Szerzői joggal védett a jpg képformátum

Vágólapra másolva!
Egy amerikai vállalat szerint a számítógépeken használt jpg formátumú képek mindennemű használata törvénybe ütköző a cég engedélye nélkül.
Vágólapra másolva!

A hálózati videoalkalmazásokkal foglalkozó texasi Forgent állítása szerint a széles körben elterjedt jpg számítógépes képformátum használatára, illetve annak engedélyezésére a cég kizárólagos joggal rendelkezik. A JPEG algoritmust képfájlok tömörítésére használják, a módszerrel létrehozott jpg fájlok ma már a legelterjedtebb képformátumnak számítanak.

A 4698672. számú szabadalom (USA)http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PALL&p=1&u=/netahtml/srchnum.htm&r=1&f=G&l=50&s1='4,698,672'.WKU.&OS=PN/4,698,672&RS=PN/4,698,672

A Forgent 1997-ben vásárolta meg a JPEG algoritmus szabadalmi jogát 1986 óta birtokló Compression Labs elnevezésű céget, utóbbi a szabadalom bejegyzése óta nem nem törekedett jogdíj szedésére. Állítása szerint a Forgent rendelkezik a jpg képek mindennemű felhasználási jogával, így elviekben minden olyan szoftverfejlesző és eszközgyártó cégnek licencelnie kellene az eljárást, mely használja a formátumot. A Forgent szerint ebbe a licenc-köteles körbe tartoznak a személyi számítógépek, PDA-k, multimédiás mobiltelefonok, bizonyos típusú digitális fényképezőgépek; minden olyan eszköz, mely a jpg képek feldolgozására, tárolására és továbbítására használható.

A vállalat a jövőben erős jogi támogatással kívánja érvényesíteni kidolgozott licencprogramját: a Forgent elnök-vezérigazgatója szerint már jelenleg is számos vállalattal folynak a tárgyalások a JPEG algoritmus szerződéses használatáról.

A The Register magazin értesülése szerint a Sony 15 millió dollárért vásárolta meg a JPEG algoritmus használatának szabadalmi jogát a Forgenttől.