Odesszában az izraeli Borisz Gelfand győzelmével fejeződött be a 16 résztvevős, kieséses rendszerű III. ACP Rapid Világkupa. Az elődöntőbe Gelfand mellett még három orosz nagymester, Alekszandr Griscsuk, Peter Szvidler és Dmitrij Jakovenko került be. Griscsuk és Szvidler azonban azonos ágon küzdött, a csatát a rutinosabb Peter nyerte meg. Gelfand a "hirtelen halál" játszmában győzött Jakovenko ellen, majd a döntőben az esélyes állásokban sokat hibázó Szvidler ellen 3-1-re nyert.

Harmadszor rendezték meg Odesszában a Profi Sakkozók Szövetségének 16 résztvevős, kieséses rendszerű rapid Világkupáját. A 16 résztvevő kieséses rendszerű viadalára a gazdasági válság rányomta bélyegét, a 2007-es győztes Lékó Péter még 40 ezer dollárt kapott, s tavaly az azeri Tejmur Radzsabov is hasonló összegnek örülhetett a 136 ezer dolláros díjalapból. A harmadik viadalon a díjalap csak 57 ezer dollár volt, a győztes 10 ezer dollárt kapott.

A nagymesterek két-két, 20-20 perc gondolkodási idejű partiban mérték össze erejüket, és lépésenként még 5-5 másodperc extraidővel gazdálkodhattak. Amennyiben a csata 1-1-re végződött, akkor 3-3 perc és 2-2 másodperc lépésenkénti plusz mellett játszották a rájátszást. Újabb döntetlen eredmény után a "hirtelen halál" partira került sor, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce volt, de utóbbinak a döntetlen is a továbbjutást, illetve a végső győzelmet jelentette.

Tizenhárman az ACP ranglistájáról kaptak meghívást, a lemondások, a túlzsúfolt versenyprogram miatt a korábbinál kevesebb szupernagymester játszott, hárman szabadkártyával vehettek részt. A kommentátor az örökifjú Viktor Korcsnoj volt.

A nyolcaddöntőben elvérzett a franciák legjobbja, Etienne Bacrot. A sakkozás 12. világbajnoka, Anatolij Karpov honfitársától, Peter Szvidlertől csak a villámpartikban maradt alul. A nyolc között a várt eredmények születtek. A sorsolás szeszélye folytán az orosz válogatott oszlopos tagjai, Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk az elődöntőben küzdöttek meg egymással, a rutinosabb nagymester győzött, míg a másik ágon a júniusban 41. életévét betöltő izraeli Borisz Gelfand jobban bírta a "hirtelen halál" parti izgalmait, mint a 24 éves Dmitrij Jakovenko.

A négyjátszmás döntő két remivel kezdődött, majd Gelfand kettős, szerencsés győzelemmel ért célba. Szvidler fölényesen állt a harmadik partiban, de sorozatos hibákkal bukta el a játszmát. Nyerőesélyes pozícióban fonalas mattot nézett el a negyedik összecsapás során.

A nyolcaddöntő eredményei:
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2748) - Pavel Eljanov (ukrán, 2693) 2 - 0
Alekszandr Mojszejenko (ukrán, 2690) - Etienne Bacrot (francia, 2728) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Szergej Movszeszjan (szlovák, 2747) - Pavel Tregubov (orosz, 2628) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Anatolij Karpov (orosz, 2644) - Peter Szvidler (orosz, 2726) 1,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, 1 - 0, döntetlen)
Mikhail Gurevics (török, 2613) - Dmitrij Jakovenko (orosz, 2753) 0,5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Jurij Drozdovszkij (ukrán) - Arkadij Naiditsch (német, 2700) 1 - 3 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, 0 - 1)
Jevgenyij Najer (orosz, 2669) - Borisz Gelfand (izraeli, 2733) 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)
Vugar Gasimov (azeri, 2730) - Zafir Efimenko (ukrán, 2682) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)

A negyeddöntő eredményei:
Alekszandr Griscsuk - Mojszejenko 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Szergej Movszeszjan - Peter Szvidler 1,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1)
Dmitrij Jakovenko - Arkadij Naiditsch 3 - 2 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
Borisz Gelfand - Vugar Gasimov 2 - 0

Az elődöntő eredményei:
Alekszandr Griscsuk - Peter Szvidler 0,5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Dmitrij Jakovenko -Borisz Gelfand 2 - 3 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, 1 - 0, 0 - 1)