Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc
Vasárnap este a Premier League 14. fordulójának örökrangadóján a Manchester United 6-2-re legyőzte a Leeds United csapatát az Old Traffordon, és Sir Alex Ferguson 2013-as visszavonulása óta először lőtt hat gólt egy bajnoki mérkőzésen.

A "Rózsák háborújaként" is emlegetett rangadót - melynek elnevezése a XV. századi angol polgárháborús viaskodásra, Lancashire és Yorkshire ellenségeskedésére utal - 6146 nap után rendezték meg újra a Premier League-ben.

Legutóbb bajnoki összecsapáson 2004 februárjában találkoztak egymással a csapatok az Old Traffordon, az 1-1-es döntetlennel végződött mérkőzésen csereként lépett pályájára Ole Gunnar Solskjaer, a Manchester United jelenlegi vezetőedzője.

A manchesteriek hazai pályán eddig szenvedtek az idényben, hat mérkőzésükből - két döntetlen és három vereség mellett - csak egyet nyertek meg az Old Traffordon, ezzel szemben az élvonalba 16 év után visszatért Leeds vendégként már három győzelmet is bezsebelt.

Scott McTominay három perc alatt PL-rekordott állított fel Forrás: AFP/Michael Regan

Most azonban szenzációsan kezdett a Manchester United, amely Scott McTominay 19 méteres bombájával már 1 perc 6 másodperc után megszerezte a vezetést.

Sokat nem kellett várni a United újabb góljára. Két perc sem telt el, amikor a skót válogatott középpályás gyönyörűen vett át egy Anthony Martialtól kapott labdát, majd 11 méterről higgadtan gurított a bal alsó sarokba.

• Scott McTominay a Premier League történetének első játékosa lett, aki egy mérkőzés első három percében két gólt is lőtt.

A második bekapott gól után feljött a Leeds. A házi gólkirály Patrick Bamford a nyolcadik percben kihagyott egy ziccert, mert bő tíz perccel később már egy lesgólig is eljutott. Amikor úgy tűnt, szépíthet Marcelo Bielsa csapata, újabb gólt lőtt a Manchester United. Luke Ayling szerelte a kiugró Martialt, a labda azonban a második hullámban érkező Bruno Fernandes elé került, a portugál középpályás pedig kilenc méterről a jobb alsó sarokba bombázott.

• A Manchester United több mint 14 év után lőtt három gólt az első húsz percben Premier League-meccsen. 2006 augusztusában egy Fulham elleni mérkőzésen vezetett három góllal 16 percnyi játék után.

A 37. percben eldöntötte a meccset a Manchester United. Luke Shaw baloldali szögletét Martial csúsztatta meg a rövid oldalon, a hosszún érkező Victor Lindelöf pedig közelről a kapuba belsőzött.

• A Leeds Unitednak ez volt a 482. mérkőzése a legmagasabb osztályban, ez alatt először kapott négy gólt az első félidőben.

A Leeds United a negyedik bekapott gól után sem esett össze, és folyamatosan rohamozott a szépítésért, ami a 41. percben össze is jött. Egy baloldali szögletre Liam Cooper robbant be, és kilenc méterről a kapu bal oldalába fejelt.

• Ez volt a szezon negyedik olyan mérkőzése, amikor az első félidőben öt gól született. Korábban a Liverpool-Leeds (4-3), az Aston Villa-Liverpool (7-2) és a Manchester United-Tottenham (1-6) találkozókon esett öt gól. Érdekesség, hogy az előző szezonban összesen három ilyen meccs volt.

A második félidőben is szédületes tempót diktált mindkét csapat. A 47. percben Martial a két gólpassza után megszerezhette volna a megérdemelt gólját, de a francia támadó ziccerben a kapu mellé lőtt. Három perccel később felkapaszkodhatott volna a Leeds, de David De Gea a szezon egyik legnagyobb védését bemutatva belekapott Raphinha közeli lövésébe.

A folytatásban mindkét csapat a támadásra fektette a hangsúlyt, akadtak helyzetek mindkét oldalon, aztán a 65. percben a Manchester United lőtt újabb gólt. McTominay egy cselsorozat után remek labdát tálalt Daniel James elé, a walesi támadó pedig Illan Meslier lábai között a kapuba lőtt.

Három perccel később a Manchester United megkapta a lassan szokásosnak mondható tizenegyesét is. Rashford cselsorozata után Martial elé került a labda, a francia támadó pedig átesett Pascal Struijk lábában, a játékvezető pedig büntetőt ítélt, amit Bruno Fernandes értékesített.

A kiütéses vereség ellenére a Leeds United továbbment a gólért, és a 74. percben ismét szépített. Raphinha lekészített labdáját Stuart Dallas 19 méterről a bal felső sarokba csavarta.

A hajrában újra a Manchester United percei következtek. A csereként pályára lépő Edinson Cavani is kihagyott egy ziccert, és a brazil Fred lövését is óriási bravúrral védte a francia Meslier, így az eredmény már nem változott.

A Manchester United a legutóbbi 16 Leeds United elleni mérkőzésén veretlen az Old Traffordon. A Leeds legutóbb 1981 februárjában tudott meccset nyerni Manchesterben.

Győzelmével Ole Gunnar Solskjaer csapata feljött a tabella harmadik helyére, és eggyel kevesebb meccset játszva négy pontra megközelítette az első helyen álló Chelsea-t.

Sir Alex Ferguson 2013-as visszavonulása óta a Manchester United először lőtt hat gólt egy bajnoki mérkőzésen.

Az utolsó vasárnap esti mérkőzésen az Aston Villa 3-0-ra győzött a West Bromwich Albion vendégeként. A birminghami csapat gyorsan vezetéshez jutott, majd a 36. perctől Jake Livermore kiállítása miatt emberelőnyben játszott, így magabiztosan őrizte előnyét, a hajrában pedig újabb két góllal tette fölényessé sikerét. Az Aston Villa ezzel a kilencedik helyre lépett előre, míg a West Bromwich maradt az utolsó előtti pozícióban.