A sakkot szeretők márciusban a bőség zavarában szenvednek. Linaresben  az esztendő második versenyének hajrája kezdődik meg. Budvában március 5-én kezdődik a 10. férfi, Szentpéterváron 7-én a 9. női Európa-bajnokság. A férfiak mezőnyéből 22-en kvalifikálják magukat a Világkupára, a nőknél tizennégyen vívják ki a jogot a kieséses rendszerű vb-n való részvételre. A férfiaknál Berkes Ferenc a 24., a nőknél válogatottunk éltáblása, Hoang Thanh Trang a kilencedik kiemelt. Meglepő módon az Eb-vel azonos időpontban, március 6. és 19. között  Isztambulban rendezik meg a női Grand Prix-sorozat első versenyét, tizenketten ülnek sakkasztalhoz. Március 14-től Nizzában a hagyományos Amber-versenyre kerül sor, a 12 fős viadalon Viswanathan Anand, Veszelin Topalov, Vlagyimir Kramnyik, Vaszilij Ivancsuk, Magnus Carlsen mellett Lékó Péter is sakkasztalhoz ül.

Az első Európa-bajnokságot 2000-ben az olaszországi Saint Vincentben rendezték meg. A 120 résztvevő, a neves sakkozók távolmaradása miatt sokan borúlátóan ítélték meg a bajnokság jövőjét.

Az orosz Pavel Tregubov győzött. Egy év múlva Ohridban csatáztak a férfiak és Polgár Judit, a nők versenyét Varsó rendezte meg. Az Eb-nek már komoly tétje volt, mert a női és férfi kieséses rendszerű világbajnokságra lehetett részvételi jogot szerezni. Az izraeli Emil Szutovszkij holtversenyben végzett az élen, párosmérkőzésen legyőzte az ukrán Ruszlan Ponomarjovot és lett bajnok. Polgár Judit a győztesektől fél ponttal elmaradva holtversenyben végzett harmadik helyen, majd leszorult a dobogóról, mert a rájátszáson kikapott a grúz Zurab Azmaiparasvilitől. Világbajnoki résztvevő lett Gyimesi Zoltán is, Almási Zoltán a rájátszáson ezt nem tudta kiharcolni. Hetes holtversennyel zárult a női viadal, a román Christina Foisor lett a győztes.

2002-ben Bakuban a lengyel Bartlomiej Macieja ért elsőként a célba. Várnában hazai siker született, Antoaneta Sztefanova végzett az élen. Egyik viadalnak sem volt magyar résztvevője. Egy év múlva Isztambul volt a házigazdája mindkét bajnokságnak. Meglepetésre az erős mezőnyben a FIDE alelnöke, Zurab Azmaiparasvili győzött, Ruck Róbert feledhető teljesítményt nyújtott. A nők viadalán a svéd Pia Cramlingot holtverseny után ünnepelték bajnokként, a litván Viktorija Cmilyte ellen nyerte meg a meccset.

Antalyában az ukrán Vaszilij Ivancsuk és a boszniai Predrag Nikolic végzett az élen, Ivancsuk vehette át a bajnoknak járó kupát. Drezdában csatáztak a hölgyek, az orosz Alekszandra Kosztenjuk és a holland Peng viaskodását előbbi nyerte meg. 2005-ben Varsóban a férfiak viadalára került sor, a román Liviu-Dieter Nisipeanu diadalmaskodott, az azeri Tejmur Tadzsabov és az örmény Levon Aronjan előtt győzött. Balogh Csaba a 21., Cao Sang a 27. helyen végzett, ami számukra a Világkupán való részvétel jogát jelentett. A nők versenyét Kisinyovban rendezték meg. A 16 éves ukrán Katyerina Lahno és az orosz Nagyezsda Koszinceva versengése ukrán győzelmet hozott. Vajda Szidónia 47., Rudolf Anna az 59. lett a nagyon erős mezőnyben.

2006-ban Kusadasi mindkét bajnokságnak rendezője volt. Meglepetésként a horvát Zdenko Kozul végzett az élen, fél ponttal megelőzte Vaszilij Ivancsukot. Ismét teljesítette célkitűzését Balogh Csaba, 17. helyezésével továbbjutott a 2007-es Világkupára. A nőknél nagy hazai sikernek örültek a szervezők, Jekatyrina Atalik győzelmét ünnepelhették. Két éve Drezdában francia siker született, Vladiszlav Tkacsijev bírta legjobban idegekkel az élen előálló hetes holtverseny rájátszását. Szép számmal játszottak sakkozóink. Almási Zoltán fél ponttal ért el kevesebbet a győztesnél, 11. lett, és résztvevője a Világkupának, Héra Imre a 32. helyezése is végül kvótát ért. Ruck Róbertnek nagy küzdelmek során megszerzett 7 pontja végül kevésnek bizonyult. Rekordot döntött a résztvevők száma, 402-en ültek sakkasztalhoz, és a 11 forduló során a párosításnak is döntő szerep jutott. A nők viadalán az orosz Tatjana Koszinceva szenzációs eredménnyel győzött, 10 pontot szerzett, kétpontos előnnyel ért célba. Vajda Szidónia a 26., Rudolf Anna a 41. helyen végzett. Anna nagymesteri normát teljesített.

Tavaly Plovdivban a rajtlistán a 31. helyre rangsorolt holland Szergej Tivjakov győzelmével ért véget a férfiak viadala. A tulipánosok honi rangsorában csak harmadik, egykori szovjet-orosz sakkozó a "surranópályán" ért célba. Veretlen maradt, 2793-as performance-eredménye tiszteletet parancsol, ahogy 22,2 Élő-pont gyűjtése is. Nagy balsiker volt a negyedik helyre rangsorolt Almási Zoltán ötvenszázalékos eredménye, Balogh Csaba és Erdős Viktor óvatos játéka sem vezethetett sikerre.

Pályafutása során másodszor nyert kontinens-bajnokságot a 19 éves Katyerina Lahno. A torinói sakkolimpián aranyérmes ukrán válogatott tagja három éve nyert először. Az utolsó fordulóban botlott az élmezőny doyenje, a svéd Pia Cramling, ahogy a holland Peng is. Olimpiai válogatottunk éltáblása, Hoang Thanh Trang győzelemmel búcsúzott, 19. helye komoly csalódást jelentett.

Budvában 318 résztvevő játszik a 11 fordulós, svájci rendszerű viadalon. Kilenc magyar sakkozó játszik. Berkes Ferenc 2651 Élő-ponttal a 24., Erdős Viktor 2583-mal a 77., Ruck Róbert 2558-cal a 107., Héra Imre 2527-tel a 125., Bérczes Dávid 2513-mal a 131., Prohászka Péter 2512-vel a 134., Szabó Krisztián 2508-cal 137., BánuszTamás 2501-gyel a 142, míg Papp Petra 2134-gyel a 284. a rajtlistán. Hatvankét résztvevőnek több, mint 2600 az Élő-pontja.

A top 25 listája:
Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2702), Vlagyimir Akopjan (örmény, 2700), Arkadij Naiditsch (német, 2693), Vlagyimir Malahov (orosz, 2692), Alekszej Drejev (orosz, 2688), Nyikita Vitjugov (orosz, 2687), Viorel Bologan (moldáv, 2687), Szergej Tivjakov (holland, 2685), Ivan Cseparinov (bolgár, 2679), Alekszandr Motiljev (orosz, 2676), Alekszandr Arescsenko (ukrán, 2673), Andrej Volokityin (ukrán, 2671), Artyom Tyimofejev (orosz, 2671), Baadur Zsobava (grúz, 2669), Laurent Fressinet (francia, 2666), Gadir Guszejnov (azeri, 2661), Ivan Szokolov (holland, 2657), Erneszto Inarkijev (orosz, 2656), Borisz Gracsev (orosz, 2655), Borisz Szavcsenko (orosz, 2654), Jevgenyij Postny (izraeli, 2652), Berkes Ferenc (2651), Borki Predojevic (boszniai, 2650).

120 ezer euró az Európa-bajnokság teljes díjalapja, a győztes 15 ezer euróval gazdagodik. A technikai értekezletet március 5-én tartják, másnap indulnak a sakkórák. A hetedik forduló után lesz szabadnap, a rapid rájátszásra március 18-án kerül sor. Játszmánként 90-9a perc gondolkodási időt kapnak 40 lépésre a résztvevők, majd 30-30 percet a parti befejezéséig és lépésenként 30-30 másodpercet.

Isztambulban március 6. és 19. között a női Grand Prix-sorozat első versenyét rendezik meg. Örvendetes, hogy a gazdasági válság miatt oly nehéz időszakban némi hezitálás után a FIDE és a Global Chess mégis megrendezi a női GP-t is. Nehéz azonban megmagyarázni, hogy női viadalokban oly szegény időszakban miért az Eb idején szervezik meg a tornát. Három exvilágbajnok is játszik, Maja Csiburdanidze, Zsu Csen és Antoaneta Sztefanova. A kínai Hou Ji-fan tavaly Nalcsikban, a kieséses rendszerű vb-n döntőt játszott.