Drezdában, a 38. sakkolimpia hatodik fordulójában férficsapatunk 2,5-1,5-re győzött Kolumbia ellen. Lékó Péter sötéttel, Berkes Ferenc világossal nyert, Balogh Csaba remizett, Polgár Judit meglepetésre világossal játszva vereséget szenvedett. A játéknap rangadóját a címvédő örmények megnyerték az azeriek ellen, és átvették a vezetést. Következő meccsüket az angolok ellen 3-1-re győztes oroszokkal vívják. Női válogatottunk nagy csata után 2,5-1,5-re kikapott az éllovas kínai együttestől. Hoang Thanh Trang, Vajda Szidónia és Mádl Ildikó játszmája döntetlennel zárult, Rudolf Anna sötéttel kapitulációra kényszerült. Lékóék következő meccsüket az Egyesült Államok legjobbjaival játsszák, női csapatunk Mongóliával mérkőzik meg.

A vártnál kisebb arányban győzött férficsapatunk Kolumbiával szemben. Pár perc játék után kiderült az 59. helyre rangsorolt ellenfél taktikája, a világossal játszó sakkozóik sorozatos cserékre törekedtek, míg sötéttel a csodában reménykedtek.

Sokkolta a drukkereket, hogy Balogh Csaba játszmája mindössze 14 lépésig tartott, a 30 lépése szabályt "kijátszva" lépésismétléssel remiztek. Meglepő, hogy a bajnoki ezüstérmes nagymesterünk nem tudott más nyitást megjátszani, mint a spanyol megnyitásban a berlini változatot. Berkes Ferenc sokkal jobb stratégiával készült a sakkolimpiára, váratlan megnyitások, egészséges kockázatvállalás jellemzi játékát, és jutalma a harmadik győzelme volt.

Az éltáblán Cuertas a spanyol megnyitásban a cserevarival próbálkozott, de Lékó Péter futópárjával igazi mintajátszmát alkotott. A világos vezérszárny sebezhető volt, a sötét király betört a meggyengült mezőkön és Péter győzelme egyúttal a végső sikert is jelentette.

Biztosra vettük, hogy Polgár Judit világossal nyerni fog. Escobar a szicíliai védelemben a Kalasnyikov-változatot játszotta meg, ahol nagymesternőnk kicsi, de tartós előnyhöz jutott. Escobar minőséget áldozott, és kötött gondolkodási idő mellett a tábla mellett korántsem volt könnyű az esélyeket pontosan értékelni. Judit túlbecsülte lehetőségeit, túlzottan bízott abban, hogy a kolumbiai sakkozó nagy időzavarba került. Veszélyérzete cserben hagyta, a sötét futópár nagy erőre kapott és Judit a 65. lépésben feladásra kényszerült.

Kolumbia (7, 13) - Magyarország (7, 13) 1,5 - 2,5
Cuertas Jaime Alexander (2489) - Lékó Péter (2747) 0 - 1 (Spanyol megnyitás, 43)
Polgár Judit (2711) - Escobar Forero Alder (2482) 0 - 1 (Szicíliai védelem, 65)
Barrientos Sergio (2450) - Balogh Csaba (2616) döntetlen (Spanyol megnyitás, 14)
Berkes Ferenc (2645) - Uribe Mauricio (2414) 1 - 0 (Réti megnyitás, 34)

Meglepő volt, hogy az angol csapatban Michael Adams sötéttel a szabadnap után sem vállalta a játékot Vlagyimir Kramnyik ellen. Az angolok legjobbját az előző két fordulóban elszenvedett veresége láthatóan megviselte, Magnus Carlsen és Fabiano Caruana is nyert ellene.

Nigel Short nem túl nagy meggyőződéssel játszott az orosz exvilágbajnokkal szemben, nem lehetett kétséges az eredmény, Kramnyik négy remi után először nyert. Beváltotta a hozzá fűzött reményeket Dmitrij Jakovenko, az újonc öt partiból 4 pontnál tart.

Jól küzdött a német válogatott és értékes döntetlent harcolt ki az ukránokkal szemben. Arkadij Naiditsch kicsit rosszabb pozícióját hősies védekezéssel mentette remire. A forduló rangadóját a tavalyi Európa-bajnokság ezüst és bronzérmese, az örmény és az azeri válogatott vívta.

A címvédő örmények a tőlük megszokott fegyelmezett játékkal nyertek, a meccs hőse a rangidős Vlagyimir Akopjan volt. Feljavultak a franciák, minimális győzelemmel tartják a lépést az indiai, a kínai és az izraeli sakkozók. Másodszor botlottak a bolgárok. Hiába nyert az éltáblán Veszelin Topalov és remizett Ivan Cseparinov, a másik két játszmát elbukták.