Élő:
Vágólapra másolva!
A legtöbb futballszurkoló számára a klubvilágbajnokság mérkőzései közül csak a döntő érdekes - a többi csak akkor kelti fel a figyelmet, ha az európai vagy a dél-amerikai együttes kikap. Erre eddig csak egyszer volt példa, és most sem nagy a valószínűsége, az viszont már könnyen megtörténhet, hogy a Chelsea miatt megszakad az európai győzelmi sorozat.

A dél-amerikai és az európai klubfutball között sokáig csak az Interkontinentális-kupa, majd Világkupa néven futó mérkőzéssorozat jelentette az egyetlen kapcsolódási pontot, ahol a Libertadores-kupa és a BEK, illetve később a Bajnokok Ligájának győztese találkozott, hogy eldöntsék: melyik csapat nevezheti magát hivatalosan is a világ legjobbjának. A FIFA 2005-ben tette rá a kezét a sorozatra, létrehozva a klubvilágbajnokságot, ahol már a többi kontinens résztvevői is pályára léphettek - eddig kevés sikerrel.

A torna eleje senkit nem érdekel

Az első, 2000-ben megrendezett klubvébé még amolyan kísérleti jellegű volt, 2005 óta viszont a mostani rendszerben zajlik a torna, és az eddigi hét kiírás alatt csak egyszer fordult elő, hogy nem Európa-Dél-Amerika finálét rendeztek. 2010-ben hatalmas meglepetésre a Kongói DK-beli TP Mazembe az elődöntőben meglepte a brazil Internacionalt, de a döntőben már nem fejtett ki komoly ellenállást az olasz Internazionaléval szemben. Az idén is hatalmas szenzációt jelentene, ha nem a Chelsea és a Corinthians játszaná a finálét, pedig ez a két csapat még az sem tudja, hogy ki lesz az ellenfele az elődöntőben.

A kiemelés értelmében az európai és a dél-amerikai bajnok csak a legjobb négy között csatlakozik a mezőnyhöz, és pályára lépésük előtt három meccsre is sor kerül a tornán. Az elsőt már le is játszották, a rendező jogán induló japán Sanfrecce Hiroshima 1-0-ra megverte az Óceániát képviselő Auckland Cityt - a hír nem rázta meg a nemzetközi futballvilágot, mint ahogyan a két negyeddöntő, vagyis az Ulsan Hyundai-Monterrey és a Sanfrecce-Al-Ahli találkozó is csak egy rövid hír lesz a sportrovatokban - gyakorlatilag arra koncentrálva, hogy eldőlt a Chelsea, illetve a Corinthians ellenfelének kiléte.

Forrás: AFP/Nelson Almeida
Corinthians-fanatikusokban nem lesz hiány a klubvébén sem

A brazilok régóta készülnek

A legutóbbi öt kiírást egyaránt európai nyerte, ám idén Dél-Amerika megszakíthatja a sorozatot, hiszen egy nem éppen bombaformában lévő Chelsea utazott el Japánba, míg a Corinthians gyakorlatilag már hetek óta a klubvébére készült. A brazilok ezt egyáltalán nem is titkolták. "A bajnokság alatt is a klubvilágbajnokságra készültünk. Ha csak akkor kezdtük volna foglalkozni a tornával, miután megérkeztünk Japánba, túl késő lenne" - jelentette ki a csapat edzője, Tite. A dél-amerikai együttesek hagyományosan nagyon komolyan veszik a klubvébét, és ezt jelzi, hogy a drukkerek is nagy számban keltek útra: a FIFA hivatalos adatai szerinte 8500 Corinthians-fanatikus váltotta ki a szükséges vízumot, de a klub közel 20 ezer szurkolóra számít Japánban is.

A brazil egyesületben két olyan játékos szerepel, aki részese volt az utolsó dél-amerikai diadalnak a klubvilágbajnokságon: a balhátvéd Fábio Santos és a középpályás Danilo 2005-ben a Sao Paulóval ünnepelhetett. A keretben akadnak európai rutinnal rendelkezők (a középhátvéd Anderson Polga éveken keresztül futballozott a portugál Sportingban, míg a perui csatár, José Paolo Guerrero a nyáron érkezett a Bundesligából), illetve a feltörekvő új brazil futballgeneráció tagjai (Paulinho alapember a válogatottban, Romarinho pedig az idén robbant be a köztudatba). Míg a Corinthians nagy önbizalommal várja a tornát, addig a Chelsea erősen megtépázva léphet pályára Japánban.

Forrás: AFP/Glyn Kirk
Kevés az önbizalom a Chelsea-nél

A londoniaknál nagyot változott a világ azóta, hogy májusban megnyerték a Bajnokok Ligáját: címvédőként még a csoportkörből sem jutottak tovább, ami edzőcserét hozott, de a Roberto di Matteót váltó Rafa Benítezzel sem remekel a csapat a bajnokságban. A spanyol ráadásul nem számíthat a csapatkapitány John Terryre, aki nem épült fel sérüléséből, és el sem utazik Japánba, de a többiek sincsenek csúcsformában. Benítez szármára viszont a klubvébé nem ismeretlen: 2005-ben a Liverpoollal elveszítette ugyan a döntőt a Sao Paulo ellen, 2010-ben viszont az Interrel megnyerte a trófeát - hogy nem sokkal később kirúgják a milánóiaktól.

www.globalsoccerapp.com