Máté Gábor 64,71 méterrel az ötödik helyen végzett diszkoszvetésben az oszakai atlétikai világbajnokságon, Kővágó Zoltán csak kilencedik lett. A döntőben gyorsan kiderült, hogy a két magyar közül Mátétól várható jobb szereplés, az olimpiai ezüstérmes Kővágó 63,04 méteres dobásával nem került be a nyolc közé. A 28 éves Máté a harmadik sorozatban érte el legjobbját, a 64,71 métert. A számot az idei világranglistán éllovas észt Gerd Kanter nyerte 68,94-gyel, az olimpiai bajnok és kétszeres vb-aranyérmes litván Virgilijus Alekna nem került dobogóra.

A két magyar közül Máté kezdett jobban, 64,26 méterrel az első sorozat után a negyedik helyen állt, az olimpiai ezüstérmes Kővágó Zoltán csak 58,33-at ért el. Az élre az idei világranglistát 72,02-vel vezető észt Gerd Kanter állt 64,89-cel.

A második és harmadik körben összesűrűsödött a mezőny, Máté 62,82-vel folytatta, Kővágó pedig 63,04-re javított, de ez kevésnek bizonyult a nyolc közé jutáshoz. Harmadik dobását ugyanis elrontotta (55,86), így kellemetlen meglepetésre búcsúzott. Máté 64,71-gyel az ötödik helyen került tovább, mivel a kétszeres címvédő litván Virgilijus Alekna 65,24-gyel megelőzte.

"Nem tudom, mi történt, ennél sokkal jobb formában vagyok" - mondta Kővágó. "A 63 nem rossz eredmény, de nagyon sűrű a mezőny. Érdekes eredmények születnek, Alekna mindig simán dobálja a 70 felettieket, most meg 63-ba beleordított, s velem együtt kiesett az egész évben jól versenyző lengyel Malachowski, meg a spanyol Pestano is. Nem akarom ezt a teljesítményt a motorbalesetemre fogni, de úgy tűnik, sok volt az a négy hónap kihagyás."

A negyedik sorozatban egyre többen kerültek 65 fölé, sőt a tavalyi Eb-n második Kanter megrázta magát, s 68,94-gyel biztosította be vezetését. Őt a súlylökésben negyedik helyen zárt holland Rutger Smith (66,42) és a kétszer is 65,59-et elérő német Robert Harting követte.

Máté 63,09-cel és egy érvénytelennel folytatta. Kanter továbbra is vezetett, az Eb-ötödik Harting viszont 66,68-cal Smith elé került. A 28 éves Máté utolsó kísérlete ismét érvénytelen volt, ezzel az ötödik helyen zárt, amely pályafutása eddigi legjobb eredménye.

"Kezdetnek nem rossz, főleg az olimpia előtt" - értékelte teljesítményét Máté Gábor, a békéscsabai CSASE atlétája. "Az volt a cél, hogy vegyem biztosan a selejtezőt, majd jussak be a nyolc közé, ahol már minden egyes helyezés ajándék. Méterben talán lehetett volna kicsit több, de a lényeg a stabilitás, s én ebben az évben megtanultam biztosan 65 körül dobni. Egy kis technikai hiba kijavításával erre még rá tudok tenni, és szeretnék előrelépni az olimpián."

Az utolsó körben már nem változott a sorrend, mivel az olimpiai bajnok Alekna tovább gyengélkedett. Ezzel megszakadt az 2005 augusztusa óta tartó sorozata, azóta nem talált legyőzőre, 37 versenyt nyert meg egymás után. Kanter 44 viadal közül most másodszor tudta legyőzni. Harting második és Smith harmadik helye ugyancsak meglepetés, mindketten először szereztek érmet nagy világversenyen.

"Hatalmas meglepetés Alekna, ahogy nevezik, 'A Gép' szereplése, hiszen ő mindig szórni szokta a 70 métereket" - mondta Máté. "Az az igazság, hogy az egész vb alatt nem láttuk az edzőpályán. Kis szerencsével talán őt is megfoghattam volna. Szintén meglepetés Harting és Smith érmes helyezése, Harting csak német versenyeken indult, Smith pedig talán egy diszkoszviadalon idén."

Ami a többi versenyszámot illeti, Jelena Iszinbajeva világcsúcs nélkül szerzett ismét aranyérmet. Az orosz Iszinbajeva 4,80 méterrel diadalmaskodott, majd megpróbálkozott saját, 5,01 méteres világrekordjának megdöntésével, de sikertelenül.

A kalapácsvető Divós Katalin kiesett a selejtezőben (59,45 m).

Férfi 3000 m akadályon hármas kenyai siker született, de ezúttal megfordult az athéni olimpia sorrendje, az aranyérmet Brimin Kiprop Kipruto szerezte meg 8:13.82 perccel Ezekiel Kemboi előtt.

A nőknél 800 méteren az idei legjobb idővel rendelkező kenyai Janeth Jepkosgei szinte azonnal élre állt, s igyekezett lerázni a többieket. Az oroszok nem is tudták tartani vele a lépést, a marokkói Hasna Benhassi és Maria Mutola azonban megpróbálta befogni. A célegyenesbe fordulva a táv korábbi egyeduralkodója, a mozambiki Mutola "félrelépett", s összeesett, éppen egy fotóson landolva. Jepkosgei megnyújtotta lépteit, s 1:56.05 perccel, a világ idei legjobbjával nyert Benhassi előtt. Harmadiknak a spanyol Mayte Martinez érkezett. Mutola azzal vigasztalhatta magát, hogy kilencedik vb-jén nyolcadszor futott a döntőben, s ezzel csúcstartó.

Női távolban három orosz atléta végzett az első három helyen, a győzelmet Tatyjana Lebegyeva szerezte meg 7,03 méterrel.

Férfi 400 m gáton az amerikai Kerron Clement 47.62 mp-cel győzött a dominikai Felix Sanchez előtt (48.01).

3. Szvetlana Feofanova (Oroszország) 4,75

Szerdán magyar versenyző nem lesz érdekelt az oszakai atlétikai világbajnokság. Az ötödik napon öt döntőt rendeznek. A férfiaknál magasugrásban és 1500 méteren, a nőknél 100 m gáton, 400 méteren és diszkoszvetésben hirdetnek győztest.

A csütörtök ismét magyarok nélkül telik majd, pénteken viszont hárman is pályára lépnek: a tízpróbázó Zsivoczky Attila, a gerelyhajító Olteán Csongor és a magasugró Győrffy Dóra.