Kozák és Csipes egymás ellen, öt magyar érem születhet a csütörtöki kajak-döntőkben

Tokió 2020, 2020-as tokiói olimpiai játékok, olimpia, nyár, nyári olimpiai játékok, XXXII. nyári olimpiai játékok, kajak, elődöntő, Kozák Danuta, 2020.08.05. női K-1 500 méter
Tokió, 2021. augusztus 5. Kozák Danuta a női kajak egyesek 500 méteres versenyének középfutamában a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Sea Forest Kajak-kenu Pályán 2021. augusztus 5-én. Kozák Danuta megnyerte a futamot és bejutott a döntőbe. MTI/Czeglédi Zsolt
Szerdán délelőtt középfutamokkal folytatódott a kajak-kenu program a tokiói olimpián. A férfi K-1 200 méteres sprintszámban Csizmadia Kolos és a világ- és négyszeres Európa-bajnok Tótka Sándor is bejutott a döntőbe. A női C-1 200 méteren Takács Kincső és Balla Virág sem jutott tovább a középfutamból, így mindketten a B döntőben szerepelhetnek. A női K-1 500 méteres távon a kétszeres címvédő Kozák Danuta és Csipes Tamara is aranyéremért küzdhet, míg a férfi K-2 1000 méteren a friss olimpiai bajnok Kopasz Bálint Nádas Bencével döntőzhet.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Tokióból.

Szerdán a férfi K-1 200 méteres előfutamban a világkupa-ezüstérmes Csizmadia Kolos 34.442-es idővel, olimpiai rekorddal bejutott a középfutamba, mindezt úgy, hogy maga mögött tartotta a versenyszám olimpiai címvédőjét, a brit Liam Heath-t, aki így reményfutamra kényszerült.

A középfutamban a brit olimpiai bajnok ismét összekerült Csizmadiával, aki egy remek rajtot követően hatalmas csatában, kilenc ezreddel maga előtt tartotta Heath-t, és 35.099-es idővel, futamgyőztesként jutott be a döntőbe.

TCsizmadia Kolos elképesztő formában van Forrás: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

A versenyszám szerdai előfutamában a kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok Tótka Sándor szintén könnyed győzelmet aratott. Az újpesti kajakos olyan fölénnyel nyerte a futamát, hogy az utolsó méteren már láthatóan ki is engedett, így egészen biztos benne maradt néhány másodperc.

A 27 éves kajakos szerdán berajtolt, most azonban tökéletesen kapta el a startot, és rajt-cél győzelmet aratva 35.114-es idővel került be a döntőbe.

Tótka Sándor is aranyéremért küzdhet Forrás: MTI/Kovács Tamás

Ezt követően a C-1 200 méteres középfutamban Balla Virágért szoríthattunk, aki szerdán az előfutamából nem jutott tovább, de a reményfutamát megnyerte, ezzel pedig kvalifikálta magát az elődöntőbe. A győri Európa-bajok kenus lány azonban csak a hatodik helyen végzett a futamában, így B döntőbe került, ahol a kilencedik helyért csatázhat majd.

Ezt követően a világ- és Európa-bajnok Takács Kincső szállt vízre, aki szerdán második helyen jutott tovább. A 27 éves kenus rendkívül kemény középfutamba került, ráadásul a rajtja nem sikerült, így végül csak a nyolcadik helyen végzett, ami szintén B döntős szereplést ér. Takács a szegedi világkupa után elmondta, hogy számára a Balla Virággal alkotott páros érez prioritást az olimpián.

Takács Kincső párosban folytatja az olimpián Balla Virággal Forrás: MTI/Kovács Tamás

Ez után a magyar kajak-kenusport két legfényesebb csillaga, a Rióban a kajaknégyessel aranyérmes Csipes Tamara és az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta szállt vízre a női K-1 500 méteres középfutamában. Kozák a versenyszám címvédőjeként érkezett az olimpiára, Csipes pedig azzal a nem titkolt szándékkal jött, hogy letaszítja a trónról a kajakkirálynőt. Mindkét kajakos megnyerte a szerdai előfutamát. Csipes 1:48.790-es idővel ért célba, míg Kozák 1:48.730-as idővel nyert.

Elsőként Csipesnek szoríthattunk a női K-1 500 méteres előfutamban. A honvéd kajakosának az utóbbi napokban nem kedvezett a széljárás, de szerdán bizakodó volt a csütörtöki előrejelzésekkel kapcsolatban. Csipes remekül rajtot a 4-es pályán féltávnál pedig az első helyen állt az új-zélandi Caitlin Regalt megelőzve. Az olimpiai bajnok a folytatásban is tartotta a tempót, senkinek nem volt esélye megelőzni őt, így

Csipes egy hajóhossznyi előnnyel, 1:51.698-es idővel nyerte meg a futamát a belga Hermien Peters és az új-zélandi Caitlin Regal előtt.

Csipes Tamara érmet szerezhet Forrás: MTI/Kovács Tamás

Ez után a versenyszám kétszeres címvédője, az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta szállt vízre. A Fradi kajakosa szokásosan rosszul rajtolt, ezt követően viszont óriási tempót diktált, és féltávnál már a második helyen volt a fehérorosz Volha Kudzsenka mögött. A táv második felénél aztán Kozák rátett még egy lapáttal, maga mögött hagyta a fehéroroszt, és futamgyőztesként, 1:52.016-os idővel jutott tovább a portugál Teresa Portela és a fehérorosz Kudzsenka előtt.

Kozák Danuta is futamgyőztesként jutott tovább Forrás: MTI/Kovács Tamás

Az utolsó magyar érdekeltségű versenyszámban vízre szállt a királykategória friss olimpiai bajnoka, a 24 éves Kopasz Bálint, aki szerdán Nádas Bencével párosban futamgyőztesként harcolta ki a középfutamos szereplést. Nádas Bence, a tavasszal alakult egység vezérevezőse elmondta, hogy doppingolta őt Kopasz Bálint olimpiai bajnoki címe, ami 150 százalékot hozott ki belőle.

Ugyanebben a futamban szállt vízre a Kopasz mellett olimpiai ezüstérmet nyerő Varga Ádám is, aki Béke Kornéllal próbálta meg kiharcolni a döntős szereplést. A két fiatal kajakos szerdán csak negyedik helyen végzett az előfutamban, és a reményfutamban is éppen csak sikerült kiharcolniuk az elődöntős szereplést, és valóságos csoda kategóriába tartozott volna a továbbjutásuk.

A Nádas Bence, Kopasz Bálint kettős is döntőzhet Forrás: MTI/Kovács Tamás

Kopaszék az 5-ös, Vargáék pedig a 7-es pályán rajtoltak. 250 méter után a Nádas, Kopasz kettős a harmadik helyen állt, mögöttük pedig ott volt a Béke, Varga páros. Féltáv után Kopaszék már a második helyen voltak, remekül tartották a tempót, így semmi nem veszélyeztette a döntős szereplésüket, míg a végig a negyedik - döntőt érő pozícióban evező - Béke, Varga páros a hajrában az ötödik helyre szorult a spanyol egység mögött, így az olimpia ezüstérmes Varga és az Eb-ötödik Béke a B döntőbe jutott.