Kilenc év börtön szoftverkalózkodásért

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államokban minden eddiginél súlyosabb ítélet született, melyet hamis szoftverek terjesztéséért szabtak ki: a több tízmillió dolláros kárt okozó elkövetőt kilenc év börtönbüntetésre ítélték.
Vágólapra másolva!

Az 52 éves tajvani állampolgárságú Lisa Chent múlt pénteken kilenc év börtönre ítélték - a szankció az eddigi legsúlyosabb büntetés, amelyet az USA-ban kiszabtak kalózszoftverek forgalmazásáért. Lisa Chent három bűntársával 2001. novemberében vették őrizetbe, miután a hatóságok több százezer példány kalózszoftvert foglalt le raktárukban. A szoftverek értékét akkor 75 millió dollárban határoztak meg, az összeg vizsgálat folyamán utóbb 98 millióra emelkedett.

A kalózpéldányok között megtalálható volt a Windows XP operációs rendszer, az Office 2000 irodai csomag, és a Symantec Norton AntiVirus szoftvere - utóbbiból az akció során nem kevesebb, mint 600 ezer példányt foglaltak le a hatóságok. A hamisítás igen jó minőségű volt: nemcsak a csomagolás nyomtatása volt professzionális színvonalú, de a dobozban kézikönyv, licencszerződés, ezen kívül a dobozon vonalkód is volt. A vád szerint az akció fő vádlottjaként szereplő Chen és társai 1998 óta csempésztek be illegális szoftvereket az USA-ba Tajvanról. Ezen felül az asszonynak 11 millió dollár kártérítést is kell fizetnie a Microsoftnak és a Symantecnek.

Ennyi hamis szoftvert még soha nem foglaltak le az USA-ban - az akciót másfél évig tartó titkos nyomozás készítette elő, amelyben részt vett a vámőrség, a dél-kaliforniai high-tech akciócsoport, a kerületi ügyészi hivatal, a helyi bűnüldözők, valamint az FBI is.