Monte-Carlóban, a 13. Amber-verseny tizedik fordulójában Lékó Péter elszenvedte második vereségét. A bolgár Veszelin Topalov elleni párharcát világossal a "vak" partiban elért döntetlennel kezdte, de sötéttel a szicíliai védelem Szvesnyikov változatában az időzavaros kapkodásban vesztett. A 12 játszma közül 11 döntéssel fejeződött be, az indiai exvilágbajnok, Viswanathan Anand 2-0-ra verte az ukrán Vaszilij Ivancsukot, és feljött a harmadik helyre. A vezető duó, az orosz Alekszander Morozevics és Vlagyimir Kramnyik előnye változatlanul egy pont. A negyedik helyen álló Lékó a záró játéknapon holtversenyes társával, az orosz Jevgenyij Barejevvel csatázik.

A hajrára láthatóan elfáradtak a szupernagymesterek. Durva hibák, nehezen magyarázható elnézések tarkították a 10. fordulót, amelyben mindössze egyetlen döntetlen született, Lékó Péter a bolgár Veszelin Topalovval osztozott meg a ponton. A világossal játszók gyűjtötték szorgalmasan a győzelmeket, a 11 nyerésből tízet könyvelhettek el. A forduló nagy nyertese a címvédő Viswanathan Anand volt, aki 2-0-ra verte Vaszilij Ivancsukot.

Az ukrán nagymesterrel régi ismerősök, 1985-ben, a junior világbajnokságon vívtak meg először, s a mai mérkőzésig 84 partit játszottak. Anand mérlege volt a kedvezőbb, 19-szer nyert, 11-szer feladásra kényszerült. A legfájóbb vereségét a moszkvai kieséses rendszerű világbajnokság elődöntőjében szenvedte el, világossal kapott ki a meccsük negyedik partijában, s ezzel búcsút mondhatott címének. Az Amber-versenysorozatban 20 játszmában csaptak össze, négy-négy volt az arány 12 döntetlen mellett.

Ivancsuk a találkozót holtversenyes harmadikként kezdte, de hatodikként fejezte be. Különösen sajnálhatta az első partit, hiszen többször is döntő előnybe kerülhetett volna, de a rapid játszmában sem villogott. Anand nyert, mert gyorsabb volt. A 10. forduló a rangadók napja volt, hiszen orosz házidöntők zajlottak. Vlagyimir Kramnyik és Peter Szvidler összecsapása drámai csatában végződött 1-1-re.

Először a négyszeres orosz bajnok, Szvidler hibázott, elszámolta magát. A visszavágón azonban a világos nehézüteg látványos csapást mért Kramnyik seregére. A holtversenyes társ, Alekszander Morozevics is nyeréssel indított, kölcsönös tévelygések után Jevgenyij Barejev hibázott utoljára. A rapid parti már a nyitásban eldőlt Barejev javára.

Lékó Péter sötéttel ismét a szicíliai védelem Szvesnyikov változatára szavazott, de a tornán immár másodszor szenvedett vereséget kedvenc varijában. A 18. lépésig megismételték az isztambuli sakkolimpián játszott partijukat, s a bolgár nagymester tért el, még csak elemzésben javasolt folytatást választott. Megkezdődött a versenyfutás, világos anyagi előnyre tett szert, Péter pedig rohamozott Topalovov királya ellen.

Az időzavaros kapkodásban már nagyon reménykedtünk, nagymesterünk két tisztet nyert bástyáért cserébe, majd reminek gondoltuk az állást, de sajnos a feszültségben Péter nagyot hibázott, s végül kikapott, visszaesett a negyedik helyre. Az utolsó fordulóban holtversenyes társával, Barejevvel mérkőzik meg. A váratlan eredmények után rendkívül szoros az élmezőny. Kedvező sorsolásukat kihasználta az izraeli Borisz Gelfand és Alekszej Shirov.

a tizedik forduló eredményei:
"Vak" játszmák:
Gelfand (izraeli, 2709) - Van Wely (holland, 2619) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 38)
Ivancsuk (ukrán, 2716) - Anand (indiai, 2766) 0 - 1 (Spanyol megnyitás, 61)
Shirov (spanyol, 2736) - Vallejo Pons (spanyol, 2663) 1 - 0 (Francia védelem, 36)
Lékó (magyar, 2722) - Topalov (bolgár, 2735) döntetlen (Spanyol megnyitás, 29)
Morozevics (orosz, 2732) - Barejev (orosz, 2714) 1 - 0 (Caro-Kann védelem, 45)
Kramnyik (orosz, 2777) - Szvidler (orosz, 2747) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 43)

Rapid játszmák:
Van Wely (holland, 2619) - Gelfand (izraeli, 2709) 0 - 1 (Nimzoindiai védelem, 65)
Anand (indiai, 2766) - Ivancsuk (ukrán, 2716) 1 - 0 (Francia védelem, 47)
Vallejo Pons (spanyol, 2663) - Shirov (spanyol, 2736) 0 - 1 (Vezércsel, 45)
Topalov (bolgár, 2735) - Lékó (magyar, 2722) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 50)
Barejev (orosz, 2714) - Morozevics (orosz, 2732) 1 - 0 (Szláv védelem, 53)
Szvidler (orosz, 2747) - Kramnyik (orosz, 2777) 1 - 0 (Spanyol megnyitás, 61)