Élő:

Nem is kell olyan nagy mázli az Eb-részvételhez

foci, magyar fociválogatott, Elek Ákos, Dzsudzsák Balázs és Priskin Tamás
Budapest, 2015. szeptember 4. Elek Ákos, Dzsudzsák Balázs és Priskin Tamás (b-j) a Magyarország - Románia labdarúgó Európa-bajnoki selejtező mérkőzés után Budapesten, a Groupama Arénában 2015. szeptember 4-én. A magyar labdarúgó-válogatott 0-0-s döntetlent játszott a román csapattal. MTI Fotó: Illyés Tibor
Úgy alakultak az eredmények a többi csoportban, hogy ha nem kapjuk azt az átkozott gólt a hosszabbításban az északírek ellen, valószínűleg kint lennénk az Eb-n. De így is alig néhány feltételnek kell csak teljesülnie ahhoz, hogy a legjobb harmadik helyezettként kijussunk.

Duplán sajnálhatják a magyar válogatott játékosai, hogy az északírek elleni meccs hosszabbításában nem koncentráltak eléggé, és az emberhátrányban lévő hazaiak nyolc, kapu előtt tömörülő mezőnyjátékosát tízen sem tudták úgy fogni, hogy ne jussanak lövéshez. Ha az északír csapat nem egyenlített volna, a magyaroktól nem lehetne elvenni az Eb-kvalifikációt jelentő legjobb harmadik helyét.

Igaz, így sem reménytelen a helyzet, csak most már másoktól is függ, mi lesz velünk.

Azzal vélhetően mindenki tisztában van, aki az F-csoport tabellájára pillant, hogy az azonnali Eb-részvételt érő első két hely alighanem elúszott.

6. Görögország 8 - 3 5 2-8 3

Az előzéshez ugyanis a románokon három pontot kellene hozni, az északíreken meg (a rosszabb egymás elleni eredmény miatt) ötöt – úgy, hogy ez a két csapat már se velünk, se egymással nem játszik. A hátra lévő két fordulóban mi előbb Feröert fogadjuk, itt számoljunk három ponttal, de arra már ne vegyünk mérget, hogy Görögországot idegenben legyőzzük. Az is igaz persze, hogy legutóbb a görögök kikaptak otthon Finnországtól, 1-0-ra.

Amire nem érdemes számítani

Ha mégis nyerünk Görögországban, a két vetélytársnak akkor is botlania kell. Románia Finnországgal otthon, Feröerrel idegenben találkozik, míg Észak-Írország a görögökkel játszik otthon, majd a finnekhez utazik. Ne ámítsuk magunkat, az eddig látottak alapján nem valószínű, hogy ebből összejön egy, illetve két pontvesztés.

Így örült Lafferty Forrás: AFP/Michael Cooper

Az első két helyről tehát már csak óriási mázlival juthatunk ki a franciaországi Európa-bajnokságra, de ebben amúgy is csak titkon reménykedhettünk.

Bosszantóbb, hogy előfordulhat, Belfastban a legjobb harmadik pozícióját is elbuktuk.

A kilenc csoport éllovasai és második helyezettjei mellett egyenes ágon kijut az Eb-re a legjobb harmadik is. Ennek kilétét úgy állapítják meg – mivel van egy ötfős csoport is, az I jelű –, hogy a nyolc hatfős csoport utolsó helyezettjei elleni eredményeket mellőzve teszik egymás mellé a harmadikok eredménysorát.

Feröert csak legyőzzük itthon is! Forrás: MTI/Illyés Tibor

Induljunk ki abból, hogy Feröert megverjük, és a görögök lesznek a csoportutolsók – ellenkező esetben semmi esélyünk. Így az előző bekezdésben vázolt összevetésben 13 + 3 - 1 (ez utóbbi a görögök elleni hazai döntetlen kieső egy pontja) = 15 pontunk lesz. Lássuk, a legvalószínűbb harmadikok mit tudnak ezzel szemben!

Az A csoportban a törökök állnak ebben a pozícióban, 12-vel. A hollandok is lehetnek még harmadikok, de nekik csak 10 pontjuk van. A törököknek a már egyaránt kijutott Csehország és Izland elleni meccsük van még hátra, akár nyerhetik is őket, de az utolsó Kazahsztánt mindkétszer verték, tehát a harmadikok összevetésében marad 12 pontjuk. Viszont ha a kazahok esetleg megelőzik a letteket, akkor a törökök csak a lettek elleni döntetleneken összeszedett 2 pontot vesztik el 6 helyett, és rögtön jobban állnak, mint mi. És lesz még egy Lettország-Kazahsztán meccs.

A csoport állása: 1. (már továbbjutott) Izland 19 pont (15-3), 2. (már továbbjutott) Csehország 19 (16-10), 3. Törökország 12, 4. Hollandia 10, 5. Lettország 4, 6. Kazahsztán 2
Az utolsó két forduló programja: Izland-Lettország, Kazahsztán-Hollandia, Csehország-Törökország; Lettország-Kazahsztán, Hollandia-Csehország, Törökország-Izland

A B csoportban Izrael áll a harmadik helyen 13 ponttal, Andorrát oda-vissza verte, tehát a speciális tabellán ennél nem gyűjthet már többet, ráadásul Andorra már nem is mozdulhat el az utolsó helyről. Bosznia is odaérhet még, de mivel csak 11 pontos, a versenybe nem szólhat bele.

A csoport állása: 1. Wales 18 pont, 2. Belgium 17, 3. Izrael 13, 4. Bosznia-Hercegovina 11, 5. Ciprus 9, 6. Andorra 0
Az utolsó két forduló programja: Andorra-Belgium, Bosznia-Hercegovina-Wales, Izrael-Ciprus; október 13.: Belgium-Izrael, Ciprus-Bosznia-Hercegovina, Wales-Andorra

A C csoportban Ukrajnának ugyan már 13 pontja van, de a sereghajtó Macedónia ellen már nem gyarapíthatja, az utolsó fordulóban pedig Spanyolországgal játszik. Abban reménykedhetünk, hogy a spanyolokat nem veri meg, így a harmadikok tabelláján nem jut el 15-ig.

A csoport állása: 1. Spanyolország 21 pont, 2. Szlovákia 19, 3. Ukrajna 16, 4. Fehéroroszország 7, 5. Luxemburg 4, 6. Macedónia 3
Az utolsó két forduló programja: Macedónia-Ukrajna, Szlovákia-Fehéroroszország, Spanyolország-Luxemburg; Fehéroroszország-Macedónia, Luxemburg-Szlovákia, Ukrajna-Spanyolország

A D csoportban Írország a harmadik 15 ponttal, de a Gibraltár elleni 6 pontja kiesik, és mivel a lengyelekkel is játszik, a harmadik helyezett nem mehet 14 pont fölé.

A csoport állása: 1. Németország 19 pont, 2. Lengyelország 17, 3. Írország 15, 4. Skócia 11, 5. Grúzia 6, 6. Gibraltár 0
Az utolsó két forduló programja: Grúzia-Gibraltár, Írország-Németország, Skócia-Lengyelország; Németország-Grúzia, Gibraltár-Skócia, Lengyelország-Írország

Az E csoportban bizonyára a szlovénok lesznek a harmadikok, mert a mögöttük álló észt válogatottnak két nagyon nehéz mérkőzése van hátra. Még játszanak San Marinóval, tehát a speciális tabellán 12-nél nem lesz több pontjuk.

A csoport állása: 1. (és már továbbjutott) Anglia 24 pont, 2. Svájc 15, 3. Szlovénia 12, 4. Észtország 10, 5. Litvánia 9, 6. San Marino 1
Az utolsó két forduló programja: Anglia-Észtország, Szlovénia-Litvánia, Svájc-San Marino; Észtország-Svájc, Litvánia-Anglia, San Marino-Szlovénia

A G csoportban még hárman lehetnek harmadikok, és az utolsó kiléte sem teljesen biztos. Nekünk alighanem az lenne a legrosszabb, ha Oroszország megverné Montenegrót, de kikapna Moldovától, és a svédek két győzelemmel megelőznék, mert az oroszoknak 14 pontjuk van, és a jelenleg utolsó Moldova ellen otthon is csak döntetlent játszottak. Ebben az esetben 16 ponttal elénk kerülnének. Azért elég valószínűtlen, hogy ez így összejöjjön.

A csoport állása: 1. (és már továbbjutott) Ausztria 22 pont, 2. Oroszország 14, 3. Svédország 12, 4. Montenegró 11, 5. Liechtenstein 5, 6. Moldova 2
Az utolsó két forduló programja: Liechtenstein-Svédország, Moldova-Oroszország, Montenegró-Ausztria; Ausztria-Liechtenstein, Oroszország-Montenegró, Svédország-Moldova

A H-csoportban a horvátok 15 pontja aligha gyarapszik már, igaz, azzal is jobbak lennének, mint mi, mert pontegyenlőség esetén a gólkülönbség dönt a sorrendről, és abban nagyon nem állunk jól ellenük. Csakhogy függőben van egy egypontos büntetésük az olaszok elleni selejtezőn a gyepbe nyírt horogkereszt miatt. Ha a fellebbezés ellenére marad a levonás, 14 pontjuk lesz csak. Más a helyzet, ha megelőzik a norvégokat, mert Norvégia kikap az olaszoktól: akkor megreked 13 ponton.

A csoport állása: 1. Olaszország 18 pont, 2. Norvégia 16, 3. Horvátország 15, 4. Bulgária 8, 5. Azerbajdzsán 6, 6. Málta 2
Az utolsó két forduló programja: Azerbajdzsán-Olaszország, Norvégia-Málta, Horvátország-Bulgária; Bulgária-Azerbajdzsán, Olaszország-Norvégia, Málta-Horvátország

Az I csoportban most Albánia a harmadik, 11 ponttal, de simán lehet második, mert még két meccse van, míg a dánoknak csak egy. Igaz, Albánia az egyiket Szerbia ellen játssza, márpedig a mégoly rossz formában lévő szerbek vért fognak inni az előtt a mérkőzés előtt – nemcsak a történelmi-politikai sérelmek, hanem a botrányos odavágó miatt is. Ha Dánia lesz a harmadik, az a kérdés, mit játszik Portugáliában: ha nyer, megint csak a gólkülönbség lesz a döntő.

A csoport állása: 1. Portugália 15 pont/6 mérkőzés, 2. Dánia 12/7, 3. Albánia 11/6, 4. Örményország 2/7, 5. Szerbia 1/6 (Szerbiától három pontot levontak)
Az utolsó két forduló programja: Albánia-Szerbia, Portugália-Dánia; Örményország-Albánia, Szerbia-Portugália

Vagyis a saját csoportunk eredményei mellett az ukránok spanyolok elleni pontvesztéséért, az oroszok jó szerepléséért és az albánok rossz eredményeiért kell szorítanunk.

És ha pótselejtező jön?

Magyarországnak, ha harmadik lesz a csoportjában, de a mezőnyben nem a legjobb harmadik, akkor pótselejtezőt kell játszania négy fennmaradó hely egyikéért. A nyolc résztvevő közül az UEFA-koefficiensek alapján a legerősebb négyet kiemelik, és hozzájuk sorsolják a többieket. Attól függ tehát, hogy erős csapatot kapunk-e, hogy beférünk-e az első négybe.

Tapsolhatunk-e majd nekik a végén? Forrás: MTI/Illyés Tibor

Hogy így lesz-e, azt most nemcsak azért nem lehet megmondani, mert nem tudjuk, kik lesznek a harmadikok, hanem azért sem, mert nem ismerjük a selejtezők zárásakor érvényes rangsort. Ami rendelkezésünkre áll, az a legutóbbi, júniusi állapot, ez alapján a lehetséges ellenfelek között meglepően jól állunk, esélyünk legalábbis van a kiemelésre.