A negyedik parti is döntetlen a sakk-vb-jelölti döntőn

Kazanyban a hatjátszmás sakkvilágbajnok-jelölti döntő negyedik partija is döntetlennel ért véget. Az izraeli Borisz Gelfand vezette a világos bábukat, az angol megnyitású partiban az orosz Alekszandr Griscsuk a 18. lépés után fogadta el ellenfele remiajánlatát.

A pihenőnap után a negyedik játszmával folytatódott az orosz Alekszandr Griscsuk és az izraeli Borisz Gelfand párharca. A nagy tét, hogy a sakkvilágbajnok-jelölti győztese az indiai világbajnok Viswanathan Anand kihívója lesz, egyre inkább rányomja bélyegét a meccsre. Minden lépésnek fokozott jelentősége van, a bonyodalmakhoz vezető megnyitási változatokat elkerülik a nagymesterek.

Az angol megnyitású összecsapás során Gelfand békés folytatás mellett döntött, Griscsuk sem kerülte el a cseréket. A kiegyenlített állásban csak 18 lépésig tartott a parti, Gelfand békekötési ajánlatát Griscsuk azonnal elfogadta. Kedden Griscsuké a kezdés joga.

A világbajnok-jelölti párosmérkőzés negyedik játszmája:
Borisz Gelfand (izraeli, 2733) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2747) döntetlen (Angol megnyitás,18)

A párosmérkőzés állása:
Alekszandr Griscsuk - Borisz Gelfand 2 - 2
(Alekszandr Griscsuk (orosz, 2747) - Borisz Gelfand (izraeli, 2733) döntetlen (Vezércsel, 49)
Borisz Gelfand (izraeli, 2733) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2747) döntetlen (Angol megnyitás, 58)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2747) - Borisz Gelfand (izraeli, 2733) döntetlen (Vezércsel, 14)

Ha a hatjátszmás döntő 3-3-ra végződne, akkor új színsorsolás után négy rapidpartit játszanak, 25-25 perc gondolkodási idő és 10-10 másodperc lépésenként. Ha a négy parti sem hoz döntést, következnek a villámpartik, 2-2 játszmás meccsek (5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként). Maximum öt ilyen mérkőzésre kerülhet sor, ha nincs döntés, akkor a "hirtelen halál" játszma következik. A sorsolást megnyerő fél választhat színt. A párbajban világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak a döntetlen is elegendő. Fontos, hogy a 61. lépéstől kezdve a küzdő felek lépésenként 3-3 másodpercet is kapnak.

Gelfand,B (2733) - Griscsuk,A (2747)
Angol megnyitás [A37]

1.Hf3 c5 2.c4 Hc6 3.Hc3 e5 4.g3 g6 5.Fg2 Fg7 6.d3

A párharc második játszmájában [6.a3 Hge7 7.b4 d5 8.cxd5 Hxd5 9.Hg5 Hc7 10.d3 cxb4 11.axb4 e4 12.Hgxe4 f5 13.Fg5 Fxc3+ 14.Kf1 Vd4 érdekes változat került terítékre. Igazi csatát láttunk, amely az 58.lépés lett döntetlen.

6...Hge7 7.a3 d6 8.Hd2 0-0 9.Bb1 h6

Ravasz lépés, megakadályozta a 10.b4 lehetőséget a 10...e4! 11.Hcxe4 f5! változat.

10.0-0 a5 11.Hd5 Fe6 12.Hxe7+ Vxe7 13.He4 Kh8 14.Hc3 Vd7 15.Fd2 Bab8 16.Vc1 h5 17.Fh6 Fh3 18.Be1 és döntetlen