A kanadai Amanda Reason 30.23 mp-es világrekorddal nyerte meg a női 50 méteres mellúszás döntőjét a kanadai országos bajnokságon. A mindössze 15 éves Reason nyolc századdal javította meg az ausztrál Jade Edmistone 2006-ban felállított csúcsát.

A bő két hét múlva kezdődő római világbajnokságra selejtező ob-n a tinédzser azért is alkotott maradandót, mert előtte kanadai úszó normál, azaz 50-es medencében utoljára 1988-ban ért el világrekordot, jelesül Allison Higson, aki 21 esztendeje a 200 méteres női mellúszásban döntötte meg a világ akkori legjobb eredményét.

"Az egész egyszerűen elképesztő, számomra is döbbenetes, alig tudok megszólalni" - hitetlenkedett teljesítményén maga Reason is, aki persze okkal tett így, hiszen kiemelkedő sikert mostanáig nem aratott. Villámkarrierjének eddigi "legje" 50 m mellen egy bronzérem volt, amit az ifjúsági világbajnokságon szerzett, illetve egy ezüst, amelyet a korosztályos pán-amerikai bajnokságon érdemelt ki idén januárban.

Az 50 méteres mellúszás nem olimpiai szám, a vb-k programjában 2001 óta szerepel.

30.23: Amanda Reason (kanadai), 2009.07.08., Montreal

Az olimpiai bajnok Aaron Peirsol 51.94 mp-es világcsúccsal a férfi 100 méteres hátúszás döntőjét az Egyesült Államok országos bajnokságán, Indianapolisban. A táv rekordját immár hatodszorra megdöntő 25 éves amerikai úszó Aschwin Wildeboer Faber 52.38-as csúcsát adta át a múltnak, melyet a spanyol versenyző múlt szerdán a pescarai Mediterrán Játékokon állított fel.