft szervermegoldásainak valamelyike. A Win9x-es rendszereken Personal Web Server-nek hívták ezt az alkalmazást, amely egyformán képes volt web- vagy FTP-kiszolgálóként működni. A Windows 2000-ben és az XP-ben a Vezérlőpult --> Programok telepítése és törlése --> Windows összetevők hozzáadása vagy eltávolítása panel megnyitásával telepíthetjük fel az ugyanezt a feladatot ellátó, de jóval összetettebb IIS-t (Internet Information Services). Ezek karbantartása nem túl bonyolult ugyan, de nem is túl kézenfekvő, így esetleg más megoldásokat is kereshetünk.

Ability Server

Remekül használható például az Ability Server 2.27, amelynek mérete a 200 kilobájtot sem éri el, és pofonegyszerűen konfigurálható. Még telepítésre sincs szükség; a tömörített állományból kibontva az első futtatásakor létrehoz magának minden szükséges könyvtárat és konfigurációs állományt. Három szerverfunkciót is el tud látni: működhet web-, levelező- és FTP-kiszolgálóként is. A program elindítása után egy egyszerű kis ablak jelenik meg, ahol a három funkciót egyenként be- vagy kikapcsolhatjuk, valamint mindegyikhez tartozik egy önálló opciós menü is.

Újdonsült webszerverünk munkára fogásához először is meg kell határoznunk egy tartománynevet, és ki kell jelölnünk a merevlemezünkön azt a könyvtárat, ahol a tartomány állományai elhelyezkednek. Megadhatjuk az indulási oldal nevét, és eldönthetjük, hogy a könyvtárak tallózása engedélyezett-e. Az ingyenes verzió egyszerre 2 tartományt tud kezelni, és maximálisan 15-en csatlakozhatnak a szerverhez. Nem valószínű, hogy odahaza bárki nagy forgalmú szervert szeretne üzemeltetni, így ez a szám elegendőnek tűnik.

Mielőtt bárki nekilátna komplett MP3-as webszerverré alakítani gépét, ajánlatos gondosan áttanulmányoznia a szolgáltatójával kötött szerződés pontjait. Sajnos több kapcsolódási metódus, például Chello és ADSL esetén is kifejezetten tiltják a szerverüzemeltetést. Valószínűleg azért senkit nem fognak megbüntetni, ha kísérleti jelleggel kipróbálja az alábbi programokat, hiszen ezzel még nem árt senkinek. A tiltás nyilván az ilyen típusú nyilvános weboldal üzemeltetésére vonatkozik.



Az Ability Server e-mail részlege is egyetlen gombnyomással élesíthető vagy kiiktatható, és beállítási lehetőségei is hasonlóak. A limit ennél a szervernél is két e-mail fiók, de beállításaival kicsit többet kell szöszmötölni, mint a másik két kiszolgálóval. A teljes verziós, fizetős változatnál igen jól állítható, hogy milyen csatolmány fájltípusokat szűrjön a szerver. Az ingyenes verzióban azonban - kötött módon - az EXE, DAT, PIF és SCR állományok tiltottak.