Forma-1 az asztal mellett

Vágólapra másolva!
Az egyre élethűbb számítógépes játékok új hardverelemeket is követelnek. Bár a vadászgépek műszerfala egyelőre PC-s játékosok számára nem hozzáférhető, ma már érdekes kiegészítőkhöz juthatunk nem is túl drágán. Kipróbáltunk néhány kormányt és gamepad-et.
Vágólapra másolva!

Cikkünkben számítógéphez csatlakoztatható, a játékok élethűbb, vagy egyszerűbb használatát lehetővé tevő kontrollerek kétféle típusát, a PC-s játékkormányokat, illetve a konzolgépeknél megismert gamepad-eket vizsgáltuk meg. A kormányok közül az egyik tesztpéldány a Genius Speed Wheel 2 fantázianevű alsókategóriás terméke, a másik pedig a Logitech által gyártott, erő-visszacsatolásos high-end kormány volt, amely a Momo Racing Wheel nevet kapta. Gamepad-ek közül egy vezeték nélküli és egy hagyományos, rezgésre is képes Genius terméket, illetve a Logitech felső árkategóriás, drótnélküli, vibrás vezérlőjét próbáltuk ki.

PC-kormány az alsó kategóriából

Az első általunk kipróbált játékvezérlő a Genius Speed Wheel 2 volt, amely egy alapfunkciókat kínáló PC-kormány, s 10-15 ezer forint körüli összegért lehet megvásárolni. Relatíve alacsony árához igazodik az eszköz tudása is: a Speed Wheel 2 kormányában nem kapott helyet erő-visszacsatolás (force-feedback) technológia, azaz nem érezhetjük a kormányon a vezetés közben fellépő erőhatásokat - például rögös úton a rázkódást, vagy a kanyarokban a visszahúzást -, illetve sebességváltója sincs, viszont a közepén 6 darab gombot és 2 állapotjelző LED-et is elhelyeztek. A kormány, illeve a pedálok egyaránt műanyagból készültek, ennek ellenére használat közben is elég masszívnak tűnt a periféria.

Forrás: ORIGO
Gameport, USB-csatlakozó

Az általunk tesztelt példányt a gameporton keresztül lehet csatlakoztatni a számítógéphez. Gameporttal egyébként a hangkártyák legtöbbjét felszerelik, illetve egyes alaplapokon is megtalálhatók alapból. Ennek ellenére bármilyen játékkontroller megvásárlása előtt ajánlatos megtekinteni PC-nk hátulját, hogy tájékozódjunk a rendelkezésre álló illesztések felől. Ha valamilyen oknál fogva nincs gameport a számítógépen, még mindig lehet inkább USB porthoz csatlakoztatható játékvezérlőt (persze csak ha van ilyenünk) választani.

Forrás: ORIGOA Speed Wheel 2 kormány részét csatlakoztathatjuk közvetlenül a gameporthoz, amely egyben az áramellátást is biztosítja, a pedálokat pedig a kormány e célra elhelyezett csatlakozójára lehet rádugni. Magát a kormányt a talpán lévő két "satu" segítségével stabilan rögzíthetjük az asztalhoz. Ezt követően a szükséges meghajtóprogramokat kell telepíteni a számítógépre. Sajnos a mellékelt CD-n csak meglehetősen régi, csupán Windows 9x operációs rendszerekhez szánt illesztőprogramokat találtunk, így a Windows 2000/XP-t futtató gépeinkhez az internetről kellett letölteni a megfelelő drivereket. Ezzel a megpróbáltatások azonban nem értek véget, ugyanis csak nagysokára, többszöri próbálkozás után sikerült felismertetnünk a rendszerrel a csatlakoztatott perifériát, a gyártó szoftvere pedig igen kevés segítséget nyújtott ehhez. A Genius honlapján általunk később megtalált, Genius Digital Control Center nevű alkalmazással a különböző játékokhoz tartozó beállításokat lehet elmenteni, illetve betölteni.

High-end versenykormány profi játékosoknak

A másik általunk kipróbált kormány a Logitech cég Momo Racing nevű PC-kormánya volt, amely több mint kétszer annyiba kerül, mint az előzőekben bemutatott Genius alapmodell. Ez a kormány azonban az erő-visszacsatolás révén sokkal inkább élethű élményt nyújt a hagyományos PC-kormányoknál, mivel a kormányon érezhetjük a kocsi rázkódását, illetve a kanyarok bevételekor fellépő erőhatásokat. Ezen modell kétféle sebességváltóval is rendelkezik (egy szekvenciálissal, melyet a jobb, vagy bal oldalra helyezhetünk, illetve egy kormány mögötti váltóval, amely a Forma-1-es autókból lehet ismerős), a kormány belsejében pedig 6 billentyű kapott helyet. A termék kormánykerekét a versenyautókban használatos kiegészítőiről ismert olasz Momo Design cég készítette (de legalábbis a nevét adta hozzá). A kormány felületét ráadásul nem csupasz műanyag, hanem kellemes fogást biztosító gumiréteg borítja.

Forrás: ORIGOA kontroller egyes komponensei - a kormány és a pedálok egyaránt - műanyagból készültek, ennek ellenére nem tűntek törékenynek. Ezt a perifériát a számítógép USB portján lehet a PC-hez csatlakoztatni, s működtetéséhez külön tápforrást is igényel, ami az erő-visszacsatolást kiszolgáló motor működtetéséhez szükséges. A Momo Racinget az alján lévő nagyméretű műanyag csavarral lehet az asztallaphoz rögzíteni, ám ez sajnos nem biztosítja a stabil rögzítést, a heves játék közben így esetenként el-elmozdul helyéről. Ezt a kontrollert a Speed Wheel 2-vel ellentétben az első próbálkozásra felismerte a Windows XP a mellékelt CD-n található meghajtóprogramok telepítése után. A Logitech-kormány esetében a konfigurálásban nagy segítséget nyújtott az a szintén mellékelt program, mellyel különböző játékokhoz tartozó beállításokat menthetünk el, vagy tölthetjük be (a rendelkezésre álló játéklistát elviekben a cég wingmangamers.com címen elérhető honlapjáról lehetne frissíteni, ám ez jelen sorok írásakor nem működött).