Lezajlott a választási informatikai rendszer főpróbája

Vágólapra másolva!
Az önkormányzati választások szavazatösszesítő rendszerét többszörösen is védik a külső behatoloktól, és a belső meghibásodások és a túlterheltség ellen is védve van.
Vágólapra másolva!

Október 11-én került sor az október 20-i önkormányzati választások informatikai rendszerének országos főpróbájára. Deményné Kertész Krisztina, az Országos Választási Iroda (OVI) informatikai szakértője a jelen lévő újságíróknak elmondta, a szavazatösszesítő rendszer tesztelésére egyrészt azért volt szükség, hogy az abban dolgozók majd gyakorlottan foghassanak majd hozzá "élesben" a feladatok megoldásához. Emellett terhelési próbákat is végrehajtottak a rendszeren.

Deményné Kertész Krisztina közölte, választási informatikai rendszeren, 274 végponton, mintegy 2000 számítógépen rögzítik a több mint 3100 magyarországi település adatait. Beszámolója szerint a szavazókörök 7, 9, 11, 13, 15 órakor, illetve fél hatkor jelentenek majd részvételi adatokat, az este 7 órai zárás után pedig, a szavazatszámlálások folyamatát követve, 5-10 perces frissítéssel teszik közzé a választás részeredményeit a www.valasztas.hu internetcímen.

A rendszer fő felelőse megjegyezte, hogy mivel az önkormányzati választásokon településenként eltérő választástípusokra elkészített szavazólapokon szavaznak a választópolgárok, ezért várhatóan 7 óra 5 perckor még nem lesznek adatok az interneten, de igyekeznek azokat a lehető leggyorsabban megjeleníteni. A hivatalos végeredményt a helyi, illetve a területi választási bizottságok állapítják meg a jegyzőkönyvek alapján.

Az informatikai szakértő hangsúlyozta, hogy az internetes adatközlés olyan komoly erőforrásokon keresztül zajlik, amelyekkel el tudják kerülni a weboldalak esetleges túlterheltségét. A pártok, a jelölőszervezetek és a sajtó számára külön webszerver közli az adatokat ugyanolyan formátumban és frissítési gyakorisággal, mint a nyilvános rendszer. A szavazás napján megerősítik a választási objektumok őrzését, magát a rendszert pedig többféle védelemmel látták el az illetéktelen behatolók ellen, sőt külön hackerelhárító, szolgálat is garantálja annak védelmét. Emellett a hálózat úgy van kialakítva, hogy ha egyik eszköze meghibásodik, akkor annak feladatát azonnal egy másik berendezés veszi át, a választások adatainak rögzítése során pedig olyan módszert használnak, amellyel gyakorlatilag nullára csökken a hibalehetőség.

A választás napján lezáruló előzetes összesítés az informatikusok becslése szerint 99,98 százalékban felel majd meg a később kialakuló hivatalos választási eredménynek.