Kizárhatják a házigazdát a focivébén

orosz szurkoló, foci, foci-Eb
A Russia fan holds Russian flags as she waits for the start of the match before the Euro 2016 group B football match between Russia and Slovakia at the Pierre-Mauroy stadium in Villeneuve-d'Ascq, near Lille on June 15, 2016. MARTIN BUREAU / AFP
Vágólapra másolva!
Minden versenyről ki kellene tiltani az orosz sportolókat a nemzeti doppingellenes ügynökségek egy csoportja szerint addig, amíg Oroszország nem vezet be hatékony intézkedéseket a doppingolás visszaszorítására, illetve kiszűrésére.

A keddi dublini ülés után megfogalmazott állásfoglalás 19 elnök véleményét tükrözi. Travis Tygart, az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynökségének vezetője úgy nyilatkozott, hogy

a kitiltás akár a 2018-as labdarúgó-világbajnokságra is vonatkozhat, melyet éppen Oroszországban rendeznek.

Ugyanakkor többen - így ő maga, valamint a japán, a francia és a német ügynökség elnöke - úgy vélekednek, hogy az egyéni indulás lehetőségét, semleges színekben meg kellene engedni azoknak az orosz sportolóknak, akik megfelelnek a doppingszűrésre vonatkozó szabályoknak.

Mi lesz veled, orosz sport? Forrás: AFP/Martin Bureau

A nemzeti ügynökségek vezetői a McLaren-jelentés megállapításaira alapozva fogalmazták meg véleményüket. Richard McLaren kanadai jogászprofesszor annak a független bizottságnak a vezetője, amelyet a szocsi téli játékokon történtek kivizsgálásával bízott meg a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) és egyebek mellett azt állapította meg, hogy Oroszországban 2011 és 2015 között harminc sportágban

643 esetben alkalmazták a pozitív teszteredmények leplezését szolgáló rendszert.


A jelentés első felét még a Rio de Janeiró-i olimpia előtt, tavaly júliusban publikussá tette a WADA, a részleteket pedig december elején hozták nyilvánosságra. A második McLaren-jelentés szerint több mint ezer orosz sportoló - nyári és téli olimpikon, valamint paralimpikon - érintett az állami szinten támogatott doppingbotrányban. A csalások többek között a 2012-es londoni nyári és a 2014-es szocsi téli olimpiához, valamint a 2013-as moszkvai atlétikai világbajnoksághoz kapcsolódóan történtek.

Ennek nyomán a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) decemberben bejelentette, hogy minden doppingmintát újravizsgáltat, amelyet a 2010-es vancouveri és a 2014-es szocsi téli, valamint a 2012-es londoni nyári olimpián az orosz sportolók szolgáltattak.

Orosz tisztviselők első alkalommal december végén ismerték el, hogy rendszerszinten zajlott a doppingolás az országukban, azt viszont tagadták, hogy mindez államilag támogatott lett volna.