Telt ház lesz az MTK-stadionban?

Budapest, 2016. október 13. Az MTK játékosai az új Hidegkuti Nándor Stadion avatómérkőzése előtt 2016. október 13-án. Az MTK a portugál Sporting Lisboa ellen lépett pályára az első meccsen. MTI Fotó: Illyés Tibor
Vágólapra másolva!
Az MTK klubigazgatója, Domonyai László szerint a futballklub célja, hogy öt éven belül telt ház előtt rendezze a bajnokikat, és bejusson az Európa Liga-csoportkörébe.

A Nemzetközi Sporttudományi Központ (CIES) által készített tanulmány szerint az MTK akadémiája, a Sándor Károly Akadémia 37 játékost adott a 31 európai bajnokság élvonalába, és ezzel 22. ezen a listán. "Ez egy nagyon nagy siker az MTK-nak és a Sándor Károly Akadémiának, de azt gondolom, hogy a magyar focinak is" - fogalmazott Domonyai László, az MTK klubigazgatója a Sport TV Mai helyzet című műsorában.

„Küldetésszerűen épült az akadémia 2001-ben. A cél kettős volt, egyrészt az MTK-nak nevelni minél több értékes labdarúgót, a másik, hogy a magyar foci is profitáljon ebből, és neveljünk az A válogatottnak játékosokat.

És hogy az európai bajnokságokba is tudjunk adni játékosokat, hiszen ebből a magyar futball és főleg az A válogatott tud profitálni" – mondta a klubvezető arról, mi volt a cél, amikor létrejött az akadémia.

Bese Barnabás kint járt az Eb-n, majd ott is maradt - a Le Havre szerződtette Forrás: MTI/Illyés Tibor

Összevetette a klubfutballt és a nemzeti válogatottak lehetőségeit is, szerinte itt jelentős az eltérés. "Tizenöt jó játékost kinevelni egy ország futballjának van lehetőség, de amikor a klubok vetélkednek a BL-ben és az EL-ben, akkor a pénz vetélkedik a pénzzel. Mi négymillió euróból gazdálkodunk alulról, az EL-ben 45 millió eurós azerbajdzsáni csapattal játszottunk, ahol egyetlenegy azeri játékos volt. Be is jutott másodszor már az EL csoportkörébe, de ott találkozik a 80-90 millió eurós csapatokkal, és most épp utolsó a négy csapatból. Eközben a Barcelona, amelynek most 5-600 millió euró a költségvetése, a Nike-szerződés következtéven egymilliárd eurós büdzsét tervez 2021-re. Innentől kezdve klubszinten elvárni azt, hogy akár a Ferencváros, vagy bárki felvegye ezekkel a csapatokkal a versenyt, gyakorlatilag szinte mindig, ezt nem tudjuk elvárni. Ezért óriási siker, hogy a gyerekeknél, ahol még sokkal kevésbé dominál a pénz, és a szakmai munka értéke van megmutatva ezzel, ilyen nagy sikert tudtunk elérni."

Domonyai szerint fontos, hogy egy klubnak legyen egy megfelelő filozófiája, meglegyen az identitása, és legyen egy olyan jövőképe, amiben pontosan deklarálja, mit vár el magától rövid, közép és hosszú távon. "Az MTK-nak az a célja, hogy öt éven belül olyan csapat játsszon az NB I-ben, amelynek a keretét 75 százalékban saját nevelésű játékos alkotja, telt ház, minden meccsen ötezer néző előtt játszunk az NB I-ben, dobogósok legyünk, és az előttünk álló 3-5 évben egyszer bejussunk az EL csoportkörébe. Ez a mi víziónk, ezt szeretnénk megvalósítani a Sándor Károly Akadémia neveltjeivel" – árulta el Domonyai László.

A Sporting elleni avatón telt ház volt Forrás: MTI/Illyés Tibor

Arról is beszélt, hogy milyen üzenete lehet ennek a többi magyar akadémia felé. Elmondta, már az is üzenet volt, hogy 2001-ben létrejött az akadémia, és hogy 2008-ban olyan bajnoki címet nyert az MTK, ahol több saját nevelésű fiatal alkotta a csapatot. „A további üzenet pedig az, hogy bátran kell hozzányúlni a tehetséghez, be kell tenni fiatalon az NB I-be, és ott jó eredményt kell elérni. Mert ha újra sikerül ez nekünk, akkor a többi csapat is azt mondja, hogy

hiszen az MTK sikeres a maga fiataljaival, és én is megpróbálom ezt."