Leszokhat a dohányzásról, ha ezt rágja!

hz31885 Flore PLANT Pixaterra BOTANY Plante divers Herbacee europeenne herbier photo Botanica Botanique Pianta plante a parfum European Herbaceous
Planche botanique / Acorus calamus / Acore odorant / Jonc odorant / Sweet Flag ©VIARD M/HorizonFeatures/Leemage
Vágólapra másolva!
Nem ismerjük a körülöttünk növekedő gyógynövények hatásait, hiszen az iskolában nem fektetnekkülönösebb hangsúlyt erre, a médiában, magazinokban is ritkán foglalkoznak a témával. Pedig érdemeslenne, hiszen például az Indiából származó orvosi kálmos rendkívül jót tesz a fáradt idegrendszernek, alégzőszerveknek és az emésztésnek.
Vágólapra másolva!

Mire jó a kálmosgyökér?

A leveleket és a gyöktörzset a népi gyógyászat is felhasználta termeszek elűzésére, fogpor és arcvíz készítésére. Már az egyiptomiak is használták a kálmosgyökér részeit, mint fűszert és gyógynövényt valamint a Bibliában a szentelt olaj alkotórészeként említik. Az ókori gyógyító Dioszkuridész könyvében tüdő- és mellkasi fájdalmak gyógyítására javasolja. Kínában epilepsziás, szélütéses betegeket, ízületi gyulladást kezelnek vele. A növény hatóanyagai rovarűző hatásúak.

A növényt kora tavasszal vagy késő ősszel szedik fel.

Állóvizek partjain, mocsarakban és árkokban fordul elő, gyökértörzse, hüvelykujj vastagságú, 1 méterre megnő és frissen fűszeresen keserű íze van, amely szárítva veszít az intenzitásából. A part menti iszapban vízszintesen kúszik, számtalan kardalakú levél ered belőle, amelyek akár 1 méter hosszúak. A szár közepén egyetlen kúpalakú, zöldesből barnássárgába játszó torzsavirágzat ül.

Felhasznált része a gyökértörzs, ami nagymértékben elősegítheti a nehezen emésztő gyomor és bél nyáktalanítását, de erősítő hatása miatt nem csak hasi fádalom rohamok esetén, az emésztőrendszer általános gyengesége, gyomor- és bélfelfúvódás esetén lehet hatásos, de segíthet mirigy-megbetegedé¬sek és köszvény ellen is.

Mindemellett ajánlható még sápadtság és vízkór esetén is, lehetséges hatásai között említhetjük, hogy gyomorerősítő, étvágyjavító, puffadás gátló, vizelethajtó lehet.

Kálmosgyökér Forrás: AFP

1. Megszabadít az asztmától és a meghűléstől
A kálmosban olyan hatóanyagok rejtőznek, amelyek csökkentik az asztma tüneteit, védenek a meghűlést, influenzát okozó kórokozókkal szemben. Az egészséges főzetet 10 gramm kálmosgyökérből és 20 gramm szapora zsomborból kell elkészíteni. Pár percig hagyjuk főni, majd szűrjük le és naponta 3 csészével igyunk meg belőle.
2. Serkenti a hajnövekedést
Ehhez egy tinktúrát kell elkészíteni, 50 gramm kálmosgyökér port, 10 gramm tárnicsgyökeret bele kell tenni egy liter tiszta alkoholba. 24 óra elteltével szűrjük le és adjunk hozzá 10 grammnyi zsályaolajat. Hetente 3-4 alkalommal ezzel dörzsöljük be a fejbőrünket.
3. Nyugtat
Megfelelően enyhíti a kálmos gyökeréből készített tea az ingerültséget, az idegességet, a nyugtalanságot. Azoknak is segít, akik álmatlanságtól szenvednek. 2-3 kanál gyökérből készítsünk teát, ezt igyuk meg lefekvés előtt, de borogatásnak is jó: egy tiszta zsebkendőt mártsunk bele a főzetbe, és tegyük rá a homlokunkra.
4. Segít leszokni a dohányzásról is
Azok a dohányosok, akik naponta több mint 15-20 szálat is elszívnak, érdemes kipróbálniuk a kálmos gyökeréből készített teát. Segít megőrizni a szájüreg nyálkahártyájának egészségét, védi a fogínyt is, és csökkenti a nikotin iránti vágyat.