Odesszában az orosz Szergej Karjakin győzelmével fejeződött be a 16 résztvevős, kieséses rendszerű IV. ACP Rapid Világkupa. Már az első körben kikapott az ukrán Vaszilij Ivancsuk. A nyolc között az azeri Vugar Gasimov kényszerült búcsúzni. Karjakin bírta a legjobban a feszültséget, számos meccset hátrányból fordított meg. A spanyol Alekszej Shirovot és az orosz Alekszandr Griscsukot is legyőzve került a döntőbe. Hat döntetlen után a "hirtelen halál" partiban nyert honfitársa, Dmitrij Jakovenko ellen.

Negyedszer rendezték meg Odesszában a Profi Sakkozók Szövetségének (The Association of Chess Professionals) 16 résztvevős kieséses rendszerű rapid Világkupáját. A gazdasági válság rányomta bélyegét a viadalra, a 2007-es győztes Lékó Péter még 40 ezer dollárt kapott, s két éve az azeri Tejmur Radzsabov is hasonló összegnek örülhetett a 136 ezer dolláros díjalapból. A harmadik viadalon 57 ezer dollárt osztottak szét, a győztes 10 ezer dollárt kapott. Ezúttal 70 ezer dollár volt a díjalap, Szergej Karjakin 14 ezret kapott.

A nagymesterek két-két, 20-20 perc gondolkodási idejű partiban mérték össze erejüket, és lépésenként még 5-5 másodperc extraidővel gazdálkodhattak. Amennyiben a csata 1-1-re végződött, akkor 3-3 perc és 2-2 másodperc lépésenkénti plusz mellett játszották a rájátszást. Újabb döntetlen eredmény után a "hirtelen halál" partira került sor, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce volt, de utóbbinak a döntetlen is a továbbjutást, illetve a végső győzelmet jelentette.

Az első körben egy meglepetés született, a török Mikhail Gurevich legyőzte az ukrán Vaszilij Ivancsukot. A nyolc között a rangadót a spanyol Alekszej Shirov és az orosz Szergej Karjakin vívta. A későbbi győztes kétszer is vesztett állásból fordított. Karjakin az elődöntőben vereséggel kezdte honfitársa, Alekszandr Griscsuk elleni meccsét is, de egyenlített, majd jobban snellezett ellenfelénél. A döntőben orosz párharcot láttunk, hat döntetlen után a "hirtelen halál" parti döntött Dmitrij Jakovenkóval szemben Szergej Karjakin javára.

Az első nap eredményei:
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2760) - Alekszandr Motiljev (orosz, 2704) 2 - 0
Szergej Movszeszjan (szlovák, 2717) - Arkadij Naiditsch (német, 2686) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Alekszej Shirov (spanyol, 2742) - Eteinne Bacrot (francia, 2710) 3 - 2 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
Szergej Karjakin (orosz, 2739) - Jurij Drozdovszkij (ukrán, 2625) 3 - 1 (1 - 0, 0 - 1,1 - 0,1 - 0)
Pavel Eljanov (ukrán, 2751) - Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2669) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2741) - Mikhail Gurevich (török, 2614) 0,5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2725) - Erneszto Inarkijev (orosz, 2669) 2 - 0
Vugar Gasimov (azeri, 2734) - Pavel Tregubov (orosz, 2622) 3 - 2 (döntetlen, döntetlen, 1 - 0,0 - 1, 1 - 0)

A negyeddöntő eredményei:
Alekszandr Griscsuk - Szergej Movszeszjan 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Alekszej Shirov - Szergej Karjakin 2 - 3 (1 - 0, 0 - 1, 1 - 0, 0 - 1, 0 - 1)
Pavel Eljanov - Dmitrij Jakovenko 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)
Mikhail Gurevich - Vugar Gasimov 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)

Az elődöntő eredményei:
Alekszandr Griscsuk - Szergej Karjakin 1,5 - 2,5 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 1, döntetlen)
Dmitrij Jakovenko - Mikhail Gurevich 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)

A döntő:
Szergej Karjakin - Dmitrij Jakovenko 4 - 3 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 - 0)