Hatásos akcióval nyert az örmény sakkozónő

A Dohában zajló Grand Prix-torna negyedik fordulójában az örmény Elina Danieljan újabb győzelmet aratott, a mesternégyessel másfél pontos előnnyel vezet. A grúz Nana Dzagnidzével vívott partiban gyorsabb volt a világos király elleni támadása. Feljött ötven százalékra a grúz exvilágbajnoknő, Maja Csiburdanidze. Könnyen nyert az egykori kínai világelső Xu Yuhua, kikapott a katari exvilágbajnoknő Zsu Csen. Az indiai Humpy Koneru csak remizett, a svéd Pia Cramling negyedik játszmája is pontosztozkodással zárult.

Bombaformában játszik az örmény Elina Danieljan. Tegnap nem kis szerencsével megúszta a mongol Batkhivag Munguntuul elleni kalandos partiját, a világbajnoki kihívó jogáért küzdő grúz Nana Dzagnidzével szemben lendületes támadással győzött. A felek ellenkező oldalra sáncoltak, kölcsönösen gyalogrohamot indítottak, Danieljan akciója gyorsabb és hatásosabb volt.

A kettős vereséggel rajtoló grúz exvilábajnoknő, Maja Csiburdanidze rendezte sorait, második győzelmével feljött ötven százalékra. Az örmény Lilit Mkrtchian már a nyitásban bajba került, Maja gyorsabban is nyerhetett volna.

Könnyű győzelmet aratott a kínai Xu Yuhua, egykori honfitársnője, a katari színekben játszó Zsu Csen gyenge napot fogott ki, a francia Marie Sebag sötéttel is átvette a kezdeményezést, végjátékra egyszerűsített, és előnyét győzelemig fokozta.

Az indiai Humpy Koneru nem tudta kihasználni legnagyobb riválisának, Nana Dzagnidzének az újabb botlását, csak remire futotta erejéből a bolgárok exvilágbajnoknője, Antoaneta Sztefanova ellen. Remekül tartja magát az ecuadori Martha Fierro, a svédek Európa-bajnoknőjétől, Pia Cramlingtól rabolt fél pontot.

A 4. forduló eredményei:
Nana Dzagnidze (grúz, 2550) - Elina Danieljan (örmény, 2454) 0 - 1 (Vezércsel, 40)
Xu Yuhua (kínai, 2484) - Batkhivag Munguntuul (mongol, 2410) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 33)
Lilit Mkrtchian (örmény, 2475) - Maja Csiburdanidze (grúz, 2502) 0 - 1 (Nimzoindiai védelem, 52)
Zsu Csen katari, 2495) - Marie Sebag (francia, 2489) 0 - 1 (Szláv védelem, 46)
Humpy Koneru (indiai, 2607) - Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2546) döntetlen (Félszláv védelem, 47)
Martha Fierro Baquerro (ecuadori, 2353) - Pia Cramling (svéd, 2516) döntetlen (Angol megnyitás, 42)

A verseny állása:
1.Elina Danieljan 4 pont
2-3. Martha Fierro Baquerro és Marie Sebag 2,5
4-8. Humpy Koneru, Pia Cramling, Nana Dzagnidze, Maja Csiburdanidze és Xu Yuhua 2

Vezércsel [D36]

1.d4 d5 2.Hf3 Hf6 3.c4 c6 4.Hc3 e6 5.Fg5 Hbd7 6.cxd5 exd5 7.e3 Fe7 8.Vc2 0-0 9.Fd3 Be8 10.h3 Hf8 11.0-0-0 b6 12.Kb1 Fb7 13.g4 a6 14.Bhg1 H6d7 15.h4 c5 16.Ff5

Számításba jött a 16.dxc5 bxc5 17.Ff4 d4 18.He4 folytatás.

16...c4 17.Fxe7 Vxe7 18.g5 b5

Megkezdődött a versenyfutás, ki lesz gyorsabb a király elleni támadásban.

19.h5 b4 20.He2 a5 21.g6 fxg6 22.hxg6 h6 23.Hf4 a4 24.e4 b3 25.Vc3

Forrás: [origo]

25...a3! 26.Bd2?

Nana Dzagnidze már időzavarral küszködött, de 26.axb3 axb2 27.Hd2 Vd6 28.e5 Hxe5 29.dxe5 Bxe5 30.Fh3 Be7 is elég vigasztalan volt.

26...Hb6

Az örmény éllovas már válogathatott a jó folytatások között. 26...bxa2+ 27.Ka1 axb2+ 28.Bxb2 Ba3 29.Vc1 Fa8 is meggyőző volt.

27.axb3 axb2?!

Még erősebb volt a 27...dxe4 28.He5 Vf6 29.Hg2 axb2 30.Vxb2 c3 31.Vxc3 Hd5 32.Vb2 Vxf5 folytatás.

28.Bxb2 Ba3 29.Hxd5 Fxd5 30.exd5 Vf6 31.Fg4 Bea8 32.Kc2?

Nana Dzagnidze nehéz helyzetben azonnal vesztőt húzott.

32...cxb3+ 33.Bxb3 Ba2+ 34.Kd1 Ba1+ 35.Ke2 B8a2+ 36.Hd2 Bxg1 37.Fe6+ Hxe6 38.Bxb6 Bxd2+ 39.Vxd2 Hf4+ 40.Kf3 Vxb6 és világos feladta