A dortmundi világbajnok-jelölti verseny elődöntőjében Lékó Péter ragyogó játékkal, villámgyors támadással sötéttel másodszor is legyőzte Alekszej Shirovot. A nyeréssel elsőszámú nagymesterünk a döntőbe jutott és a Barejev-Topalov párviadal győztesével mérkőzik meg. Barejev a harmadik partiban nagy bonyodalmak után anyagi előnyre tett szert. Pontos játékkal érvényesítette gyalogelőnyét, 2-1-re vezet, párharcuk kedden folytatódik. Lékó Péter már pihenhet, s a döntőre készülhet.

Lékó Péter eddigi pályafutásának legnagyobb sikerét érte el, a Barejev-Topalov mérkőzés győztesével világbajnok-jelölti döntőt játszik. A Dortmundi Sakknapok Péter számára mindig is a kedvenc versenynek számított, 1999-ben szuperversenyt nyert a német városban, a helyi sakkrajongók nagy kedvence. Mostani sikere azonban felülmúlja a mégy évvel ezelőtti diadalt is. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy milyen nehezen indult elsőszámú nagymesterünk számára a csoportmérkőzés. A „halál” csoportból vívta ki a továbbjutást, a pokol tornácáról jutott a mennyek országába. Az első körben Barejev elleni veresége és két döntetlen után egy picit temettük a reményeket. A hajrá azonban csodálatosra sikerült, Barejev és Adams legyőzésével jutott az elődöntőbe.

Szerencsére Lékót a legkevésbé sem zavarta, hogy korábbi mérlege kedvezőtlen volt a sakkvilág egyik legjobbja, Alekszej Shirov ellen. A spanyol nagymester hiába nyert korábban hat partit is Péterrel szemben. Nagymesterünk az elődöntő első játszmájában aratott győzelmével, a pontosan kidolgozott stratégiai tervvel nemcsak ellenfelét, de a tornát oly nagy érdeklődéssel kísérő szaksajtót is lenyűgözte. Profi megoldásnak bizonyult a második összecsapás során az ellenfél "altatása", egy pozíciós döntetlen. Shirov joggal érezte, hogy nem hagyhatja a döntést a negyedik partira, ezért világossal fokozott kockázatokat vállalt. Lékó örülhetett a kockázatos tervnek, az ellenkező oldalra történt sáncolásnak. Támadása sokkal gyorsabban bontakozott ki, átmeneti gyalogáldozattal szétrombolta a világos királyállást. Péter hosszasan elemezte a kritikus állást rendkívül sportszerű ellenfelével, megegyeztek abban, hogy 18. bxa3 után világosnak már nem volt védelme.

A páros mérkőzés a harmadik játszma után Lékó 2,5-0,5-ös győzelmével véget ért, bár a főbíró, a lengyel Filipovics még egy kicsit erősködik, hogy a negyedik partit is le kell játszani, ami ellenkezik minden logikával. Példaként említem, hogy a teheráni hatjátszmás világbajnoki döntő is befejeződött Anand 3,5-0,5-ös vezetése után, és az indiai nagymester lett a FIDE 15. világbajnoka. Remélhetőleg Lékó Péterre most kétnapos pihenő vár, a világbajnok-jelölti négyjátszmás döntő csütörtökön kezdődik meg. A meccs győztese mérkőzhet meg Vlagyimir Kramnyikkal a klasszikus világbajnoki címért.

Kemény fából faragták Jevgenyij Barejevet. A négyjátszmás páros mérkőzés első partijának elvesztése után rendezte sorait és kettős győzelemmel már 2-1-es vezetéssel várhatja a sorsdöntő negyedik játszmát. Veszelin Topalovot talán kissé elbizakodottá tette a kezdeti siker, a veretlenül, jó formában végigjátszott kvalifikációs verseny. A királyindiai védelem bonyodalmaiban úgy érzem, hogy túljátszotta Barejevet, de az előny érvényesítésekor többször is hibázott. Centrumgyalogjai elhullottak, Barejev a gyalogelőnyös bástyavégjátékot simán megnyerte.

Világbajnok-jelölti elődöntő harmadik játszmájának eredményei:

Shirov (spanyol, 2697) - Lékó Péter (magyar, 2717) 0-1 (Szicíliai védelem, 31)
Barejev (orosz, 2726) - Topalov (bolgár, 2745) 1-0 (Királyindiai védelem, 61)

A párosmérkőzés végeredménye:
Alekszej Shirov (spanyol, 2697) - Lékó Péter (magyar, 2717) 0,5-2,5 (0-1, döntetlen, 0-1)

A másik mérkőzés állása:
Barejev - Topalov 2-1 (0-1, 1-0, 1-0)

Shirov (2697) - Lékó Péter (2722)
Szicíliai védelem

1. e4 c5 2. Hf3 Hc6 3. Fb5

Shirovnak be kellett látnia, hogy a Szvesnyikov változat ellen nincs igazi fegyvere, ezért a Rossolimo folytatást készítette elő.

3. ... g6 4. Fxc6 dxc6 5. d3 Fg7 6. h3 Hf6 7. Hc3 0-0 8. Fe3

A csoportmérkőzések első fordulójában Adams nagymesterünk ellen 8. 0-0 Hd7 9. Fe3 e5 10. Vd2 Be8 11. Hh2 b6 12. Fh6 Fh8 folytatással kísérletezett. Az egypontos hátrányban levő Alekszej Shirov mindent egy lapra tett fel és nem elégítette ki az angol sakkozó által választott stratégia. Úgy ítélte meg, hogy csak az ellenkező oldalra történő sáncolás adhat számára reális kiegyenlítési esélyt. A második fordulóhoz írt értékelésemben még csak igen óvatosan fogalmaztam meg, hogy a minden áron győzelemre törekvés nagymesterünknek kedvezhet... Az álom valóság lett.

8. ... b6 9. Vd2 e5 10. Fh6 Vd6 11. 0-0-0 a5 12. Fxg7 Kxg7 13. g4 a4 14. He2 b5 15. Hg3 b4 16. Vg5 Be8

Forrás: ORIGO

17. Hd2

17. ... a3!

A békülékeny stílusa miatt oly sokszor kritizált Péter robog előre. Shirov remélt támadásának még se híre, se hamva, míg a sötét bábukat vezető elsőszámú nagymesterünk már szétrombolja ellenfele királyállását.

18. bxa3 h6 19. Ve3 Fe6 20. Hb3 Bxa3 21. Vxc5 Vb8

Nagyszerű stratégia, a sötét támadó tisztek döntő erővel támadják a világos királyt.

22. Kb2 Hd7 23. Ve3 Hb6 24. Ba1 c5

25. Kc1

A világos állás már ezer sebből vérzik, szépséges motívumok egész tárháza segíti a sötét akciót, 25. Hxc5-re 25. ... Hc4+ kasszírozza be a pontot, 25. Vxc5-re 25. ... Hc4+ adja a végzetes döfést.

25. ... c4! 26. dxc4 Hxc4 27. Ve1 Va7 28. Vxb4 Vxf2 29. Hf5+

Csak kétségbeesett próbálkozás, a sötét támadás ellen nincs védelem.

29. ... gxf5 30. gxf5 Bc8 31. fxe6

A magyar sakktörténet szempontjából is sorsdöntő pillanat, Lékó Péter következő lépésével kivívja a világbajnok-jelölti döntőben való szereplés jogát .

31. ... He3 és világos feladta

Barejev (2726) - Topalov (2745)
Királyindiai védelem

1. d4 Hf6 2. c4 g6 3. Hc3 Fg7 4. e4 d6 5. Fe2 0-0 6. Hf3 e5 7. 0-0 Hc6 8. d5 He7 9. b4 Hh5 10. Be1 f5 11. Hg5 Hf6 12. f3 c6 13. Kh1 h6 14. He6 Fxe6 15. dxe6 He8 16. Vb3 Hc7 17. c5 d5 18. exd5 cxd5 19. Fb2 Ve8 20. Bad1 Bd8 21. a4 a6 22. b5 Kh7 23. Fa3 Hxe6 24. bxa6 Hd4 25. Vxb7 Bb8 26. Vc7 Hc2 27. Hb5 Vd8 28. Vxd8 Bfxd8 29. c6 Hxc6 30. Bc1 Hxe1 31. Bxc6

31. ... d4 32. a7 Bb7 33. Fc5 d3 34. Fd1 e4 35. Fb6 Bxb6 36. Bxb6 e3 37. Be6 Hc2 38. g3

38. ... e2? 39. Fxe2 dxe2 40. Bxe2 Hd4 41. Hxd4 Fxd4 42. Bd2 Ba8 43. Bxd4 Bxa7 44. Kg2 g5 45. Kf2 Kg6 46. Ke2 Be7+ 47. Kd2 Be5 48. Bd3 f4 49. g4 Kf7 50. Ba3 Ba5 51. Kc3 Ke6 52. Kb4 Ba8 53. Kc5 Kd7 54. a5 Kc7 55. a6 Be8 56. Ba2 Kb8 57. Bb2+ Ka8 58. Bb6 h5 59. gxh5 Be3 60. h6 Bxf3 61. h4! és sötét feladta