30 éve: Intel processzor 108 kiloherzen

Vágólapra másolva!
Az Intel 1971. november 15-én jelentette be 4004 jelű processzora érkezését, mely az első modern értelemben vett chip volt.
Vágólapra másolva!

Az konstruktőrök visszaemlékezése szerint akkortájt semmi nem mutatott arra, hogy az ilyen fajta termékekből valaha is "bombaüzlet" lesz. Az Intel a processzort egy számológépeket gyártó japán cég partnereként fejlesztette, a mérnökök szerint nem túl nagy lelkesedéssel.

A költségek leszorítása miatt mérnökök kínosan ügyeltek a minimalizmus megőrzésére, a külalakban a mai Pentium 4-től igen különböző 4004 ugyanúgy 16 lábbal illeszkedett foglalatába, mint a cég korábban is gyártott memóriaegységei. Ted Mazor, a chip egyik fejlesztője elmondta, hogy az Intel vezetőse nem igazán látott fantáziát a projektben és csak a kibocsátás utáni pozitív fogadtatás után kezdték vizsgálni a termék bővebb piaci lehetőségeit.

A 108 kiloherzes órajelen futó, az IBM és a Digital utasításkészletét használó 4004 4 bites számítási műveletek végzésére volt képes. Bár érkezését nem fogadta kirobbanó siker, néhány hónappal később, 1972. áprilisában megjelent követője, a már 8 bites Intel 8008. Az Intel mai uralkodó helyzetét mégis az 1974-ben érkező 8080-as chip hozta, mely a korábbiaknál összetettebb utasításkészlettel dolgozott és 40 lábbal illeszkedett foglalatába. A Mercury Research egyik elemzője szerint az áttöréshez az IBM is nagy mértékben hozzájárult: a számítógépgyártó cég 1981-ben a 8080 egyik leszármazottját, a 8088 jelű processzort választotta fejlesztendő PC-jébe, ami aztán megalapozta a személyi számítástechnika szélesebb körű térnyerését.

[origo]