Kicsi és kézbesimuló: Sony DSC-P9

Vágólapra másolva!
A Sony DSC-P9-es digitalis fényképezőgépének kezelése egyszerű, így kimondottan ideális azon hobbifotósoknak, akik készüléküktől nem a legprofibb szolgáltatásokat várják el.
Vágólapra másolva!

Valószínűleg a kérdés egyszerűbbnek tűnik, mint amilyen valójában. A fotósok tábora mindig is kétfelé oszlik ebben a kérdésben. Van akinek az az ideális, hogy ha a gép minden lehetőséget felkínál, így a kreativitiás és a fénnyel való bűvészkedés játszik elsődleges szerepet. Másoknak pedig éppen az a tökéletes, ha semmi egyébbel nem kell foglakozni, csupán a témára figyelni, és a gépet elkattintani. A digitális gépek előretörésével azonban a két tábor közötti távolság érezhetően csökkent. Sőt, esetenként olyan témából is elfogadható képet lehet készíteni, amivel a hagyományos kisfilmes gépekkel kudarcot vallunk. És még egyáltalán nem beszéltünk arról a korrekciós lehetőségről, amit a számítógépes utómunka jelent.

A DSC P9-es fényképezőgép is a valahol az arany középutat célozza meg. Inkább nevezhetjük egy automata digitális kompakt gépnek, mint valamilyen különleges tudású csodamasinának. Pedig jó néhány figyelemre méltó tulajdonsággal rendelkezik.

A csúcstartó

Forrás: ORIGOJelen pillanatban a P9-es a kompakt felépítésű Sony Cyber-Shot gépek csúcsmodelljét képviseli. Az újszerű és különleges formatervezés eredménye egy ergonómikus, kompakt fényképezőgép. A P9-es a sorozat többi gépénél is alkalmazott Super-HAD-CCD-t tartalmazza. A lényeges különbség, hogy felbontása 4 millió képpont, így az A4-es fénykép minőségű képek készítése is lehetségessé válik. Másrészt így a sorozat is majdnem teljessé vált, már csak az 5 millió képpontos kategória helye maradt (egyelőre) üresen. Az optika a Sony fejlesztési eredményeit dicséri. Nagyon halkan működik, szinte teljesen észrevétlen marad bekapcsoláskor is. A zoomtartománya 8 és 24 mm közé esik, ez hagyományos kisfilmes gépek esetében 39-117 mm-ig terjedő variót jelent. A teletartomány mindenképpen jónak nevezhető, míg a nagylátószögű beállítás lehetne talán egy kicsit nagyobb is. A 3x-os optikai zoomot 6x-os digitális varió egészíti ki. Az optika oldalán félköríves kialakítás megadja a gép sajátos stílusát, a hátoldal domináns eleme a nagyméretű LCD kijelző, mely keresőként és monitorként is használható. A gép optikai keresővel is rendelkezik, de a beállításokról semmilyen kiegészítő információt nem mutat meg. Így az igazán jól használható kereső a TFT monitor. Felbontása 123 ezer képpont, mérete 4 cm körüli, a tapasztalat azt mutatja, hogy meglepően jó a kontrasztja és a fényereje, sőt a felbontás is elegendő arra, hogy a képeket érdemben megtekintsük.

A kezelés egyébként nagyon leegyszerűsített, hiszen egy nagyméretű üzemmódválasztó tárcsa segítségével kell kiválasztanunk a megfelelő működést, míg a kurzormozgató gombokkal léphetünk az egyes menüpontokba. A zoom változtatására szolgáló gomb nem túl nagy, így a kis kezűek előnyben. A gép alsó részén egy fedél alatt elrejtve találjuk a legszükségesebb csatlakozókat. Ez egyrészt a hálózati bemenetet jelenti, másrészt az USB csatlakozót és az AV kimenetet. A fényképezőgép áramellátásáról egy vékony InfoLithium akku gondoskodik, míg az adatok rögzítése MemoryStick kártyára történik.

Üzemmódok, beállítások

Forrás: ORIGOA Sony fejlesztőmérnökei jól elhatárolják mindazokat a funkciókat, amelyek a készülék alapbeállításaihoz szükségesek, a Set Up menüpontban ugyanis számos alapvető működési jellemzőt beállíthatunk. A kamera almenüben állíthatjuk be a dátumot, amit tetszés szerint a képekre is exponálhatunk. A digitális zoom ki- és bekapcsolására szintén itt nyílik mód. Hasonlóan itt engedélyezhetjük vagy tilthatjuk le a vörösszem-effektus csökkentését is. Letiltás esetén fényképezőgép módban ez a szolgáltatás nem aktiválható, érdekes, hogy gép digitális mozgókép kamera funkciói is itt módosíthatók. Összesen három lehetőségünk van arra, hogy filmrészleteket, klipeket rögzítsünk. Az MPEG movie beálltásban viszonylag gyors expozícióval, szaggatásoktól mentes képeket rögzíthetünk hanggal együtt. A másik lehetőség képek időszakos rögzítése, és ezzel klipszeru hatást érhetünk el. A harmadik esetben szakaszos expozícióval érdekes hatást kelthetünk és több egymás utáni klipet rögzíthetünk.

A következő alpontban formázhatjuk a kártyát, törölhetjük a képek automatikus sorszámozását vagy éppen beállíthatjuk a pontos időt. A kamera kijelzőjének fényereje is megváltoztatható három fokozatban. A videókimenet lehet PAL vagy NTSC, míg az USB kapcsolat típusa is kétféle formátumot ölthet. (normal, PTP).

A kamera egyébként az alapbeállítási lehetőségen kívül összesen négy felvételi üzemmóddal rendelkezik. A filmfelvételt kiegészíti egy normál fényképezőgép üzemmód, illetve egy automatikus programexpozíciós lehetőség is.