Verrasztó Dávid 400 vegyesen, Gyurta Dániel pedig 100 mellen nyert aranyérmet a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

Verrasztó Dávid a gyengébb csütörtöki bemutatkozás után - amikor csak hetedik lett 200 vegyesen - péntek este nagy küzdelemben győzött, jobb benyúlásával, két századmásodperccel előzte meg - 4:03.48 perces eredménnyel - az izraeli Gal Nevót.

A pillangót követően még csak az ötödikként tempózott, háton viszont az élre állt és jelentős előnyre tett szert. Mellen csupán Nevo tartotta vele a lépést, aki a gyors közben meg is előzte őt, a legvégét azonban Verrasztó bírta jobban.

"Szerencsém volt, mert elfogytam kicsit a végére" - idézte a magyar szövetség Facebook-oldala a győztest. "Új dolgokat csinálunk otthon, az egész felkészülés más, muszáj időnként valamit újítani, és ez most még sok nekem. Emiatt kivagyok teljesen, fáradtan jöttem ide is, és ezt végig éreztem a versenyen. Az aranynak örülök, és ennyi - megyek tovább."

A harmadik helyen az olasz Federico Turrini végzett. Verrasztó 2010-ben már volt aranyérmes ezen a távon, 2009-ben, 2011-ben és 2012-ben pedig másodikként végzett.

A 100 mell döntőjében a mezőny a táv nagy részén együtt úszott, a hajrához közeledve azonban a 200 méter mell magyar világelsőjének maradt a legtöbb ereje, aki így magabiztosan harcolta ki az elsőséget 57.08 perces idővel. A második helyen a német Marco Koch, a harmadikon a szlovén Damir Dugonjic végzett.

"Remélem, ez egy sorozat kezdetét jelenti, mert a százra is készülök már egy ideje. 2009-ben egyszer már nyertem ezüstérmet, most végre az arany is sikerült" - nyilatkozott Gyurta. "Éreztem, hogy ma jól fogok menni, az idő lehetett volna talán kicsit jobb, Berlinben, nyáron jöttem már 57-en belül. Talán azon múlt, hogy az első ötvenet nem kezdtem úgy el, mint akkor - de ma egyáltalán nem az idő számított, kizárólag a győzelem. Végtelenül boldog vagyok, hogy ez megvan!"

Csütörtökön Hosszú Katinka győzött 200 vegyesen, Bernek Péter pedig második lett 200 háton.

A nap harmadik magyar érdekeltségű döntőjében, a két férfi és két nő alkotta - az Eb-n tavaly debütált - 4x50-es vegyesváltók küzdelmében a Cseh László (hát), Gyurta Dániel (mell), Hosszú Katinka (pillangó), Verrasztó Evelyn (gyors) alkotta négyes 1:39.86 perccel hatodikként végzett, rendkívül szoros versenyben úgy, hogy 32 századmásodperccel csúszott le a dobogóról. Cseh ezúttal tovább, 23.82 másodpercre módosította egyéni legjobbját azt követően, hogy a staféták délelőtti selejtezőjében a kvartett nyitóembereként 50 m háton a 2009 novemberében felállított 24.31-es országos csúcsát 23.93 másodpercre javította.

A herningi 25 méteres medencében született magyar sikerek számát gyarapította Kozma Dominik is, aki az 50 m gyors után a 100 méter fináléjába is beküzdötte magát, mégpedig élete legjobbjával, 47.65 másodperccel. A hosszú sérülésből és jelentős kihagyás után visszatért sprinter futamában harmadikként, összesítésben pedig kilencedikként végzett, így ott lehet a szám szombati tízes döntőjében.

A 100 m női vegyes elődöntőjéből továbblépett Hosszú Katinka - aki az Eb nyitónapján Európa-bajnok lett 200 m vegyesen - és Verrasztó Evelyn is. Hosszú a legjobb időt elérve 58.37 másodperccel masírozott be a szombati a fináléba, utóbbi pedig a hatodik időeredményt produkálta 59.41-gyel.

Nem jutott tovább ugyanakkor elődöntőjéből Bernek Péter, a 200 m hát herningi ezüstérmese, aki 50 m háton 17. lett (24.52 mp), s ugyanebben a pozícióban zárt 50 m pillangón a 26.58 másodperccel nagy egyéni csúcsot úszó 17 esztendős Szilágyi Liliána, a 200 m pillangó itteni ötödik helyezettje. A 800 m női gyorson a teljes sorrendet tekintve a válogatott újonc Novoszáth Melinda (8:38.68 p) a 15., a szintúgy roppant fiatal Farkas Adél (8:47.56) pedig a 21. helyen végzett.

A második versenynapon két világrekord is született, az első egyéniben az orosz Julija Jefimova jóvoltából, aki a 200 m mell döntőjét nyerte 2:14.39 perces csúccsal; a régit az erdélyi gyökerű, amerikai Rebecca Soni tartotta 2:14.57-tel. A befejező szám, a vegyes vegyesváltók viadalában pedig az orosz négyes győzött 1:37.63-mal, az eddigi legjobb eredménnyel, a múltnak adva át az ausztrál kvartett múlt hónapban felállított 1:37.84-es csúcsát.