Hasznos trükkök szaftos sült csirkéhez

sült csirke
Vágólapra másolva!
A sült csirke roppant egyszerűen elkészíthető fogás, hiszen nincs szükség hozzá sem különleges eszközökre, sem pedig nehezen beszerezhető hozzávalókra. Viszont amennyire egyszerűnek tűnik összedobni, annyira könnyű elrontani.
Vágólapra másolva!

1. Alaposan fűszerezzünk

Az éttermi és a bolti grillcsirkének azért finom az íze, mert a húst „telenyomják" sóval és/vagy valamilyen páccal. Előttünk is szabad az út, hogy alaposan, kívül-belül bedörzsöljük a csirkénket legalább sóval és őrölt borssal. Más fűszerek is mehetnek persze a csirkére, például zöldfűszerek (oregánó, kakukkfű, rozmaring, petrezselyem és tárkony frissen morzsolva vagy szárított formában), füstölt paprika, koriander, Garam Masala (indiai fűszerkeverék) vagy a római kömény.

Forrás: shutterstock.com

2. Zsírt a bőr alá is

Ahhoz, hogy a csirke bőre finom ropogósra süljön, belül viszont szaftos maradjon, alaposan spricceljük be a madarunkat olívaolajjal. Ha ez valamiért nem szimpatikus, az is jó megoldás, ha átkenjük olvasztott vajjal. A bőr alá is jusson bőven a zsiradékból!

3. Játszunk a zöldségekkel

A zöldségek két szempontból is fontosak egy jó sültcsirke-receptben. Az egyik az íz. Tömjük bátran tele a csirkét aromás zöldségekkel (és gyümölcsökkel), finom plusz ízeket fognak kölcsönözni a húsnak. A citrom, a vöröshagyma, a fokhagyma, a zeller, a sárgarépa, a fehérrépa, valamint a különböző zöldfűszerek mind megfelelők a célra. Másrészről természetes „pirítófelületet" képeznek a sütőtál alján, így a csirke bőre nem fog a tálhoz tapadni. Válasszunk különböző szezonális zöldségeket, és persze a klasszikus burgonyaágyat se felejtsük el.

4. Jól beállított sütő

A csirkét pirítjuk, nem sütjük, tehát magas hőmérsékletre lesz szükségünk. Legalább 180-190 °C-ra tekerjük fel a hőfokot, és sose tegyük a húst közvetlenül a fagyasztóból a sütőbe.

5. Honnan tudjuk, hogy készen van?

Fél kilónként kb. 20 perc sütési idővel számoljunk, majd adjunk hozzá még 15 percet. Három módszer is létezik a készenlét ellenőrzésére. Az első egy hőmérő a mell és a combhús közé dugva, a csontokat nem érintve. A húsnak nagyjából 70 °C-osnak kell lennie. A második lehetőség a hús alatti lé megfigyelése: ha teljesen színtelen, az arra utal, hogy a hús átsült. Végül pedig, ha az egyik comb laza és hajítható a test mentén, szintén elkészültünk.