Nem szakít el egymástól az internet

Vágólapra másolva!
A magyar internethasználók többsége szerint a net az általános vélekedéssel szemben nem elidegenít, hanem ezzel épp ellenkezően pozitívan hat az ember társas kapcsolataira. Az online kapcsolatrendszereket és az internet családi vonatkozásait is vizsgálta egy új kutatás.
Vágólapra másolva!

November utolsó napjaira készült el az informatikai fejlettséget, illetve az internet terjedését vizsgáló World Internet Project (WIP) magyarországi kutatása. A világszerte számos országban elvégzett kérdőíves felmérés területenként és évente próbál képet adni az egyes régiók információs felkészültségéről, leginkább a társadalmi vonatkozások tekintetében. Az idei évi magyarországi jelentés legfontosabb csomópontjainak általános ismertetésére korábban sort kerítettünk, ezúttal két témakörről, az online kapcsolatrendszerekről, a net nyújtotta ismerkedési lehetőségekről, valamint a háló megítéléséről a családban esik szó.

Online kapcsolatok

A WIP adatainak nem meglepő tanúsága szerint az internet nagy mértékben kiszélesítheti az emberek kapcsolatrendszerét, a hálót használók 38 százalékának ugyanis vannak olyan ismerősei, akikkel az interneten került kapcsolatba. Úgy tűnik, a net leginkább a hasonló foglalkozásúakkal való kapcsolattartásban nyújt segítséget: a megkérdezettek 28 százaléka számolt be arról, hogy intenzívebben érintkezik hasonló munkájú emberekkel az internethasználat következtében. A hasonló hobbit űzőkkel kapcsolatban a válaszadók 18 százaléka nyilatkozott hasonlóan, míg a családtagokkal, barátokkal kapcsolatosan 17 százalékuk. Alacsonyabbak az arányszámok, ha a hasonló politikai beállítottságú (8 százalék) vagy azonos vallású emberekről (4 százalék) esik szó.

A WIP kutatói a fentieken felül még 4 kérdéssel igyekeztek kideríteni azt, hogy a világháló használói miként vélekednek az internetről mint a kapcsolatteremtés és kapcsolattartás eszközéről. Az adatokból tanúsága szerint az internethasználók 37 százaléka egyetért azzal, hogy a neten könnyebb ismerkedni, 18 százalékuk pedig azzal, hogy mióta használja az internetet, több rendszeres kapcsolatot tart fenn. Kisebb az egyetértők aránya abban, hogy mióta használja az internetet azóta többet kommunikál családjával, barátaival, és még alacsonyabb annak megítélésében, hogy akár legbensőbb magánügyeit is megosztaná online.

Internet a családban

A közkeletű vélekedésekkel szemben a World Internet Project adatai azt mutatják, hogy a net használata nem távolítja el egymástól a családtagokat. Az otthoni internet-hozzáféréssel rendelkezőknek 90 százaléka szerint a család tagjai ugyanannyi időt töltenek együtt azóta, amióta rendelkezésre áll ez a lehetőség, és csupán 9 százalékuk szerint csökkent az együtt töltött idő. A megkérdezettek túlnyomó többsége (86 százaléka) emellett soha nem tapasztalta, hogy valamelyik családtagja elhanyagolná az internetezés miatt. Bár a különbségek tavalyhoz képest csökkentek, a televízió még mindig gyakoribb oka az esetleges elhanyagolásnak, mint az internet. Sőt, az internet a közös időtöltés egyik formájává is vált: az otthoni csatlakozással rendelkező családok 69 százalékában a tagok legalább hetente egyszer közösen is szokták használni a világhálót - derül ki a felmérésből.

Mivel a teljes kutatás mintájában összesen 61 olyan szülő van a megkérdezettek között, akinek 18 éven aluli gyermeke otthon is használja az internetet, a gyermekek internethasználatával kapcsolatos eredményeket igen óvatosan kell kezelni - hívják fel a figyelmet a kutatók. A rendelkezésre álló adatokból úgy tűnik, hogy a szülők nem érzik különösen veszélyesnek az internetet sem az iskolai előrehaladásra, sem pedig gyermekük baráti kapcsolataira nézve. A válaszolók 92 százaléka szerint gyermeke(i) iskolai érdemjegyei nem változtak, 5 százalékuk szerint pedig egyenesen javultak, mióta rendszeresen használják a hálót. A szülők 3 százaléka romlást érzékelt a jegyekben, míg a tavalyi felmérésben senki nem számolt be ilyesmiről. A szülők a tavalyinál nagyobb arányban érzik úgy, hogy gyermekük kevesebb időt tölt barátaival, mióta van otthon internet, de azt is, hogy ez az időmennyiség növekedett.

A WIP 2002-es eredményeiről általában/techbazis/internet/20021127sokunkat.htmlA WIP magyarországi honlapjahttp://www.ittk.hu/huna/wip_index.htmlGyerekek a világhálón - webkalauz szülőknek és kiskorúaknak/noilapozo/szuloknek/20010718gyerekek.html

A kicsiny részmintára való tekintettel talán az az óvatos következtetés vonható le, hogy tavaly óta csökkent az internet hatásait közömbösnek érzékelők aránya, ám a szülők nagy részének most sincsenek rossz tapasztalatai - állítják a kutatók. Erre utal a tévézéssel és az internetezéssel töltött idő megítélése is. Míg a szülők igen tekintélyes része (59 százalék) szerint gyermeke túl sok időt tölt tévénézéssel, addig ugyanez az arány az internetezés esetében csak 20 százalék. Sőt, 11 százalékuk szerint gyermeke több időt is tölthetne a világhálón. Ennek ellenére a háztartások több mint felében (58 százalék) a szülők valamilyen módon ellenőrzik gyermekük internethasználatát. A leggyakoribb ellenőrzési mód, hogy csak megszabott ideig engedélyezik a netezést: ezt választja az összes szülő 41 százaléka. Érdekes lehet, hogy a magyar és az amerikai háztartások igen eltérő típusú ellenőrzési módokat használnak. Az amerikai szülők nagy része ugyanis azt is ellenőrzi, hogy gyermeke mit csinál a neten, a tengerentúlon a szűrőprogramok telepítése is sokkal gyakoribb.

(Forrás: World Internet Project, ITTK-TÁRKI, 2002)