Vágólapra másolva!
Hétfőn Melbourne-ben elkezdődnek a 128-as főtábla küzdelmei az idei első Grand Slam-tornán, az ausztrál nyílt teniszbajnokságon.

A nőknél tavaly többségében egyértelműnek tűnt a nagyobb versenyek forgatókönyve, valóságos csodával ért fel, ha nem az orosz tenisz-zsenik döntötték el az elsőséget. Hol van már az az idő amikor Justine Henin-Hardenne és Kim Clijsters vetélkedett egymással? A két belga klasszis ugyanis hosszú ideje sérült, s nem indulnak Melbourne-ben. Tavaly - leszámítva Henin-Hardenne melbourne-i diadalát - végig az oroszok diktálták a tempót: Párizsban Anasztaszja Miszkina, Wimbledonban Marija Sarapova, a US Openenen pedig Szvetlana Kuznyecova vitte el a pálmát.

Közülük Sarapova tűnik most favoritnak. Természetesen nem szabad megfeledkezni az amerikai Williams testvérekről, Serenáról és Venusról sem: ha megy nekik a játék, kevesen tudják megállítani őket. Mellettük az ugyancsak amerikai Lindsay Davenport is a favoritok közé tartozik, s ha nem retten meg a nagy lehetőségtől, akár a francia Amélie Mauresmo is megnyerheti élete első GS-tornáját.

A férfiaknál csupán az a kérdés, hogy meg tudja-e állítani bárki is a címvédő Roger Federer nagy menetelését. A svájci szuperklasszist méltán tartják a legendás Pete Sampras utódjának, ugyanis az elmúlt esztendőben a Roland Garros kivételével három Grand Slam-tornát nyert meg, aztán Houstonban, a Mesterek-kupáján is bebizonyította, hogy jelenleg nincs jobb teniszező nála a földkerekségen.

Federer 23 mérkőzésen győzött sorozatban, s ezzel már a hatodik helyet foglalja el ebben a vetélkedésben az ATP históriájában. Ebben az osztrák Thomas Muster az első, aki 1995-ben 35 összecsapást nyert meg egymás után. Ha a svájci Melbourne-ben is ellenállhatatlan lesz, akkor újabb hét sikerrel megelőzi Pete Samprast (29), s a második helyre jön fel.

Természetesen a "fehér sportban" minden megtörténhet, így a sikerre éhes amerikai Andy Roddick is könnyen befuthat. Persze nem szabad megfeledkezni az örökifjú Andre Agassiról sem: a lassan veteránnak számító amerikai világsztár, aki a 35. életévét tapossa, bármikor bárkit le tud győzni, de az utóbbi években már egyre kevésbé bírja a GS-viadalokkal járó megterhelést, s a végére rendre kifullad.

Rajtuk kívül a huzamosabb ideje hullámzó teljesítményt nyújtó ausztrál Lleyton Hewitt - ráadásul hazai környezetben - is megrázhatja magát. Az sem lenne meglepetés, bár a papírformát kissé felrúgná, ha a salakon a közvetlen élmezőnybe tartozó argentinok (Guillermo Coria, David Nalbandian) vagy a spanyol Carlos Moyá, a brit Tim Henman, esetleg a tavaly döntős orosz Marat Szafin is eljutnának a torna utolsó felvonásáig.

Az alanyi jogon főtáblás magyarok közül Mandula Petra néhány napja még derékbántalmakkal küszködött, Kapros Anikó Canberrában az első körben legyőzte a második helyen kiemelt amerikai Meghann Shaughnessyt, aztán kikapott. Mandula a harmincadik kiemelt olasz Pennettával kezd, Kaprosnak az orosz Kirilenko az első ellenfele.

Tavaly kiválóan szerepeltek a magyarok: Kapros bejutott a nyolcaddöntőbe, miután drámai összecsapáson (3:6, 6:3, 12:10) legyőzte Mandulát. Gubacsi Zsófiát a selejtezőben egy mérkőzés választja el a főtáblától. Czink Melinda is indult volna a selejtezőben, de Canberrában a döntőbe jutott, így lemondta a melbourne-i szereplést.