Magyar bíró is lesz a foci-Eb-n

Kassai Viktor, magyar bíró
Referee Viktor Kassai gestures to the players on the pitch during the Champions League last round of sixteen match between Bayer 04 Leverkusen and Paris Saint-Germain in Leverkusen, Germany, 18 February 2014. Photo: Jonas Guettler/dpa
Vágólapra másolva!
Kassai Viktor is szerepel az Európai Labdarúgó Szövetség által a jövő évi franciaországi Európa-bajnokságra kijelölt 18 játékvezető között.

A teljes bírói stábokat később, 2016 februárjában jelölik ki, de rendszerint ugyanolyan nemzetiségűek, mint a vezetőbíró, akit két-két asszisztens segít az oldal- és az alapvonalnál.

Kassai Viktornak ez lesz a harmadik foci-Eb-je Forrás: AFP/Jonas Güttler

Kizárólag Angliát képviselik ketten a keretben, amelyben helyet kapott az olasz Nicola Rizzoli is, aki a tavalyi világbajnokság döntőjében bíráskodott. A játékvezetők segítőikkel együtt közös felkészülésen vesznek részt április 18. és 22. között Franciaországban, ahol tesztek is várnak rájuk. A stábok

június 6-án utaznak az Eb helyszínére.

2011-ben az év játékvezetőjének választott Kassainak ez lesz a harmadik Európa-bajnoksága, igaz, az elsőn tartalékként szerepelt. A 2012-es lengyel-ukrán rendezésű kontinensviadalon nyújtott teljesítménye viszont arról maradt emlékezetes, hogy a spanyol-olasz rangadó utáni második csoportmeccsén, az ukrán-angolon nem adta meg a hazaiak gólját - noha a labda túljutott a gólvonalon -, emiatt nem kapott több feladatot.

Kassai szerepelt a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon, amelyen négy találkozót vezetett, köztük a spanyol-német elődöntőt. A magyar játékvezető finálékon is fújta a sípot: ő működött közre a 2008-as pekingi olimpia férfi futballtornájának és a Bajnokok Ligája 2010/11-es szezonjának döntőjén.
A június 10-én kezdődő Eb-n, amelyre 44 év után kijutott a magyar válogatott is, összesen 51 mérkőzést rendeznek.

Kassai Viktor portréja

Születési hely, idő: Tatabánya, 1975. szeptember 10.
Foglalkozása: kereskedelmi vezető
Játékvezetői vizsga helye, ideje: Bicske, 1990. június
Első mérkőzése partjelzőként: Szárliget-Óbarok, 1990. június
Első mérkőzése játékvezetőként: Kecskéd-Vértessomló ifjúsági, 1991. október
Első felnőtt mérkőzése: Ászár-Császár, 1993. április 11.
Országos kerettagság kezdete: 1997. július
Első NB I-es mérkőzése: Zalaegerszeg-BVSC, 1999. március 20.
FIFA-kerettagság kezdete: 2003. január 1.
Első nemzetközi mérkőzése: Plovdiv - Kelet-Szlovákia, UEFA Regions Cup, 2000. október 24.

Nemzetközi tornák:
2005: U19-es Európa-bajnokság, Észak-Írország
2007: U20-as világbajnokság, Kanada
2008: Európa-bajnokság, Ausztria és Svájc (tartalékként)
2008: olimpia, Peking, ő volt a döntő játékvezetője
2009: U17-es világbajnokság, Nigéria
2010: világbajnokság, Dél-afrikai Köztársaság. A csoportkörben a Brazília-Koreai NDK és az Uruguay-Mexikó találkozókat, a nyolcaddöntőben a Ghána-Egyesült Államok, az elődöntőben a Spanyolország-Németország mérkőzést vezette.
2011: Bajnokok Ligája-döntő
2012: Bajnokok Ligája-elődöntő
2012: Európa-bajnokság, Lengyelország és Ukrajna. A csoportkörben a Spanyolország-Olaszország és az Ukrajna-Anglia meccset vezette, utóbbin nem adta meg a hazaiak gólját - noha a labda túljutott a gólvonalon -, emiatt nem kapott újabb feladatot.

Elismerések:
A világ legjobb játékvezetője (IFFHS, 2011)

A 2016-os Európa-bajnokságra kijelölt 18 játékvezető:
Martin Atkinson (angol), Felix Brych (német), Cüneyt Cakir (török), Mark Clattenburg (angol), William Collum (skót), Jonas Eriksson (svéd), Ovidiu Hategan (román), Szergej Karaszev (orosz), KASSAI VIKTOR, Pavel Kralovec (cseh), Björn Kuipers (holland), Szymon Marciniak (lengyel), Milorad Mazic (szerb), Svein Moen (norvég), Nicola Rizzoli (olasz), Damir Skomina (szlovén), Clement Turpin (francia), Carlos Velasco Carballo (spanyol).