Az FC Barcelona megnyerte a spanyol labdarúgó-bajnokságot, miután az utolsó fordulóban 4-0-ra kiütötte a Valladolidot. A Real Madrid csak 1-1-re végzett a Málagával, így hiába szerzett a szezon során 102 gólt és 96 pontot, a címvédő rekordteljesítménnyel, 99 ponttal ismét első lett. A gólkirály - és egyben európai aranycipős - a zárómeccsen is duplázó Lionel Messi lett 34 góllal.

A szezon során sokan kritizálták a Real Madridot, hogy mindhiába igazolta le csillagászati összegekért Cristiano Ronaldót és Kakát, közel sem olyan jó csapat, mint a BL-címvédő Barcelona. Pedig fantasztikusat alkotott idén a Real, a bajnokság 38 meccse során összesen 102 gólt szerzett (néggyel többet, mint a Barca), ami meccsenkénti 2,68-as átlagnak felel meg.

Az összegyűjtött 96 ponttal - 31 győzelem, három döntetlen, négy vereség - szinte nem is lenne olyan év, amikor ne nyerné meg a Primera Divisónt a fővárosi csapat, a 2010-es azonban ilyen volt. A Barcelona ugyanis a Realnál is kevesebbszer hibázott, mindössze egyszer kapott ki, és hat döntetlenje mellett ugyanúgy 31-szer diadalmaskodott, mint a fővárosiak.

Ha az egymás elleni eredményeket nem számítjuk be a tabellába, akkor bizony a Real Madrid nyerte volna a bajnokságot, amiből sejthető: a csúcsrangadókon pocsékul teljesítettek Cristiano Ronaldóék. Madridban 2-0-ra, a Nou Campban pedig 1-0-ra diadalmaskodott a Barcelona, eme két meccs nélkül, csak a többi 36 fordulóban elért eredményeket alapul véve három ponttal többet gyűjtött a Real a Barcánál, azaz - gyakorlatilag - a két csúcsrangadó döntötte el a bajnoki cím sorsát.

Az utolsó fordulóban a Real még megelőzhette volna a zárókör előtt mindössze egy ponttal vezető Barcát, ha a címvédő nem veri meg a a kiesés ellen küzdő Valladolidot, amelynek azonban idegenben semmi esélye nem volt, még a döntetlenre sem. Főleg, hogy még a szerencse is elpártolt a vendégcsapattól: a 27. percben Pedro szép cselek után bal oldalról, az alapvonalról lőtte be erősen a labdát, a középen helyezkedő Prieto rosszul ért a labdába, és a saját kapujába pörgetett (1-0).

Ekkor a Nou Campban ráadásul már azt is tudták a barcelonai drukkerek, hogy a - Valladolidhoz hasonló szintén 36 pontos - Málaga vezetést szerzett a Real ellen: Duda a 9. percben remekül kényszerítőzött csapattársával (Caicedo sarokkal adta vissza neki a labdát), majd ballal, középtávolról a jobb alsóba sarokba lőtt (0-1).

Forrás: AFP
Ronaldo hiába lőtt 26 gólt, a Real hiába szerzett 96 pontot, idén ez csak az ezüsthöz volt elég

A Barca 1-0 után - nehogy megessen az a szégyen, hogy öngóllal nyeri meg a bajnokságot - hamar növelte az előnyét: Messi tette ki a labdát jobbra a lendületesen meginduló Pedrónak, aki a 16-os vonalánál átvette, majd 11 méterről a kifutó kapus lábai között a kapuba lőtt.

Szégyenkezni a Real sem akart (a vereség azzal ért volna fel), s a második félidőben legalább egyenlítenie sikerült. A főszereplő a holland Van der Vaart volt, aki előbb megmutatta, hogy milyen szépen tud ollózni, majd 18 méterről, ballal elvégzett szabadrúgásával Munua kapus reflexeit tesztelte.

Ebből a két helyzetből ugyan nem lett gól, a 48. percben viszont már nem volt kegyelem, Van der vaart ügyes gólt szerzett: ballal megtartotta a labdát, majd estében - már-már a földön fekve - bravúros mozdulattal lőtt 15-ről a bal alsóba (1-1).

A másik meccsen a Barca nem állt le, köszönhetően Messinek, a tavalyi aranylabdás - ha már a BL-címet idén nem sikerült megszerezni - akart egy másik címet is a spanyol trófea mellé. Igaz, azt már a kezdő sípszó előtt tudni lehetett, hogy Diego Forlán Aranycipője idén Messié lesz, ám hogy ne csak három góllal előzze meg a Serie A legjobb gólszerzőjét, az udinesés Di Natalét és a Premier League-gólkirály Drogbát, az utolsó 45 percben - egy parádés bajnoki idényhez méltó zárásképp - vágott még két gólt.

A 62. percben Touré jobb oldalról érkező passzát csak be kellett gurítania öt méterről, majd nem telt el negyedóra, amikor pár apró csellel helyzetbe hozta magát, és 14 méterről könnyedén lőtt ballal, laposan a kapu bal oldalába, beállítva ezzel a 4-0-s végeredményt, ami a Barca bajnoki címe mellett egyben a Valladolid kiesését is jelentette.

Forrás: AFP
A Barca megérdemli a tapsot, ilyen sok pontot soha egyetlen spanyol csapat sem szerzett

Josep Guardiola csapatát csaknem 100 ezer drukker ünnepelte a helyszínen, a csapatot, amely huszadik alkalommal végzett a Primera División élén, amivel az örökrangsorban még így is a tizenegy elsőséggel többet gyűjtő Real mögött, a második helyen áll.

A BL-ben mindkét sztárcsapat égett idén, igaz, a Barca legalább az elődöntőig eljutott, a Realt már korábban búcsúztatta a Lyon. Ettől független a katalánok spanyolországi teljesítménye, a majdnem veretlenül megszerzett aranyérem, a 99 pontos rekord már-már megismételhetetlennek tűnik. A Barcát egyedül az Európa Liga-győztes Atlético Madrid győzte le egyszer, amely csapat pár nap múlva még a spanyol Király-kupát is elhódíthatja a Sevilla elleni döntőben.

A zárókörben a Primera Divisiónban a harmadik helyet már korábban bebiztosító Valencia a Tenerifére mért 1-0-s vereséget, a negyedik - BL-selejtezőt érő - helyet még szombaton a Sevillának sikerült elcsípnie.

A spanyol élvonal egyetlen magyar játékosát, Vadócz Krisztiánt végig a soraiban tudó Osasuna 1-1-es döntetlenre végzett a Xerezzel, amely így a 20 csapatos első osztály utolsó helyezettjeként búcsúzott, s vele együtt esett ki még a 18. Valladolid és a 19. helyezett Tenerife.

A Barca és a Real fölényéről megdöbbentő adat: a harmadik Valenciára 28, illetve 25 pontot vertek, míg a negyedik Sevillára 36-ot, illetve 33-at.