Nakamura tornát nyert, Karpovnak csak három remire futotta

A 22 esztendős amerikai nagymester, Hikaru Nakamura elsőségével fejeződött be San Sebastianban a tízrésztvevős, 18-as kategóriájú nagymesterverseny. Nakamura holtversenyben végzett az élen az ukrán Ruszlan Ponomarjovval, de a rájátszásban az idei amerikai bajnok győzött. A harmadik helyen egypontos hátránnyal az orosz Peter Szvidler ért célba, az első három helyezett megőrizte veretlenségét. A viadalon nagy fiaskót szenvedett el a sakkozás 12. világbajnoka, Anatolij Karpov, csak három remire futotta erejéből.

2016-ban Európa kulturális fővárosa lesz a spanyolországi San Sebastian. A felkészülés jegyében nagyszabású sakkfesztivált rendeztek, amelynek fénypontja a 18-as kategóriájú, 2682-es Élő-átlagú nagymesterverseny volt. Rajt-cél győzelmet aratott az idei amerikai bajnok, a 22 éves Hikaru Nakamura. Az eredeti stílusú nagymester 2006-ban Torinóban, és tavaly Drezdában is tagja volt a bronzérmes amerikai válogatottnak. Nakamura remek kezdés után - hat játszmából 5 pont - a hajrában csak remizett. Az ukrán Ruszlan Ponomarjov befogta őt, a szabályzat szerint villámpartik döntötték el az első hely sorsát, Nakamura kettős győzelem után a tornagyőztesnek járó trófeát vehette át. A nem hivatalos rangsorban Hikaru már a legjobb amerikai, 2730 Élő-pontnál tart.

Ponomarjovot hosszas szünet után láttuk ismét rangos tornán, megbízhatóan játszott. Az orosz Peter Szvidler csak kettő partit tudott megnyerni, ez a harmadik helyhez volt elegendő. A szenzációt az orosz exvilágbajnok Anatolij Karpov fiaskója jelentette. A sakkozás 12. világelsője hat játszmában kényszerült feladásra, három sovány remire futotta erejéből, 24,6 Élő-pontot vesztett. A torna 45 játszmájából 20 végződött döntéssel.

A verseny végeredménye:
1. Hikaru Nakamura (amerikai, 2710) 6,5 pont
2. Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2727) 6,5
3. Peter Szvidler (orosz, 2739) 5,5
4-5. Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2672) és Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2693) 5
6-7. Szergej Movszeszjan (szlovák, 2716) és Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2703) 4,5