Kovács Katalin és Kozák Danuta nyerte a magyar csapat hatodik aranyérmét a szegedi kajak-kenu világbajnokságon, miután 200 méteren élen végeztek a párosok között. A 200 méteres döntőkben Molnár Péternek és Paksy Tímeának ugyan nem volt esélyük a dobogóra, de mindketten szereztek egy-egy londoni kvótát.

"Fel kell még dolgozunk ezt" - nyilatkozta szombaton Kovács Katalin, amikor Csipes Tamarával párban ötszázon nem fértek fel a dobogóra. Nos, úgy tűnt, a harmincszoros világbajnok Kovács sikeresen túltette magát a kudarcon, mert kétszázon Kozák Danutával párban simán maguk mögött hagyták a mezőnyt, megszerezve a magyar csapat hatodik aranyát a vébén.

"Egy nagyon jól elkapott rajtot követően remek pályát mentünk. Nem mertem oldalra nézni egyszer sem, a végén ráadásul megbillentünk, de tudtunk korrigálni. Összességében vegyes érzelmekkel gondolok erre a vébére, az 500 egyes után csalódott voltam, mert nem tudtam azt kihozni magamból, amit szerettem volna, de ennek a győzelemnek most nagyon tudok örülni" - értékelt Kozák az [origo]-nak.

Forrás: MTI/Kovács Tamás

Kajak egyesben Molnár Péter a nyolcadik helyen végzett, de így sem volt bánatos, mivel megszerezte az olimpiai kvótát. "Nem tudok szemrehányást tenni magamnak, mert tényleg kiadtam magamból a maximumot. Jó volt a rajtom, kőkeményen hajtottam, ez most erre volt elegendő. Boldog vagyok, hogy az olimpiai kvóta megvan, ez volt a fő célom" - nyilatkozta a verseny után a vébé hivatalos honlapjának.

Paksy Tímea jóval szomorúbb volt, nagyon elrontotta a rajtot, és végül utolsóként, kilencedikként ért célba. "Elrontottam a rajtot, onnantól már kuka volt ez a döntő. Csak magamat okolhatom, mert fejben és fizikailag is nagyon erős voltam. Eddig olimpiai kvótákat gyűjtöttem, és nem mentem az olimpiára. Remélem most fordítva lesz" - mondta Paksy.

Később kiderült, mivel a nők mezőnyében akadt olyan, aki már korábban kiharcolt egy kvótát, s egy versenyző csak egyet szerezhet, Paksy kilencedik helye is indulási jogot ért. Ezzel a magyar női kajakosok összegyűjtötték a maximális hat kvótát az országnak a jövő évi játékokra.

Hat századdal csúszott le az olimpiai kvótáról a Sík Márton, Beé István duó, amely egészen minimális különbséggel maradt el a hatodik helyen végző lett párostól. "A hat század pont annyi, amennyit a balos oldalszél jelentett. Rossz oldalon voltunk, ez benne van a pakliban" - magyarázta a futamot követően a magyar csapat rangidőse, a 39 éves Beé.

A női kenusoknál Takács Kincső hatodikként fejezte be a versenyt. A döntőbe szerettem volna kerülni, ez sikerült, jobban szeretem a hosszú távokat, mert a 200 méterhez még nem vagyok régóta kenus" - mondta a vébén korábban egy bronzérmet begyűjtő Takács.

A világbajnokságot záró váltókban nem sikerült további érmekkel gyarapítani a kollekciót, így a magyar válogatott hat arany-, egy ezüst- és három bronzéremmel (az olimpiai számokat tekintve két arannyal és egy ezüsttel), valamint 14 ötkarikás kvótával zárta a viadalt.

A Kovács Katalin, Kozák Danuta, Vad Ninetta, Paksy Tímea összeállítású női kajakos váltó negyedik lett a vasárnapi döntőben, a kenusok pedig - Bozsik Attila, Foltán László, Lantos Ádám és Horváth Gábor - hatodikként zártak. A Dudás Miklós, Gyertyános Gergely, Tótka Sándor, Kadler Viktor férfi kajakos négyes a nyolcadik helyen végzett.