A világbajnoki címvédő Kovács Katalin csak ötödik, a 2004-ben olimpiai aranyérmes Janics Natasa pedig csupán kilencedik lett vasárnap 500 m-en a szegedi Maty-éren zajló kajak-kenu Európa- és világbajnoki válogatóversenyen. Később 200-on javított a két világklasszis, az 500-as  számot pedig Kozák Danuta nyerte, aki vb-győztes társával, Szabó Gabriellával párosban is megverte a kétszeres ötkarikás bajnok Kovács, Janics duót.

Az Eb-n ugyanakkor egy távon belül nem lehet duplázni, s ahogy Storcz Botond szövetségi kapitány az MTI-nek elmondta, "99 százalék", hogy Kozák az egyes indulást fogja választani, tehát a párosban másodikként záró Kovács, Janics duó ott lehet majd a kontinensviadalon.

"Mindig vannak meglepetések" - mondta a futam után Kozák Danuta. "Tudom, hogy a nevek alapján Kati és Natasa párharcára számítottak sokan, de én az előfutamok alapján úgy láttam, hogy többen is jó formában vagyunk, így azonos esélyekkel rajtolhatunk. Talán én voltam ott legjobban fejben a rajtnál, ennek köszönhetem a győzelmet."

"Nem érzem az erőt magamban ezen a hétvégén, de szép lassan szerintem belejövök majd, még nincs lefutva ez a szezon" - nyilatkozta az 500-as döntő után Kovács.

A férfi kajakosoknál egyesben a fiatal Szalai Tamás nyert 500 m-en - a korábbi háromszoros vb-győztes Vereckei Ákos harmadik lett -, míg párosban a papírformát igazolva a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kettős diadalmaskodott. A kenusok között a szombaton, 1000 m-en másodikként záró egységek győzelmét hozták a vasárnapi fél kilométeres döntők: egyesben Korisánszky Péter Dániel, párosban pedig Varga Dávid és Széles Gábor harcolta ki az Eb-indulás jogát.

"Elsősorban 1000 méterre akartam idén készülni, de miután megnyertem a májusi rangsoroló versenyt, már tudatosabban foglalkoztunk az 500 méteres távval. Az Eb-n már biztos, és talán majd a vb-n is én képviselhetem az országot, ami ilyen fiatalon nagyszerű érzés" - mondta a Szalai Tamás.

"Hoztuk a kötelezőt, pedig nagyon ideges voltam a rajt előtt, mert utálom a kötelezőnek elkönyvelt győzelmeket" - mondta Kammerer Zoltán.

"A fiatalok most kimutatták a foguk fehérjét! Fantasztikus versenyek zajlottak, és láthatóan Kovács Katalinra, Janics Natasára, Vereckei Ákosra vagy Kammerer Zoltánra továbbra is lehet számítani egy egyre erősödő csapatban. A női kajak négyes kapcsán már ma délután egyeztetek az érdekelt edzőkkel, és ezután alakítom ki a végleges javaslatom. Csipes Ferenccel abban már megegyeztem, hogy az Európa-bajnokságon Kozák Danuta mindenképpen egyesben indul, így párosban Kovács Katalin és Janics Natasa állhat rajthoz.

Férfi egyesben a rangsoroló és a világkupa után Szalai Tamás itt is bizonyította, hogy most neki fekszik a legjobban az 500 méter, Kammerer és Kucsera pedig hozta az elvárt eredményt" - értékelt Storcz Botond szövetségi kapitány.

200-on javítottak Kovácsék

A délelőtti két vereség után Janics Natasa egyesben és Kovács Katalinnal párosban is megnyerte a 200 m-es küzdelmeket.

A férfi kajakosoknál Molnár Péter, illetve a Beé István, Dombi Rudolf duó, a kenusoknál pedig Kovács Gergely és Kovács, Végh Attila kettős nyert a legrövidebb távon.

Az Európa-bajnokságot július 2-4-én rendezik a spanyolországi Trasonában, a csapatot a hétvégi eredmények ismeretében kedden délután hirdeti ki Storcz.