Magix Music Maker 7 deLuxe

Vágólapra másolva!
Tapasztalhatjuk némely szoftverek újabb változatain, hogy nem képesek igazán újat nyújtani, sokszor csak a külcsín változik. Ez a gyanú ébredt fel bennünk, amikor az új Music Makerre pillantottunk. Ám kiderült, hogy ebben az esetben a ráncfelvarrásnál többről van szó.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGO A kezelőfelület változott talán legkevésbé a hatos verzió óta. A dobozon kétféle interfészről olvashatunk, ami - kis jóindulattal - igaz is: a sávok alatt elhelyezett Expert kapcsolóval jeleníthetők meg a szerkesztéshez szükséges vezérlőelemek. Ezek hiányában csak ártalmatlanul rendezgethetjük az elemeket.

Négy híján száz "vágány" áll rendelkezésünkre az évszázad zenei sikerkompozíciójának elkészítéséhez, ez talán jórészt elég is. Új lehetőség - csak a deLuxe csomagban - a CD-író használata. Közvetlenül a szerkesztő-alkalmazásból írhatjuk CD-re biztonsági mentéseinket vagy a kész zenéket, klipeket. Az anyaghoz automatikusan hozzáfűzhető a lejátszómodul, így egy távoli PC-n mindenféle telepítés nélkül is élvezhető lesz a mű.

Zenei CD előállítása sem probléma. Apró hiányosság, hogy az írómodul nem egészen naprakész, tesztgépünk 24-szeres Plextor írójához maximum nyolcszoros tempót enged társítani.

Effektusra fel!

A deLuxe változat főleg mennyiségileg kínál többet az alapverziónál: 3300 hang- és mozgóképet tartalmazó anyagból válogathatunk; ezek stílusonként csoportosítva négy CD-n állnak rendelkezésünkre (Pop/Rock, Hip-Hop, Techno/Trance, Disco House, Latin, 80-asok, Soul stb). Mindezeket rengeteg hatással, pontosabban alaphatások kombinációival színezhetjük, például visszhang, utózengés, tízsávos equalizer, hangszín, nyújtás, sztereóhatás, torzítás, szűrés és kompresszor. Már az előző verzióban is használhatók voltak külső DirectX beépülőmodulok, ezek tovább színesítik az effektuspalettát.

Érdemes még megemlíteni a 3D-hangzást, amely lehetővé teszi, hogy térben pozicionálhassuk az egyes hangokat. Ehhez használhatunk előre elkészített röppályákat, vagy mi magunk is koreografálhatjuk a hangszerek táncát: axonometrikus nézetben egér segítségével is megrajzolhatjuk a mozgás ívét. Az egér könnyed használata egyébként jellemző az egész programra.

Ígéretes lehetőség az automatizált remixtámogatás. Beolvasott hanganyagainkat szétdaraboltathatjuk a Music Maker ritmusfelismerő funkciójával, hogy azokat átrendezve újrahasznosíthassuk. A finommunkához, vagyis a hanghullámszerkesztéshez rendelkezésünkre áll a Magix Music Editor.

Szintetikus, de saját

Forrás: ORIGO Egyszer csak kiismerjük a mellékelt hanganyagokat - azért ez nem megy egyik napról a másikra -, és felmerül a saját hangelemek készítésének igénye. Annál is inkább, ha kereskedelmi célokra is fel kívánjuk használni műveinket, a mellékelt hangminták ugyanis csak saját célra alkalmazhatók.

Természetesen WAV és MIDI állományok illeszthetők a projektbe, emellett igénybe vehetjük a beépített szintetizátorokat is (a deLuxe változatban kiemelt számban), ezekkel készíthetünk normál zenei alapokat, de torzított hangokat is. Rendelkezésünkre áll ritmusgenerátor, dob- és basszusgép, sőt a ScratchBox modul segítségével visszaidézhetjük a "bakelitrángatós" DJ-időket is. Legextrémebb talán az Ambient Synth, amellyel - példaként az eső kategóriában - égzengés, eső, békakórus és vízcsobogás tökéletes harmóniáját sakkozhatjuk ki. Használata előtt győződjünk meg a mellékhelyiség elérhetőségéről! Több komponensből akár véletlenszerűen variálva előállíthatunk stadionzajt, falusi állathangos egyveleget, horrorhangokat, ipari neszeket és a városi közlekedés moraját.

Azt mondják a rossz nyelvek, hogy énektudás ma már nem szükséges egy sikeres lemez kiadásához. A VoiceSynth-re pillantva ez a sejtés meggyőződéssé érhet: a beolvasott hangfelvételek hangmagassága szakaszonként korrigálható, ily módon a monoton szövegből is dal kerekedhet.

Érdemes megjegyezni, hogy szinte minden beállítás elvégezhető valós időben, azaz lejátszás közben is. Egy hátrányát említhetnénk az extráktól csillogó-villogó szinti "kütyüknek": mindegyiken másutt van a kikapcsológomb.