Kiosztották a Webbyt, a web Oscar-díját

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Az idei gálát a tavalyi évnél is nagyobb felhajtás kísérte, ráadásul rengeteg jelölés is érkezett. A San Francisco-i War Memorial Opera House-ban tartott díjkiosztó ünnepségen 3000 részt vevő volt jelen, idén először a nagyközönség is tanúja lehetett az eseménynek, amelyre 90-150 dolláros áron 400 jegyet adtak el. Az internetezők élő videoközvetítésen keresztül nézhették végig a díjátadást.

Az esemény szervezésében közreműködő Nemzetközi Digitális Művészetek és Tudományok Akadémiájának 350 tagja alkotta a zsűrit, amelyben neves sztárok és az információs technológiai iparág vállalatainak ismert szakemberei foglaltak helyet. A szavazók között volt Francis Ford Coppola, Susan Sarandon, Gillian Anderson, David Bowie, Larry Ellison, valamint Vint Cerf. A harminc kategóriában közönségszavazatot is kiosztottak, valamint életműdíjat vehetett át az egér feltalálója, Douglas Engelbart és Ray Tomlinson.

Az esemény házigazdája - idén másodszor - Alan Cummings skót színész volt, különdíjat adott át Vint Cerf, az internetes címek felügyeletét ellátó szervezet, az ICANN elnöke, mellesleg az internet egyik "atyja".

Fogyatkozó mezőny

A Webbyt először 1997-ben, egy kis nightclubban adták át, mára viszont a díjkiosztó egy extravagáns gálává nőtte ki magát. A színpompás eseményt azonban beárnyékolja az internetes cégek sorozatos bukása.

A 2000-es, negyedik díjkiosztó idején tetőzött a dotcom-boom, a webes szolgáltatások éltek és virultak. Csakhogy a 14 hónappal ezelőtt lezajlott esemény óta több mint 500 website zárta be virtuális kapuit. Közülük 50 éppen San Franciscoban, a Webby otthonában. A tavalyi Webby 135 nyertese közül mára 25 eltűnt a süllyesztőben.

A tavalyi év nagy nyertese, a Napster haldoklik, a szolgáltatások kategóriában jelölt online üzletlánc, a Webvan pedig két hete zárta be raktárait. De hónapok óta a szakadék szélén egyensúlyoz az igényes bulvármagazin, a Salon, vagy az üzleti előfizetőket képernyő elé ültető Marketwatch.

A Webby alapítója, Tiffany Shlain elmondta, nem vizsgálják a nevezők anyagi helyzetét. Példaként hozta fel azokat a filmeket, amelyek miután Oscar-díjat kaptak egy-egy kategóriában, a forgalmazó pénzügyi döntése miatt lekerültek a mozik műsoráról. Shlain elismerte, hogy a kicsit kicsúszott az irányítás az internetes vállalatok kezéből, azonban Webby-vel mindig is a kreativitást díjazták, nem azt, mennyire életképes a piacon egy-egy ötlet.

Sokan vannak azonban, akik nem tartják sokra a Webby-t. Szerintük a díj odaítélésénél a külcsin és az "újdonság ereje" legtöbbszőr nagyobb szerepet játszik, mint a hátteret adó technológiai megoldások. A kritikusok úgy vélik, ezt jól mutatja a zsűri összetétele is. Gillian Anderson, David Bowie és Francis Ford Coppola ismert személyiségek, de kevéssé valószínű, hogy valódi szempontok alapján rangsorolni tudnák az egyes weboldalakat.

Bár a tavalyi díjkiosztó gála látványos esemény volt, a Webby-vel jutalmazott cégek többsége marketingfogásnak használta az átadást. A Google vezetői görkorcsolyán begurulva vették át a spirált ábrázoló szobrocskát, a Wiredplanet.com vezérei szkafanderben jelentek meg, míg az Intellihealth.com elnöke kisebb közlekedési balesetet rendezett a színpadon, hogy ezzel is magára irányítsa a figyelmet.

[origo]