Hihetetlen litván hajrá a fehérvári öttusa-Vk-n

Legjobb magyar indulóként a 18 éves Kovács Sarolta a hatodik helyen zárt a székesfehérvári női öttusa Világkupa-versenyen, amelyet a szenzációsan hajrázó, a záró kombinált számot mindössze a tizennegyedik helyről kezdő litván Laura Asadauskaite nyert meg. Az olimpiai bajnok Vörös Zsuzsanna a kilencedik helyen végzett. A csapatversenyben a Kovács, Vörös, Gyenesei Leila összetételű triónk ezüstérmet szerzett.

Egy hete a budapesti férfi Világkupán a tizenkét hazai indulóból három jutott be a harminchatos döntőbe (ahol Marosi Ádám ezüstérmes, Tibolya Péter 13., Néméth Róbert 18. lett), ehhez képest székesfehérvári női Vk-n még csütörtökön sokkal jobban sikerült számunkra a selejtező.

Az A csoportban Kovács Sarolta volt a legjobb, Gyenesei Leila a 7., Bartalis Zsófia a 8., Vörös Zsuzsa a 9., Slett Emese a 16., a B csoportból Tóth Adrienn a 8., Cseh Krisztina a 9., Alekszejev Tamara a 17. helyen végezve került be a szombati döntőbe. S bár a férfi Világkupa mezőnye is nagyon erős volt a pekingi olimpia ezüst- és bronzérmesével, a hölgyeknél még rangosabb társaság jött össze. Nevezett az olimpiai bajnoki címvédő német Lena Schöneborn, a pekingi második helyezett brit Heather Fell, az Athénban olimpiai bajnok Vörös Zsuzsanna, valamint az elmúlt két vb-n egyéniben győztes francia Amélie Cazé is.

A döntőben Cazé a vívásban remek teljesítménnyel rukkolt ki, a mérlege 28 győzelem/7vereség lett, ezt a többiek megközelíteni sem tudták. A mieink közül Cseh forgatta a legjobban a párbajtőrt, 21/14-gyel négyes holtversenyben a negyedik helyen végzett a számban, Kovács és Vörös 20/15-ös, Tóth 19/16-os, Bartalis 17/18-as, Alekszejev 15/20-as, Gyenesei 11/24-es, Slett 10/25-ös mérleggel zárt.

A tavalyi budapesti vb-n hatodik helyezett, s a pekingi olimpiára is kijutott Gyeneseitől ez a vívás bizony elkeserítő produkció volt... Arra persze lehetett számítani, hogy az úszás az ő száma lesz, ezt meg is nyerte (2:09,42 perc), mégpedig Kovács (2:12,60), Caze (2:12,75) és Vörös (2:16,77) előtt. Slett a 17., Tóth a 25., Cseh a 26., Alekszejev a 28., Bartalis a 29. időt tempózta. Két szám után is Caze állt az élen 2280 ponttal, a lengyel Czwojdzinska 2096-tal, Kovács Sarolta 2092-tal, Vörös Zsuzsanna 2040-nel követte. Cseh a 13., Tóth a 17., Gyenesei a 18., Bartalis a 23., Alekszejev a 27., Slett a 32. helyen állt.

A lovaglás meglepően jól sikerült a mezőnynek, mert amellett, hogy hatan szerezték meg a maximális 1200 pontot - köztük Vörös is -, 1100-nál kevesebbel senki sem zárta a számot. Kovács sem vert akadályt, csak büntetőidőt kapott, így 1092 ponttal gazdagodott. Tóth és Cseh 1180, Bartalis és Alekszejev 1160, Slett 1120, Gyenesei 1100 pontot írhatott hozzá az addigi eredményéhez. Caze lova öt akadályt lehúzott (1100), de három szám után is a francia versenyző vezetett (3380). Mögötte viszont sűrűbb lett a mezőny: a futást és a lövészetet ötvöző kombinált számban Kovács (3284), Czwojdzinska (3276), Vörös (3240), a brit Heyer (3232) és Spence (3184), valamint az orosz Grecsicsnyikova (3184) támadhatta előnyös pozícióból a világbajnokot. (Cseh a 11., Tóth a 16., Gyenesei a 22., Bartalis a 23., Alekszejev a 26., Slett a 35. helyet foglalta el.)

Ám a kombinált szám sajátossága, hogy a mezőny hátsóbb részéből is fel lehet futni a dobogóra, így Schöneborn a 9., a liván Laura Asadauskaite a 14., s még a kiváló futó Fell a 18. helyen állva is bízhatott a nagy előrelépésben. Azt tudtuk, hogy az idén bevezett új szám a teljes nemzetközi mezőnyben Asadauskaitének fekszik a legjobban, akinek korábban egy ízben tizenhat másodperc is elegendő volt arra (!), hogy a lövészet egyik sorozatában mind az öt célt eltalálja, és villámgyorsan tovább fusson.

S a litvánok 2007-es egyéni vb-bronzérmese most is szenzációsan abszolválta a számot: 11:52,08 perc alatt teljesítette a három lövészettel megspékelt 3000 méteres távot, ezzel elsőként ért be a célba, a tizennegyedik helyről megnyerve a Világkupa-versenyt! A kombinált számban az óriási fölényét mutatja, hogy a második legjobb eredmény, a lengyel Paulina Boeniszé is csak 12:33,64, a harmadik pedig, Grecsicsnyikováé, 12:38,33 lett. Caze ebben a számban a 14. helyen zárt (13:12,46), s végeredményben legalább az ezüstöt megmentette magának, a bronz pedig Grecsicsnyikovának jutott. Legjobb magyarként a mindössze 18 éves, de váltóban tavaly már felnőtt világbajnok, emellett junior világ- és Európa-bajnok Kovács Sarolta hatodik lett. Vörös Zsuzsanna kilencedikként zárt, míg a mezőny másik olimpiai bajnoka, Schöneborn csak a 14. helyet szerezte meg.

A kombinált számban egyébként Kovács 17. (13:18,86), Tóth 18. (13:18,89), Gyenesei 19. (13:20,38), Vörös 20. (13:29,25), Cseh 26. (13:47,44), Bartalis 31. (14:13,38), Alekszejev 32. (14:25,54), Slett 35. (14:54,69) lett.