Vágólapra másolva!
Megszületett az első magyar pont a vancouveri téli olimpián, miután Huszár Erika hatodik helyen végzett a rövid pályás gyorskorcsolyázók női 1500 méteres számában. Amíg a magyar küldöttség a Torinóban is pontot szerző Huszárt ünnepelte, aki a csapattársától kölcsönkért korcsolyapengével versenyzett, a sportvilág Simon Ammannt magasztalta, a svájci síugró ugyanis a 2002-es olimpiához hasonlóan ismét duplázni tudott, és ezzel a sportág történetében elsőként lett négyszeres olimpiai bajnok egyéniben.

A négy éve Torinóban ugyanezen a távon negyedik Huszár a nyolcfős fináléban úgy előzte meg két vetélytársát, a bolgár Jevgenyija Ragyanovát és a kanadai Tania Vicentet, hogy egyetlen bukás és kizárás sem volt a futamban.

Huszár, aki a négy évvel ezelőtti döntőből egyedüliként jutott ismét a fináléba, ezzel legjobb európaiként zárt ebben a számban. A sikerben volt némi szerepe Lajtos Szandrának, a váltó tartalékemberének is, Huszár ugyanis nem volt megelégedve a saját korcsolyapengéjével, Lajtos pedig kölcsönadta neki a sajátját, és a pontszerzés ezzel sikerült. Az egyaránt selejtezőben kiesett Heidum Bernadett és Darázs Rózsa közül előbbi 23. helyen zárt, míg utóbbit kizárták a futamában.

"Nagyon-nagyon sokat dolgoztunk mindannyian, igazából az, hogy én vagyok a pontszerző, érdem, de ebben a csapatban még vannak emberek, akik képesek ugyanerre" - mondta a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján az újdonsült pontszerző. "Azt hiszem, már a B döntő is eszméletlenül jó eredmény lett volna, a döntőben aztán megelőztem két embert, ráadásul olyan idővel, amire még álmomban sem mertem gondolni, nos, ezek alapján azt hiszem, büszke lehetek magamra."

A legjobb európainak bizonyult Huszár 2:19.251 perc alatt ért célba a fináléban, ez az idő jobb, mint a korábbi ötkarikás csúcs. "Az előfutamból mindenképp tovább akartam kerülni, viszont a középdöntők beosztását nézegetve egyértelmű volt, hogy egyik sem könnyű - elevenítette fel a versenyt. - Ugyanakkor legutóbb már a Világkupán is jól ment az 1500, azaz egy pillanatig sem voltam úgy vele, hogy á, ez nem az én világom, hanem úgy mentem neki, igenis, van keresnivalóm. A válogatott edzője, Telegdi Attila is azt mondta, arra koncentráljak, hogy az utolsó két körben tudjak robbantani, ott ugyanis úgy be tudok gyorsulni, ahogy csak kevesen.

Erre figyeltem végig, akár kilöknek, akár nem, maradjon erőm az utolsó két körre. Egyébként az elődöntőben ki is löktek, ennek ellenére maradt annyi erőm, hogy tudjak robbantani. Az pedig ezen a szinten bőven benne van, hogy a legjobbak kockáztatnak, mindent elkövetnek a továbbjutó helyek megszerzése érdekében, és esetleg el is esnek - most is ez történt. A folytatásban aztán igyekeztem a realitás talaján maradni. Úgy mentem neki a döntőnek, hogy bármi megtörténhet, de alapvetően a kanadai és a bolgár lány az, akit meg tudok fogni, ha végig higgadtan, energiatakarékosan versenyzek, nem megyek bele a lökdösődésbe, elvégre aki végig dulakodik, annak vajmi kevés energiája marad a hajrára - már persze a koreaiak kivételével, mert ők külön szinten állnak. Egyszóval az volt a lényeg, történjék bármi, beosztom az erőm, a végén robbantok, hogy legalább az említett két riválist megelőzzem, ami sikerült is."

Az aranyérmet olimpiai rekorddal a kínai Csou Jang szerezte meg két dél-koreai riválisa, Li Eun Bjul és Park Szeung Hi előtt. A férfiaknál a dél-koreai Li Jung Szu 1500 méteren után 1000 méteren is nyert. mögött honfitársa, az ezen a távon Torinóban is második Li Ho Szuk lett az ezüstérmes, míg harmadik helyen az amerikai Apolo Anton Ohno ért célba, aki ezzel hetedik ötkarikás medálját gyűjtötte be, Vancouverben pedig az 1500-on szerzett ezüst után a másodikat. A szám egyetlen magyar indulója, Knoch Viktor a szerdai selejtezőből nem jutott tovább, s végül a 21. helyen zárt.

Forrás: AFP

Csou Jang Kína harmadik vancouveri aranyát szerezte

Az alpesi sízőknél a női szuperóriás-műlesiklást bombameglepetésre az osztrák Andrea Fischbacher nyerte. A két magyar induló közül Döme Zsófia a 36. helyen végzett, míg Berecz Anna nem ért célba.

"Örülök, hogy leértem, bár nem ez volt a legjobb futam, amit eddig mentem. Őszintén bevallom, kicsit ideges is voltam. Teljesen más volt ez, mint a korábbi versenyek, nagyon kemény volt a pálya, nagyon jeges. - mondta az újonc, mindössze 17 éves Döme a Magyar Olimpiai Bizottság honlapjának. - Nem vártam el magamtól semmilyen másodpercekben mérhető időt, az edzőmmel megbeszéltük, az a fontos, hogy jól síeljek. Tudtam, bármilyen pályán, így ezen a nehéz lejtőn is le tudok menni, ezt akartam elsősorban bebizonyítani, leginkább magamnak."

Döme a versenybíróság friss döntése alapján lehetett ott a rajtnál. Eredetileg is úgy volt ugyan, hogy ebben a számban is indulhat, de aztán a játékok nyitónapján arról érkezett hír, hogy csak műlesiklásban és óriás-műlesiklásban versenyezhet. Utóbb ez módosult annyiban, hogy a szombati versenyben mégis részt vehetett.

Berecz egyike volt annak a 15 versenyzőnek, aki kiesett a viadal során. Az esésénél kisebb térdsérülést szenvedett, de várhatóan rendbe jön a folytatásra. "Egy elvileg elég jó kezdés után hibáztam egyet. Szétmentek a léceim, ilyen előfordul ezen a havon, ezekben a számokban. A többi lány is technikai hiba miatt búcsúzott" - fogalmazott, hozzátéve, hogy kicsit bánatos, mert nagyon szeretett volna végigmenni a pályán. - Jól éreztem magam egész nap, úgy készültem, ez a mai jó menet lesz, ehhez képest így jött ki, amit nagyon sajnálok. De most az a legfontosabb, hogy elmúljon a fájdalom, s végre megint edzhessek és persze versenyezhessek."

A versenynap egyik legnagyobb hőse a svájci Simon Ammann lett, aki a 2002-es Salt Lake City-i ötkarikás játékok után Vancouverben is duplázott, ugyanis a normálsánc után nagysáncon is fölényesen nyert. Sikerével a sportág történetében elsőként lett négyszeres olimpiai bajnok egyéniben.

Sífutásban a férfiak 15+15 km-es üldözéses számában a svéd Marcus Hellner, míg a gyorskorcsolyázók férfi 1500 méteres versenyében a holland Mark Tuitert diadalmaskodott.

A vancouveri, XXI. téli olimpia szombati versenynapjának győztesei és a magyarok eredményei:
győztesek:

alpesi sí, női szuperóriás-műlesiklás:
Andrea Fischbacher (Ausztria)

gyorskorcsolya, férfi 1500 m:
Mark Tuitert (Hollandia)

rövid pályás gyorskorcsolya:
férfi 1000 m: Li Jung Szu (Koreai Köztársaság)
női 1500 m: Csou Jang (Zhou Yang, Kína)

sífutás, férfi 30 km-es üldözéses (15 km klasszikus stílus, 15 km szabadstílus):
Marcus Hellner (Svédország)

síugrás, nagysánc:
Simon Ammann (Svájc)

Magyar eredmények:
alpesi sí, női szuperóriás-műlesiklás:
36. Döme Zsófia, Berecz Anna kiesett

rövid pályás gyorskorcsolya:
férfi 1000 m: 21. Knoch Viktor
női 1500 m: 6. Huszár Erika, 23. Heidum Bernadett, Darázs Rózsát kizárták

ÉremtáblázatAranyEzüstBronz
Egyesült Államok6710
Norvégia533
Németország464
Dél-Korea441
Kanada431
Svájc4-1
Svédország312
Kína311
Ausztria223
Franciaország214
Hollandia211
Oroszország122
Ausztrália11-
Szlovákia11-
Csehország1-1
Nagy-Britannia1--
Lengyelország-31
Lettország-2-
Olaszország-13
Japán-12
Fehéroroszország-11
Szlovénia-11
Észtország-1-
Finnország-1-
Kazahsztán-1-
Horvátország--1