Svájc

Itt a spanyol dráma: az esélyes kiesett, egy borzalmasan gyenge csapat a nyolc között

2022-es labdarúgó-világbajnokság, 2022-es katari FIFA-világbajnokság, Katar, labdarúgás, futball, foci-vb, focivb2022, Marokkó-Spanyolország, Nyolcaddöntő, Education City, 2022.12.06., Marokkó, Spanyolország
AL RAYYAN, QATAR - DECEMBER 06: Achraf Hakimi of Morocco celebrates after the team's victory in the penalty shoot out during the FIFA World Cup Qatar 2022 Round of 16 match between Morocco and Spain at Education City Stadium on December 06, 2022 in Al Rayyan, Qatar. (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)
A katari labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében a spanyol válogatott 0-0-s rendes játékidőt követően 11-es párbajban kikapott a marokkói csapattól, így Walid Regragui együttese a vb-történelem negyedik afrikai csapataként bejutott a legjobb nyolc közé. A találkozó hőse La Ligában szereplő Sevilla marokkói kapusa, Jasszin Bunu volt, aki a mindent eldöntő tizenegyespárbajban a spanyolok két lövését is megfogta.

Papíron a spanyol válogatott volt a mérkőzés esélyese, az afrikai csapat azonban a csoportkörben "totógyilkos" meccseken előbb gól nélküli döntetlent játszott az előző vb-n ezüstérmes horvátokkal, majd a katari torna egyik legnagyobb meglepetést okozva 2-0-ra verte a 2018-ban bronzérmes belga csapatot.

Marokkó ennek is köszönhetően megnyerte a csoportját, s bár kaphatta volna ellenfélnek a japánokat is az E csoportból, végül az ázsiaiak csoportgyőzelme miatt a 2010-ben világbajnok spanyol válogatott lett az ellenfele Walid Regragui együttesének.

A két csapat eddig háromszor csapott össze, az 1961-es világbajnoki pótselejtezőn idegenben és otthon is a spanyolok győztek (1-0 és 3-2), míg a négy évvel ezelőtti, oroszországi vb-n a B csoportban 2-2-es döntetlent játszottak egymással.

Az Atlasz oroszlánjainak extrém szurkolói Forrás: Getty Images/2022 Alex Livesey - Danehouse/Alex Livesey

A kezdő sípszó pillanatában a spanyolok máris történelmet írtak.

• A csapatkapitány Sergio Busquetsnek ez volt a 17. világbajnoki meccse, ezzel pedig beérte az élen Iker Casillast és Sergio Ramost.
  • Pelé után Gavi lett a második legfiatalabb játékos, aki pályára lépett egy világbajnokság egyenes kieséses szakaszában. A brazilok háromszoros világbajnoka 17 éves és 249 napos volt, amikor pályára lépett az 1958-as vb-n, a spanyol középpályás pedig 18 évesen és 123 napos került fel a második helyre.
Kőkemény belépőkkel indult a meccs Forrás: AFP/Karim Jaafar

Rendkívül keményen indult a találkozó, már az első percekben volt mindkét oldalon egy-egy olyan belépő, ami simán sárga lapot érdemelt volna, de az argentin Fernando Andrés Rapallini játékvezető első körben megpróbálta szavakkal fegyelmezni a játékosokat.

A folytatásban is inkább a kemény belépők, mintsem a szép játék dominált. Az első helyzetecskére a 12. percig kellett várni, ekkor a korábbi Real Madrid játékos, a marokkói Asraf Hakimi állt oda egy 19 méteres szabadrúgáshoz, de a lövése pár centivel elkerülte a jobb felső sarkot.

Az első ziccer aztán a spanyolok előtt adódott.

A balhátvéd Jordi Alba ugratta ki egy remek labdával a leshatáron kilépő Marco Asensiót, a Real Madrid támadója azonban hét méterről az oldalhálóba lőtt éles szögből, miközben középen teljesen üresen érkezett Ferrán Torres is.

Marco Asensio a kihagyott helyzete után Forrás: Getty Images/2022 James Williamson - AMA/James Williamson - Ama

Az első kaput eltaláló lövésre a 33. percig kellett várni.

Ekkor a Bayern München védője, a marokkói Nusszair Mazraui kínálta meg egy 25 méteres bombával Unai Simont. A spanyol kapus suta mozdulattal ütött bele a labdába, de szerencséjére a kipattanóra senki nem érkezett, így be tudta gyűjteni azt másodszorra.

A folytatásban a spanyoloknál volt többet a labda, de a marokkóiak sokkal élesebben futballoztak, a 42. percben pedig a vezetést is megszerezhették volna.

Szofian Bufal bal oldali beadása Najef Agerdet találta meg teljesen üresen, azonban a marokkói hátvéd hat méterről kapu fölé fejelt.

A marokkóiak megnehezítették a spanyolok dolgát Forrás: Getty Images/Richard Heathcote

A fordulás után mindkét csapat óvatosan kezdett, az első lövés a spanyoloké volt. Dani Olvo állt oda egy oldalszabadrúgáshoz, beadás helyett azonban éles szögből kapura lőtt, de Jasszin Bunu számított erre a megoldásra, és kiütötte a labdát.

Ez után a spanyolok döbbenetes mezőnyfölényben játszottak, Luis Enrique tanítványai több mint 80%-ban birtokolták a labdát, de a helyzetek továbbra sem jöttek, mert

a spanyoloknak ötletük sem volt arra, mit lehetne kezdeni a marokkóiak védekezésével, ugyanis az afrikai csapat bénító módon leszűkítette a területeket a csapatrészei között.

A hajrára mindkét csapat elkezdett kockázatot vállalni, a marokkóiak és a spanyolok előtt is adódtak helyzetek, de bravúrt sokáig egyik kapusnak sem kellett bemutatnia. A 95. percben aztán megnyerhették volna a meccset a spanyolok. Dani Olmo bal oldali szabadrúgása elsuhant a lábak mellett, Jasszin Bunu viszont számított erre és egy gyönyörű vetődéssel kitornázta a bal alsóba tartó labdát, így nem született gól a rendes játékidőben.

A marokkói Jasszin Bunu védése az utolsó pillanatban Forrás: AFP/Glyn Kirk

A hosszabbítást a marokkóiak kezdték jobban, akik a 95. percben megszerezhették volna a vetést. A csereként beállt Valid Seddira lépett ki lesgyanús helyzetben, ziccerbe került, de addig tologatta a labdát, amíg a visszasprintelő Aymeric Laporte el nem pöckölte azt a lábáról.

A folytatásban a spanyolok magukhoz ragadták a kezdeményezést, de helyzeteik továbbra sem voltak, a marokkóiak viszont kihagyták a meccs legnagyobb helyzetét a 104. percben. Azzedin Unahi adott egy elképesztő labdát a három védő között kilépő Seddirának, az afrikai cserecsatárnak nyolc méterről csak be kellett volna passzolnia a labdát valamelyik sarokba, de sikerült pont a középen álló Unai Simonba belerúgnia a labdát.

Unai Simon meccsben tartotta a spanyol csapatot Forrás: AFP/Kirill Kudryavtsev

A fordulás után a marokkóiak megpróbálták megnyerni a meccset, a 114. percben Seddir lépett ki harmadszor is, elsprintelt a labdával a spanyol kapuig, de mielőtt lőhetett volna, elhagyta a labdát.

Az utolsó percekben a spanyolok is felébredtek, odaszögezték a marokkóiakat a kapujuk elé, és a 123. percben majdnem megnyerték a meccset.

Egy balról betekert labdára Pablo Sarabia érkezett a hosszú oldalon, éles szögből kapásból lőtt, de a labdája a jobb kapufán csattant, így maradt a gólnélküli döntetlen és jöhetett a tizenegyespárbaj.

A marokkóiak kezdték a tizenegyespárbajt.

• Elsőnek Abdelhamid Szabiri érkezett, és higgadtan a bal alsóba gurított a jobbra vetődő Unai Simon mellett, 1-0. A spanyoloktól Sarabia jött, akinek a lövése a bal kapufán csattant.
  • A második körben a marokkói Hakim Zijes a kapu közepébe bombázott, 2-0. A spanyoloktól Carlos Soler jött, akinek a félmagas balra tartó lövését Bunu simán védte.
  • A harmadik körben a marokkóiaktól Badr Benun érkezett, akinek a jobb alsóba tartó gyenge lövése ki sem pattant Unai Simonról. A spanyoloktól a csapatkapitány Busquets érkezett, és a félmagas jobbra tartó lövését Bunu kiütötte.
  • A negyedik marokkói lövő a csapat legjobbja, az Inter jobbhátvédje, Asraf Hakimi volt, aki a nekifutás után panenkázva megalázta a jobbra vetődő Unai Simont, a csapatát pedig továbblőtte a legjobb nyolc közé.
A marokkói csapat a vb eddigi legnagyobb csodáját tette Forrás: Getty Images/2022 Getty Images/Catherine Ivill

A marokkói válogatott ezzel Kamerun, Szenegál és Ghána után negyedik afrikai csapatként jutott be a legjobb nyolc közé a világbajnokságok történetében.

Az afrikai csapat a legjobb nyolc között a Portugália-Svájc mérkőzés győztesével találkozik.