Kína: internetezők a börtönben

Vágólapra másolva!
Az Amnesty International arra szólította fel a kínai hatóságokat, hogy bocsássák szabadon azokat az állampolgárokat, akiket korábban internethasználatért börtönöztek be.
Vágólapra másolva!

A nemzetközi emberi jogi szervezet értesülései szerint az országban legalább 33 embert tartanak fogva az internethasználat korlátozására vonatkozó állami rendelkezések megszegése miatt. Az Amnesty International november 27-én, Londonban nyilvánosságra hozott jelentésében az Amnesty International foglyok azonnali szabadon bocsátását követeli a kínai hatóságoktól. A harminchárom bebörtönzött között vannak másként gondolkodó értelmiségiek, ellenzéki politikai személyiségek, illetve hivatalosan nem engedélyezett szervezetek, mint például a Falunkung vallási szekta tagjai is. Egy volt rendőrt, bizonyos Li Ta-vejt például azért ítéltek tizenegy évi szabadságvesztésre, mert letöltötte az ellenzéki, illegalitásban működő kínai demokraták honlapjainak néhány cikkét - olvasható a jelentésben.

Az Amnesty úgy tudja, hogy a harminchárom elítélt közül kettő meghalt a börtönben, a jelentés szerint "nyilván kínzás, illetve a rossz bánásmód következtében". Miközben a világháló Kínában is felhasználók tömegeit vonzza - közel 46 millió embert -, a felhasználói kör folytonos bővülésével párhuzamosan erősödik a hatósági ellenőrzés és korlátozás. A kínai kormányzat eleve csak saját szerverein keresztül biztosít hozzáférést a világhálóhoz, így számos weboldal megtekintését korlátozza.

Egyes értesülések szerint - a korszerű számítástechnikai módszerek mellett - az internetezők esetében is alkalmazza a kínai rendőrség a hagyományos személyi megfigyelés módszerét. Az internetkávézók tulajdonosai, illetve működtetői például kötelesek rendszeresen tájékoztatni a rendőrséget vendégeikről.