Szimulált támadásokkal az internet ellen

Vágólapra másolva!
A világ internetes gerinchálózata sebezhetőbb, mint gondolnánk - állítják amerikai tudósok, akik virtuális támadásokkal tették próbára a netes infrastruktúrát.
Vágólapra másolva!
WorldCom
WorldCom

Az amerikai Ohio-i Egyetemen végzett kutatások szerint az internet könnyű sebezhetősége a napjainkra kialakult viszonylagos centralizáltságából adódik. Mára olyan, óriási adatforgalmat lebonyolító központok alakultak ki, melyek esetleges kiesésével nem csak az oda közvetlenül csatlakozó vonalak lesznek életképtelenek, vagy lassulnak le, de a nem direkt kapcsolatban levő régiók is - állítja Tony Gruberic, a háromtagú kutatócsoport vezetője. Gruberic ezt az amerikai légiforgalomhoz hasonlítja: ha például a nagy forgalmú detroiti reptéren fennakadás történik, súlyosabb esetben az ország távoli részének légiutasai is megérzik.

A kutatók virtuális támadásokkal hoztak létre matematikailag a valóshoz hasonló helyzeteket. Az eredményekből kiderül a nyilvánvaló eredmény, miszerint különösen a nagy távközlési vállalatok adatforgalmi központjainak hibája, kiesése okozhat komoly forgalmi zavarokat, ez különösen a nagyvárosi központokra kapcsolódó kisebb városok, illetve régiók internetelérését veszélyezteti. Ennek okát Gruberic a nagyobb városok közötti nagyobb számú párhuzamos, illetve back-up vonal meglétével magyarázza.

Támadás érte az internet gerincét/techbazis/internet/20021024tamadas.htmlHackertámadás után költöztetik a szervert/techbazis/internet/20021108hackertamadas.html

A kutatócsoport szerint a mára kialakult központosodás a net piaci viszonyoknak történő megfelelése következtében alakult ki. Az internet elődjének számító ARPANET, az amerikai védelmi minisztérium által a hidegháború időszakában menedzselt hálózat egyik fontos jellemzője éppen a decentralizáltság volt: tervezői úgy alakították ki, hogy az egyes városokat sújtó esetleges atomcsapás esetén is a hálózat többi része működőképes maradjon. Napjainkra a nagy távközlési vállalatok térhódításával ez a jellemző nagymértékben visszaszorult - derül ki a kutatásból. Gruberic és társai a részletes eredményeket a Telematics and Informatics folyóirat 2003-as februári számában publikálják.