Vágólapra másolva!

Búvárokat várnak tengerfenék-kutatásra

Kedvtelési búvárokat kérnek fel, hogy merüljenek alá Észak-Írország partjainál, abban bízva, hátha megfejtenek néhányat a mélység titkaiból.

Egyre több búvár vesz részt a munkában, amelynek során felmérik, pontosan mit is rejt a tengerfenék és hogyan befolyásolta állapotát az emberi tevékenység. A tengerfenék állapotáról aránylag keveset tudnak Észak-Írország körül, ezért nehéz nyomon követni a növény- és állatvilág változásait.

A projekt igencsak munkaigényes, így a búvárcsapatok sok órát töltenek kis területek feltérképezésével. Erős áramlatok, rossz látótávolság és hideg víz nehezíti a munkát, mivel a merülések rövidebbek, és nehéz megoldani a feladatot logisztikai szempontból is. Így annak érdekében, hogy a munka belátható időn belül befejeződjön, a kutatást vezető intézet kedvtelési búvárokat szeretne bevonni a felmérésbe. A búvárok űrlapot töltenek ki minden merülés után, és a szakértők segítenek nekik a látott élőlények azonosításában.

Mint a kutatás koordinátora, Claire Goodwin elmondta, minden sportbúvárt szívesen látnak, attól függetlenül, hogy nem rendelkeznek tapasztalatokkal a tengerbiológiai kutatások terén. Gyakorlatilag arról van szó, hogy elsősorban azt kell tudni meghatározni, homokos, iszapos vagy köves aljzatot találnak adott helyen, ha ezenfelül még élőlényeket is meg tudnak nevezni, az már többletinformáció a kutatók számára.

A remények szerint néhány év elmúltával részletes képet kaphatnak a pontos állapotokról. A felmérésbe bevont területek között van a számos fajnak élőhelyet nyújtó Rathlin sziget körzet, illetve a Strangford Lough, ami környezetvédelmi övezet a keleti parton, Down megyében.