Vágólapra másolva!
Leonban július 6. és 8. között a sakkozás négy exvilágbajnoka játszik a hagyományos tornán. A világranglistát vezető, ötszörös tornagyőztes indiai Viswanathan Anand, a bolgár Veszelin Topalov, az ukrán Ruszlan Ponomarjov és az üzbég Rusztam Kaszimdzsanov csatázik a rapidversenyen.  Irányított sorsolás dönti el az elődöntőben a párosítást, a négyjátszmás párharcok két győztese a döntőt július 8-án vívja meg, 2-2 esetén villámpartik következnek.

Huszadszor rendeznek a spanyolországi Leonban nemzetközi sakktornát. A kezdeti körmérkőzéses, klasszikus versenyformát 1998-ban váltotta fel az "advanced chess", a haladó sakknak elkeresztelt lebonyolítás. Garri Kaszparov úgy gondolta, hogy a számítógép használata kizárja az elnézésekből adódó esetleges nagy hibákat, a sakkvakságot, és a szupernagymesterek minél magasabb színvonalú játszmákat játszhatnak.

A profi világbajnok Kaszparov a bolgár Veszelin Topalovval játszott egy tízjátszmás páros mérkőzést, ahol a küzdő feleknek 1-1 óra gondolkodási idejük volt. A profi világbajnok 5,5-4,5 arányban nyert, de a meccs után már korántsem volt elragadtatva saját ötletétől. Zavarta, hogy többet foglalkozott a súgó programmal, jobban tette volna, ha csak saját ötleteire támaszkodik. Egy év múlva vissza is utasította Viswanathan Ananddal tervezett mérkőzést, a "beugró" Anatolij Karpov megsemmisítő vereséget szenvedett, 5-1-re kapott ki. Hét éve rendeztek először négyes tornát, Polgár Judit Anandtól csak rájátszásban, rapid partiban vesztett, a döntőben az indiai nagymester Alekszej Shirov ellen győzött.

2001-ben Anand harmadszor ünnepelt tornagyőzelmet. A négyjátszmás döntőben az indiai világbajnok a hazai pályán küzdő Alekszej Shirovval szemben már a harmadik parti után megszerezte a végső sikert biztosító 2,5 pontot. Shirov nem tudott igazi ellenállást kifejteni, az elődöntőben Lékó Péter sokkal jobban megszorongatta Anandot, az orosz huszárjátékban remek partiban verte az indiai világelsőt, nagymesterünknek ez volt az első nyerése Anand ellen.

A rapid meccs végül 2-2-re végződött, majd a rájátszásban nyert "villámkezű" Vishy.
Öt éve Vlagyimir Kramnyik és Anand hatjátszmás párosmérkőzést játszott, az orosz világelső 3,5-2,5-re nyert, öt remi mellett a harmadik partiban aratott győzelmet. 2003-ban a rendezők belátták, hogy rapid tempó mellett teljesen fölösleges a számítógépes programok használata. Meglepő fordulatokkal fejeződött be a 4 résztvevős rapidverseny. Már az első két elődöntő során, Topalov-Karjakin, illetve a Ponomarjov-Vallejo Pons mérkőzéseken is több durva elnézést, kihasználatlan esélyt, elhibázott lehetőséget láttunk. Végül Ponomarjov a döntőben óriási mázlival 2,5-1,5-re legyőzte Topalovot.

2004-ben két világklasszis szupernagymester és két ifjú titán csatáját követhettük nyomon. A négyszeres olimpiai és négyszeres orosz bajnok Peter Szvidler újonc volt a spanyol városban, a torna első számú esélyesének számított. Látszólag simán verte a házigazdák kedvencét, Francisco Vallejo Ponst, de a meccs után tartott sajtótájékoztatón a sportszerűségéről híres orosz nagymester nem rejtette véka alá, hogy az első és a negyedik játszmában szerencséje volt. Shirov alaposan megszenvedett az azeri Tejmur Radzsabovval szemben, csak a "hirtelen halál" parti megnyerésével tudta megadásra kényszeríteni ellenfelét. A döntőben Szvidler már a 13. lépésben kikapott az első játszmában, Shirov 3,5-0,5-ös győzelmet aratott.

Két éve ismét játszott a rapid sakkozás királya, Viswanathan Anand. Címvédő jogán Alekszej Shirov szerepelt, a FIDE világbajnoka, Rusztam Kaszimdzsanov és a norvég csodagyerek, Magnus Carlsen részvétele tette érdekessé a tornát. A viadal meglepetéssel kezdődött, Shirov két világos játszma elvesztésével 3-1-re kikapott Kaszimdzsanovtól. Anand könnyedén érvényesítette a papírformát. A trónkövetelőnek kikiáltott Magnus Carlsen nem bírt a rutinos indiai exvilágbajnokkal, 3-1-re kapott ki. A döntőben Anand nagy küzdelemben 2,5-1,5-re győzte le Kaszimdzsanovot. Az indiai exvilágbajnok vereséggel kezdte a párosmérkőzést, majd egyenlített. A harmadik partiban az üzbég világbajnok egyszerű nyerést hagyott ki. A döntő játszmában Anand tisztet áldozott három gyalogért, és az összekötött szabadgyalogok feltartóztathatatlanok voltak.

Tavaly ismét bemutatkozott egy újonc, a kubaiak legjobbja, Lazaro Bruzon kapott meghívást. A négyszeres győztes Viswanathan Anand a torinói sakkolimpián nagyon is feledhető teljesítményt nyújtott. Veszelin Topalov újabb szófiai sikerét követően riválisaival ellentétben pihenten ülhetett sakkasztalhoz. Topalov könnyedén "intézte el" a helyiek kedvencét, Paco-t, azaz Francisco Vallejo Pons-t. Már a harmadik parti után megszerezte a továbbjutást jelentő 2,5 pontot, a negyedik játszmát nagyon csúnyán elbukta. Anandot láthatóan megviselte torinói balsikere, Bruzon elleni négyjátszmás rapid meccsén csak négy döntetlent ért el, s jöhetett a ráadás, az 5-5 perces villámpartik döntöttek. Az elsőt a kubai nyerte, az indiai exvilágbajnok egyenlített. Végül Anand a negyedik snellpartiban győzött, de enyhén szólva is kalandos körülmények között.

A döntőben így a világranglista első és második helyezettje csapott össze. A párharcot Topalov kezdhette világos színnel, de kedvezőbb pozícióját nem tudta nyerésig fokozni. A második partiban a spanyol megnyitás berlini változata került terítékre, és Anand ellenfele hathatós segítségével ledöntötte a "berlini falat". Szembetűnő volt, hogy az indiai exvilágbajnok milyen gyorsan játszott. Békésebb húrokat pengettek a harmadik játszmában, majd Anand tetszetős pozícióból végül csak remizett a negyedikben, de ez is elegendő volt sikeréhez.

Az idei viadalra négy exvilágbajnok kapott meghívást. A világranglistát vezető indiai Viswanathan Anand immár ötszörös tornagyőztesként ül sakkasztalhoz. A bolgárok bajnoka, Veszelin Topalov kétszer már döntőt játszott Leonban, de Ponomarjovtól és Anandtól is kikapott. Az ukránok exvilágbajnoka másodszor szerepel a spanyol városban. Az üzbég Kaszimdzsanov két éve a döntőben alaposan megizzasztotta Anandot. A nagymesterek négyjátszmás meccset játszanak, 2-2 esetén villámpartik döntetnek a továbbjutásról, illetve a tornagyőztesről. Az exvilágbajnokok 20-20 perces gondolkodási idővel rendelkeznek, és lépésenként 10 másodpercet kapnak még. Irányított sorsolás után az elődöntőket pénteken és szombaton játsszák le, majd a két győztes vasárnap mérkőzik meg egymással. Négy-négy partiban mérkőznek meg, 2-2 esetén villámpartik következnek, 4-4 esetén a "hirtelen halál" játszma dönt.

A résztvevők:
Viswanathan Anand (indiai 2792)
Veszelin Topalov (bolgár, 2769)
Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2706)
Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2683)