Irakban a szabadúszók keresnek az életveszélyen

Vágólapra másolva!
Bombázás fenyegeti a Bagdadban maradó külföldi tudósítók központját egy újabb iraki háború esetén. Az ABC és az NBC tévétársaságok ezért úgy döntöttek: munkatársaikat visszarendelik az iraki fővárosból. A két nagy amerikai tévéhálózat a távozó újságírók helyett szabadúszó riporterektől akarja beszerezni a híreket. A CNN és a CBS munkatársai maradnak. A magyar újságírók közül, a Külügyminisztérium szerint, már csak Orosz József tartózkodik az arab országban.
Vágólapra másolva!

Az ABC és az NBC március 17-én hétfőn visszarendelte riportereit Bagdadból. A lépést a két társaság azzal indokolta, hogy az év legnagyobb médiaeseményének ígérkező esetleges konfliktus közvetítésénél fontosabb munkatársaik biztonsága. Az ABC riporterét, Dan Harris-t és producerét az ABC News elnöke, David Westin hétfőn reggel szólította fel a távozásra.

"Azt hiszem, az újságírók biztonsága az első" - kommentálta a döntést az ABC News szóvivője, Jeffrey Schneider. A társaság más médiumok kollégáit azonban nem akarja befolyásolni. Az ABC, az eddigi tervek szerint, a londoni The Times tudósítója és Bagdadban maradó szabadúszó riporterek segítségével biztosítja további hírellátását Irakból.

Az NBC riportereit, Ron Allent és Patricia Sabgát és további négy munkatársukat szintén visszahívták a veszélyessé vált nagyvárosból - közölte a tévéhálózat szóvivője, Barbara Levin. Az NBC és leányvállalata, az MSNBC televízió az elmaradó tudósításokat a CNN korábbi munkatársa, Peter Arnett segítségével akarja pótolni. Arnett, néhány munkatársával jelenleg az MSNBC megbízásából tartózkodik Bagdadban, ahol a tévé National Geographic Explorer című sorozatának dolgozik. Az újságíró 1991-ben, az Öböl-háború idején is az iraki fővárosban tartózkodott, akkor a CNN tudósítójaként.

Csütörtök hajnalban jár le az ultimátum/nagyvilag/20030318csutortok.html

"Mindig ilyen helyeken vagyok. Mindent megteszek, hogy elkerüljem a New York-i teleket" - mondta Arnette, aki azt állítja, hasonló nyugtalanságot érez Bagdadban, mint 12 évvel ezelőtt, az Öböl-háború kirobbanása előtt. "El lehet képzelni a bombázást, amit majd szárazföldi háború követ, de hogy mindennek mi lesz a végkifejlete, nem lehet előre látni. Én és a csapatom tagjai tudjuk, hogy valószínűleg veszélyes lesz a helyzet, de ez egy izgalmas lehetőség. A többiek is jelen akarnak lenni egy ilyen történelmi fordulóponton" - indokolta a döntését Arnett, aki hozzátette, ennek ellenére nem tartja szégyennek, ha a veszély miatt valaki elutazik.

Felfegyverzett iraki nők

Arnett véleményét erősítve, a dél-karolinai egyetem (University of South Carolina) újságíró-iskolájának dékánja, Charles Bierbauer az nyilatkozta, a riporterektől nem lehet elvárni, hogy akaratuk ellenére háborús övezetben tartózkodjanak. "Túl sok barátom halt meg. El kell döntened, hogy érdemes-e meghalni a sztoriért, vagy jobb, ha máshol gyakorlod a szakmád" - mondta Bierbauer dékán, aki korábban a CNN diplomáciai tudósítója volt.

A Fox News nem kényszerült hasonló dilemmával szembenézni, mert az iraki kormány már februárban kiutasította az országból a csatorna képviselőit.