Az Ajax elszórakozta az előnyét, döntetlent játszott a Benficával

SL Benfica v AFC Ajax: Round Of Sixteen Leg One - UEFA Champions League 2022 Pedro Fiuza fiuza foto lisbon lisboa Portuguese soccer sports luz SLB Benfica Champions League Round Sixteen One Ajax netherlands sixteen leg one football match UEFA Champions Le
Everton of SL Benfica celebrates a goal during the UEFA Champions League round of sixteen leg one football match between SL Benfica and AFC Ajax at the Luz stadium in Lisbon, Portugal on February 23, 2022. (Photo by Pedro Fiúza/NurPhoto) (Photo by Pedro Fiuza / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Cikkünk folyamatosan frissül
Szerdán este az Atlético Madrid és a Manchester United történetének első BL-mérkőzésével, valamint két korábbi győztes, a Benfica és az Ajax Amsterdam összecsapásával zárul a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntős párharcainak első felvonása.
21:37
2022. február 23.

Másodszor találkozik az Atlético a Man Uniteddal

Az Atlético Madrid és a Manchester United először találkozik egymással a legrangosabb európai kupában, minden sorozatot figyelembe véve is csak a második párharca lesz a két együttesnek: 1991-ben a Kupagyőztesek Európa Kupájának második fordulójában a spanyol gárda 3-0-s hazai sikerrel, valamint egy angliai 1-1-es döntetlennel jutott tovább.

21:39

Ronaldo kedvenc ellenfele az Atlético

Az Atlético 1997 óta nem kapott ki hazai pályán a BL egyenes kieséses szakaszában, ez 14 mérkőzést jelent kilenc győzelemmel, ugyanakkor most ott lesz a pályán az a futballista, aki az elmúlt két évtizedben a legtöbb borsot törte a Matracosok orra alá.

Cristiano Ronaldo a Real játékosaként rengeteg gólt lőtt az Atléticónak Forrás: AFP/Gerard Julien

Az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldóról van szó, akinek fantasztikus spanyolországi pályafutása során az egykori városi rivális volt az egyik kedvenc ellenfele: a 37 éves portugál a Real Madrid színeiben 35 mérkőzésen lépett pályára az Atlético ellen, ezeken 25 gólt szerzett és 9 gólpasszt adott, s karrierje során csak a Sevilla ellen volt többször (27) eredményes. A meccsek közül kiemelkedik a 2014-es BL-finálé, amikor a hosszabbításban talált be, míg a 2016-os döntőben a 11-es párbaj során ő volt az utolsó rúgó a királyi gárdában.

21:41

Az Atlético remek az angol csapatok ellen

Az Atlético hagyományosan eredményesen szerepel a szigetországi riválisokkal szemben a nemzetközi kupák egyenes kiesés szakaszában, ugyanis 12 brit csapat elleni párharcából kilenc alkalommal jutott tovább.

A United tavaly elbukta az El-döntőt a Villarreal ellen Forrás: AFP/Michael Sohn

Ezzel szemben az MU nyolc sikeres és kilenc elbukott csatát tud felmutatni spanyolok ellen, a legutóbbi három menetelését is hispán együttes szakította meg: a BL 2017-18-as idényének nyolcaddöntőjében, valamint az Európa-liga 2019-20-as kiírásának elődöntőjében a Sevilla, a BL 2018-19-es negyeddöntőjében pedig a Barcelona jutott tovább, ráadásul az előző szezonban az Európa-liga fináléját a Villarreallal szemben bukta el.

21:43

Két korábbi bajnok is összecsap

A másik szerdai összecsapáson két korábbi győztes - a 16 között az Internazionale-Liverpool párharc ilyen még -, a Benfica és az Ajax Amsterdam csap össze Lisszabonban.

Sebastien Haller remekel a Bajnokok Ligájában Forrás: AFP/Ozan Kose

A holland együttes a csoportkörből százszázalékos teljesítménnyel, 20 gólt szerezve jutott tovább. Ebben óriási szerepe volt Sébastien Hallernek, az elefántcsontparti csatár az első futballista, aki pályafutása első hat BL-mérkőzésén tíz gólt szerzett, és Cristiano Ronaldo után a második, aki mind a hat csoportmeccsen betalált egy idényben.

21:45

Legutóbb az Ajax nyert a Benfica ellen

A két csapat legutóbb a 2018-19-es szezon csoportkörében találkozott egymással, Lisszabonban 1-1-es döntetlen, Amszterdamban 1-0-s hazai siker született. Az Ajax 1969-ben a negyeddöntőben, 1972-ben pedig az elődöntőben búcsúztatta portugál riválisát.

Blind rekordja

Daley Blind, az Ajax holland válogatott védője a 43. Bajnokok Ligája meccsén lép pályára, ezzel élre került a klub örökrangsorában a lejátszott BL-meccseket tekintve. Nem akármilyen legendákat utasított maga mögé.

Daley Blind lassan legenda státuszba emelkedik az Ajaxnál Forrás: OptaJoe
21:52

Szokatlan felállással kezd a Manchester United

Lindelöf lesz a jobboldali védő, középen Varane lett Maguire párja.

21:58

Rutinos kapus az Ajaxnál

A 38 éves Remko Pasveer védi az Ajax kapuját a meccsen Forrás: AFP/Patricia De Melo Moreira
22:00

Élőkép Madridból

22:00

Elkezdődött a meccs Lisszabonban

A Benfica pirosban, az Ajax a Bob Marley emléke előtt tisztelgő fekete mezben játszik.

22:03

Madridi szöglet

Maguire választott érdekes megoldást, amikor kifejelte a labdát, igazán senki sem zavarta. A szöglet után Correa került helyzetbe, Lindelöf mentett nagyot előle.

22:03

Az első helyzet Lisszabonban

A 3. percben egy bal oldali szabadrúgás után a Benfica belga válogatott védője, Jan Vertonghen fejelt kapura hat méterről, de pont középre, ahol Pasveer állt.

22:05

Joao Félix lőtt kapura

Az 5. percben indult meg a portugál támadó, de kapu mellé tekert.

22:06

A sas felszállt

A Benfica kabalája, a Vitrria nevű sas repülése Forrás: AFP/Carlos Costa
22:07

Vezet az Atlético Madrid

Már a 7. percben gólt szerzett a hazai csapat, Joao Félix fejelt egy kapufás gólt. Lodi remekül tekert középre, Félix pedig bevetődve a baloldali kapufát eltalálva fejelt De Gea kapujába.

22:09

Támad a Benfica

Előzetes sokan azt hitték, hogy a bombaformában futballozó Ajax fog dominálni, ennek ellenére a hollandok az első tíz percben alig lépték át a félpályát.

22:13

Cristiano Ronaldo először ért labdába

Óriási füttyszót kapott, korábban rengeteg borsot tört a hazai szurkolók orra alá.

22:15

Az Ajax átvette az irányítást

Helyzete ugyan még nem volt a holland csapatnak, de az elmúlt öt percben már a Benfica térfelén járatja a labdát és egy közelebb kerül a kapuhoz.

22:16

Az első United-lehetőség

Bruno Fernandes lőtt kapura, de a blokkról kapu fölé pattant.

22:18

Vezet az Ajax

A 18. percben egy jobb oldali beadás után a hosszú oldalon teljesen egyedül maradt Dusan Tadic elé került a labda, aki kapásból, 11 méterről a bal felső sarokba helyezett.

22:24

Az Ajaxé az első sárga

A 23. percben Noussair Mazraoui kapott sárga lapot egy lerántásért.

22:26

A gólkirály a saját kapujába lőtt

A 25. percben egyelített a Benfica. Egy szöglet után Jan Vertonghen gyűjtötte be a labdát, éles szögből középre lőtt, a kapu előtt biztosító Sebastian Haller lábáról azonban a kapuba pattant a labda.

22:26

Simeonét kell nyugtatgatni

Egy angol szabadrúgást nehezményezett, emiatt foglalkozik vele a negyedik játékvezető.

22:27

Egy kép a gólszerzőről

Joao Félix bravúros fejessel talált be Forrás: AFP/Oscar Del Pozo
22:28

Megint Félix került helyzetbe

Ballal, fordulásból húzta a kapu fölé a labdát.

22:30

Haller góllal javít

A 29. percben újra vezet az Ajax. Az öngólt lövő Sebastian Haller kapott egy beadást, Vertonghent megelőzve kapura pörgetett, első ugyan védett a Benfica kapusa, de a kipattanót az elefántcsontparti támadó az üres kapuba lőtte.

22:32

Haller vezeti a góllövőlistát

Az Ajax csatárának ez volt a 11. gólja az idei BL-szezonban, ezzel a 9 gólos Robert Lewandowskit megelőzve vezeti a góllövőlistát.

22:33

Holland gólöröm

Az Ajax játékosai itt még Dusan Tadic gólját ünneplik Forrás: AFP/Carlos Costa
22:35

Újabb madridi lehetőség

Lodi lőtt kapura Lindelöf mellett, de az oldalhálóba bombázott.

22:37

Ronaldo lőtt kapura

A tizenhatoson kívülről próbálkozott, de kaput sem talált a lapos lövés.

22:38

Haller rekodja

Haller vezeti a BL-góllövőlistát Forrás: Opta Joe

Ruud Geels után (1975/76) Sébastien Haller a második @AFCAjax-játékos, aki 11 gólt szerzett egy európai kupasorozatban.

22:41

Ronaldót kell ápolni

Llorente rúgta meg, akár sárgát is kaphatott volna érte.

22:45

Óriási Ajax-helyzet maradt ki

A 44. percben Anthony adott remek labdát Ávareznek, aki 11 méterről megcélozta a jobb alsó sarokt, a lövése azonban a kapufán csattant, onnan pedig Haller elé pattant a labda, de a csatár ez annyira meglepte, hogy nem tudta az üres kapuba kotorni a labdát.

22:46

Atlético kapufa

Lodi adott be megint balról, Llorente a földre fejelte a labdát, ami onnan a lécre pattant.

22:46

Madridi sárga lap

Herrera kapta, amiért megrángatta Pogba mezét.

22:48

Újabb Ajax-helyzet

A hosszabbítás második percében Anthony startolt rá egy előrevágott labdára, egy védővel a nyakán sikerült azt megtartania majd 14 méterről lőtt, de Vlachodimos védeni tudott.

22:50

Vége az első félidőnek Lisszabonban

Az Ajax remek játékkal 2-1-re vezet a Benfica otthonában, de a helyzetek alapján már rég el is dönthette volna a párharcot.

22:56

Félidei eredmények

23:01

Tadic elképesztő formában

Kylian Mbappé és Riyad Mahrez után az Ajax támadója, Dusan Tadic a harmadik játékos, aki a 2018/19-es szezon kezdete óta legalább tíz gólt lőtt és legalább tíz gólpasszt adott a Bajnokok Ligájában.

23:02

Érkeznek a csapatok Madridban

Máris kezdődik a második félidő, csere egyelőre nincs.

23:05

Az Atléticoé az első lehetőség

Egy szöglet után Llorente lőtt kapu mellé.

Adogat az Ajax

Az 50. percben járunk. A hollandok magabiztosan adogatnak, a portugálok pedig nyomozzál a labdát.

23:13

Hatalmas Ajax-helyzet

Az 53. percben Haller cselezte be magát a tizenhatoson belülre, majd lekészítette a labdát Tadicnak, aki 13 méterről kapu fölé belsőzött.

23:16

Hatalmas Benfica-helyzet

Everton csinált meg egy cselt a tizenhatos előtt, a lövése megpattant, ami teljesen becsapta az Ajax jobbra mozduló kapusát, de a labda végül elkerülte a kapu bal oldalát.

23:16

Próbálkozik a Manchester United

Sokkal aktívabbak az angolok a második játékrészben, de továbbra is 1-0 a madridiaknak.

23:18

Lindelöf kapott sárga lapot

Félixet rúgta fel, mielőtt indult volna az Atlético kontrája.

23:20

Blind labdavesztése után Rafa Silva futott el a jobb szélen, középre tálalt az érkező Nuneznek, de túl hosszú lett a labdája.

23:21

A madridi Reinildo kapott sárgát

Paul Pogbát lökte fel.

23:23

Ajax-ziccer

Martínez indítása után Mazraoui került ziccerbe, a marokkói jobbhátvéd hét méterről lőhetett, de Vlachodimos lábbal védett.

23:24

Rashford is sárga lapot kapott

Közben hármat cserél Rangnick. Wan-Bissaka, Matic és Telles áll be Pogba, Shaw és Lindelöf is.

23:28

Munkában a VAR

Egy Benfica-szöglet után az Ajax védője, Álvarez rúgta meg Ramost, de a játékvezető nem ítélt tizenegyest, de ami még ennél is elképesztőbb, hogy a VAR-szobában sem láttak szabálytalanságot.

23:31

Benfica-ziccer

Jaremcsuk kapott remek kiugratást, elgurította a labdát Pasveer mellett, de a gólvonalra befutó Timber kirúgta a labdát.

23:32

Fred kapott sárga lapot

Addig reklamált, míg a román játékvezető meg nem unta.

23:32

Egyenlít a Benfica

Gonzalo Ramos bombáját Pasveer óriási bravúrral védeni tudta, a labda azonban visszapattant Jaremcsuk elé, aki közelről az üres kapuba fejelt.

23:33

Kettőt cserél az Atlético

Lodi és Félix megy le, Griezmann és Lemar állnak be. Nem rossz cserék.

23:35

Gyűlnek a sárgák madridi oldalon

Llorente után Correa egy lökésért kapta.

23:36

Nyom a Benfica

Egy középre adott labdát Timber vágott ki a kapu torkából az érkező Jaremcsuk elől.

23:38

Egyenlített a Manchester United

Az alig pár perce beállt Elanga talált be, a Leeds elleni bajnoki után újra eredémnyes volt.

23:39

Jön Jesse Lingard is

Ő Sancho helyére áll be, Elanga a gól előtt Rashfordot váltotta.

23:41

Elkezdett támadni az Ajax

A Benfica egyenlítő gólja után az Ajax most újra magához ragadta a kezdeményezést. A 81. percben járunk. Bő tíz perc van hátra a meccsből.

23:44

Bruno Fernandes megállíthatatlan

Zsinórban hatodik meccsén adott gólpasszt. Angol csapatban a BL-ben csak Beckhamnek volt hasonló mutatója még 1998-ban.

23:44

Jaremcsuk öröme

Roman Jaremcsuk góljával egyenlített a Benfica Forrás: NurPhoto via AFP/Pedro Fiuza/NurPhoto/Pedro Fiuza
23:44

Griezmann lőhetett volna gólt

Egy szöglet után tekert a felső lécre.

23:47

Oscar-díj

Az Ajax játékosa, Anthony és a Benfica játékosa, Darwin Nunez kakaskodtak, majd utóbbi a földre vágódott, eljátszva hogy lefejelték. Anthony végül sárgát kapott.

23:48

A gólt érő megmozdulás

23:50

Letelt a rendes játékidő Lisszabonban

Az utóbbi percekben mindkét csapat visszavett a tempóból, úgy tűnik beletörődtek a döntetlenbe.

23:52

Véget ért a meccs Madridban

Atlético Madrid-Manchester United 1-1.

23:53

Ajax-lövés

A 92. percben egy szöglet után Anthony elé került a kipattanó, a brazil játékos 18 méterről a kapu jobb oldala irányába tekert, de a Benfica kapus védeni tudott.

23:55

Itt a vége

A Benfica hazai pályán 2-2es döntetlent játszott az Ajax csapatával. Az első félidőben a hollandok sokkal jobbak voltak, akár többgólos vezetésre is szert tehettek volna, de több nagy ziccert is kihagytak. A fordulás után aztán hatalmasat javultak a portugálok, akik megérdemelten egyenlítettek.