A tízpróbázó Zsivoczky Attila bronzérmet szerzett a helsinki atlétikai világbajnokság ötödik napján, míg a távolugró Vaszi Tünde a tizedik helyen végzett. Az 1968-as mexikóvárosi olimpián bajnok kalapácsvető Zsivótzky Gyula fia ezzel a sportág kilencedik világbajnoki magyar érmét gyűjtötte be.

Az olimpiai hatodik Zsivoczky a gyengébb 110 m gát után diszkoszban, rúdugrásban és gerelyhajításban is fokozatosan faragott hátrányából, így úgy vághatott neki az utolsó számnak, az 1500 méternek, hogy esélye volt a bronzérem megszerzésére. A jó futónak számító Zsivoczky 1500-on végig az élbolyba helyezkedett, miközben közvetlen riválisai, az orosz Alekszandr Pogorelov és az észt Kristjan Rahnu kezdtek leszakadni. Az utolsó körben a 2001-ben vb-negyedik Zsivoczky hajrázni kezdett, s ötödikként, 4:32.17 perccel (730 p) ért célba. Innentől csak az volt a kérdés, mennyit sikerül ellenfeleire vernie. Rahnu 27, az idén fedett pályás Eb-második Pogorelov 31 mp hátránnyal jött be, így Zsivoczky mindkettőjüket megelőzte. A magyar versenyző 30 ezer dollárt nyert a harmadik hellyel.

A távolugró Vaszi Tünde tizedik helyen végzett a világbajnokságon. Vaszi, aki a negyedik helyen jutott be a fináléba, az erős, kavargó szélben 6,32 méterrel nyitott. Ezzel az első sorozat után a kilencedik volt, így több kellett, hogy a nyolc között folytathassa. Közben ismét eleredt az eső, s az őszt idéző időben az Európa-bajnoki bronzérmes magyar versenyző másodikra nem is tudott javítani (6,25), majd harmadikra sem (6,11), így számára befejeződött a döntő, ráadásul még egy hellyel hátrébb csúszott. Vaszi megbízható teljesítményére jellemző, hogy az utóbbi évek szinte valamennyi világversenyén döntőbe jutott, olimpián háromszor volt sorozatban nyolcadik, vb-n 2001-ben a negyedik, 2003-ban pedig a hatodik helyen végzett.

Kálovics Anikó futamában a 12. helyen végzett női 5000 méteren, így nem sikerült döntőbe jutnia. A magyar versenyző a rajt után nem sokkal ugyan az élre állt, ám később nem tudta tartani az iramot a legjobbakkal, s végül 15:46.36 perces idővel ért célba.

A kalapácsvető Orbán Éva összesítésben a 21. helyen végzett, és nem jutott fináléba. Az első selejtezőcsoportban szereplő magyar versenyző 64,26 méterrel a 10. helyen zárt, a második körben dobók közül azonban még további 11 atléta elé került. A fináléba kerüléshez 66,73 méternél kellett volna nagyobbat dobnia Orbán Évának.

Az athéni olimpiához hasonlóan Helsinkiben is a bahamai Tonique Williams-Darling nyerte a női 400 métert. A rajt után a világ idei legjobb eredményével (49.28 mp) rendelkező amerikai Sanya Richards kezdett a legerősebben és a célegyenesbe is tisztán elsőként ért be, a hatalmas tempót azonban csak 350 m-ig bírta. Williams ezt követően elment riválisa mellett, s végül 49.55 mp-cel győzött. A végére kissé elmerevedő Richards a második, a szenzációs hajrát bemutató címvédő mexikói Ana Guevara pedig a harmadik helyen végzett.

Az olimpiai ezüstérmes észt Andrus Värnik nyerte a férfi gerelyhajítást. A versenyt a címvédő orosz Szergej Makarov kezdte a legjobban, a rossz idő ellenére már első dobásával 80 méter felé jutott, másodikra pedig 83,30-at ért el. A harmadik sorozatban az olimpiai bajnok norvég Andreas Thorkildsen vette át a vezetést 83,41-gyel, a negyedikben azonban Värnik gerelye meg sem állt 87,17 méterig. A folytatásban Thorkildsen ugyan egyre közelebb került az észthez, ám nagyobbat dobnia sem neki, sem másnak nem sikerült. Värnik így világbajnok lett az ötkarikás bajnok és a párizsi vb-győztes előtt. A hazaiak kedvence, a világranglista-vezető (91,53 m) Tero Pikämäki csak a negyedik helyen végzett.

A bahreini Rashid Ramzi győzött az ötödik nap zárásaként férfi 1500 méteren. A szám elődöntője már meglepetést hozott, miután kiesett az idei világranglistán negyedik francia Mehdi Baala. A döntőben 700 méterrel a vége előtt hirtelen ritmust váltott az amerikai Alan Webb, de az utolsó kör előtt befogták. A célegyenesbe érve már a legnagyobb esélyes, az idei legjobb idővel (3:30.00 p) rendelkező Ramzi futott az élen, és nem is tudták befogni. A marokkói születésű atléta, aki 800 méteren ezüstérmes volt a tavalyi budapesti fedett pályás vb-n, 3:37.88 perccel nyert. Volt honfitársa, Adil Kaouch dobta be magát másodiknak, bár a fedettpályás világbajnok portugál Rui Silva csaknem lehajrázta. Ramzi új hazája történetének első atlétikai vb-érmét szerezte.

Csütörtökön nem lesz magyar versenyző a vb-n, s csak délutáni programot bonyolítanak le, öt döntővel (férfi rúd, hármas és 200 m, valamint női diszkosz és 100 m gát).

férfi tízpróba, világbajnok:
Bryan Clay (Egyesült Államok) 8732 pont (100 m: 10.43 mp, távol: 7,54 m, súly: 16,25 m, magas: 2,00 m, 400 m: 47.78 mp, 110 m: 14.43 mp, diszkosz: 53,68 m, rúd: 4,90 m, gerely: 72,00 m, 1500 m 5:03.77 p)
2. Roman Sebrle (Csehország) 8521 (10,91, 7,86, 16,29, 2,06, 48.62, 14.71, 46,85, 4,80, 63,21, 4:39.54)
3. ZSIVOCZKY ATTILA 8385 (10,90, 7,03, 15,72, 2,15, 49.29, 15.15, 49,58, 4,80, 63,02, 4:32.17)